Tip na cyklovýlet: bicyklom zo Stupavy popod Pajštún, okolo Biofarmy aj cez Medené Hámre

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V okolí Bratislavy a najmä v Malých Karpatoch existuje množstvo značkovaných cyklistických trás. Stačí pozrieť do mapy a objavovať – my vás teraz zavedieme popod hrad Pajštún, ktorý postavili v 13. storočí na skalnom brale nad obcou Borinka. Táto zrúcanina gotického hradu je vyhľadávané turistické miesto nielen pre peších – výborne sa dá prejsť aj na bicykli. V okolí sa môžete zastaviť v bufete u Slivu, na Malom Slavíne, Bielom aj Červenom kríži, prípadne môžete prejsť cez hrebeň na druhú stranu do Rače a jej štvrte Krasňany.

Okolo Stupavy je hustá sieť značkovaných cyklistických trás, takže naša trasa sa začína práve v Stupave, vedie na Košarisko, okolo Lozorna, Biofarmu Príroda a späť do Stupavy. Spolu je to cca 36 km, stúpanie cez 560 metrov. „Hoci je Pajštún v ruinách, dodnes je obľúbeným výletným miestom nielen obyvateľov obce Borinka, ale aj Stupavčanov či Bratislavčanov. Navštevujú ho nielen pre polohu uprostred nádherných lesov, ale aj vďaka výhľadu z hradných ruín. Horná časť hradu totiž leží v nadmorskej výške až 486 m a plošinu, na ktorej je postavená, lemujú strmé svahy a skalné steny miestami vysoké až 20 m,“ popisujú autori v turistickom sprievodcovi vydavateľstva Dajama Najkrajšie cyklookruhy 2.

Hrad Pajštún
Hrad Pajštún doslova vyčnieva na vrcholovej plošine vápencového brala ležiaceho na zalesnenom horskom hrebeni Malých Karpát a prevyšujúceho dno doliny Stupavského potoka o 250 metrov.
V minulosti patril viacerým šľachtickým rodom, z ktorých k najznámejším patrili najmä Pálffyovci. Tí sa aj napriek veľkej prestavbe hradu v prvej polovici 17. storočia presídlili do opevneného kaštieľa v Stupave a z hradu sa sem postupne presťahovala aj správa panstva.
Ešte v druhej polovici 18. storočia bol hrad obývateľný, avšak v roku 1809 ho vyhodili do povetria vojaci Napoleonovho vojska operujúceho v okolí Bratislavy.

Dolinou Stupavského potoka

Najčastejším východiskom výletov do okolia zrúcaniny hradu Pajštún sú Stupava a Borinka, ktoré navzájom spája Stupavský potok. Aj naša trasa vedie v prvej časti dolinou Stupavského potoka, kde sa nachádza niekoľko prírodných zaujímavostí.

Na stredne náročnej trase nás čakajú viaceré menšie stúpania a na absolvovanie výletu sú najvhodnejšie horské či trekingové bicykle. Tento okruh umožňuje rôzne iné kombinácie alebo prípadné skrátenie, ak by ste nevládali, napr. z Košariska cez lokalitu Červený domček do Stupavy a takisto možné cyklistické prístupy k hradu Pajštún – či už zo Stupavy, Borinky alebo Košariska.

Od trojičného stĺpa

kostol-sv-stefana-v-stupave

Kostol sv. Štefana v Stupave

Cyklistický okruh sa začína priamo na Námestí Sv. Trojice pri najvýznamnejšej stupavskej sakrálnej dominante – farskom Kostole sv. Štefana. Pred kostolom stojí trojičný stĺp z polovice 18. storočia, ktorý bude východiskovým a cieľovým bodom nášho výletu. Od neho prejdeme popri kostole a oplotení parku a žlté cyklistické značky nás vovedú do zadnej časti parku. Pri horárni Obora odbočíme doprava na modro značkovanú cyklotrasu spájajúcu Stupavu s Borinkou a Košariskom.

Po pár kilometroch sa dostaneme do Borinky, nad ktorou sa vypínajú zrúcaniny hradu Pajštún. Po asfaltovej ceste pôjdeme smerom na východ, pričom prejdeme celou obcou. Minieme horáreň Úboč a ohybom doliny Stupavského potoka prídeme do Medených Hámrov.

Obľúbené výletné miesto

kaplnka-svataho-michala-medene-hamre

Baroková kaplnka svätého Michala.

Osada bola známa z minulosti hámrami na spracovanie medi a tzv. medikováčskymi dielňami na výrobu medeného riadu, medených výrobkov a polotovarov. Dnes je to obľúbené výletné miesto. Prístupné je asfaltovou cestou ako aj turistickými chodníkmi zo Svätého Jura, bratislavskej Rače či z Borinky a Stupavy. Môžete si tam oddýchnuť pri neveľkej vodnej nádrži, na brehu ktorej na hranolovom podstavci stojí socha svätého Jána Nepomuckého z roku 1731.

Nad opusteným kameňolomom nad Medenými Hámrami sa dolina opäť zužuje. Zúžená je až po križovatku asfaltových lesných ciest pri jaskyni Sedmička. Vpravo odbočuje modro značkovaná cyklistická trasa vedúca do Svätého Jura, my však pokračujeme v priamom smere do rekreačnej oblasti Košarisko.

Golfový areál aj Biofarma

Po krátkom zastavení či občerstvení pokračujeme asfaltovou cestou s kvalitným povrchom v miernom stúpaní severozápadným smerom do Lozorna. Na zeleno značkovanej cyklistickej trase postupne minieme dve menšie vodné nádrže a tretia, najväčšia vodná nádrž v okolí trasy na nás čaká až na začiatku Lozorna.

Prejdeme okolo nej a onedlho sa ocitneme v strede obce. Od kostola si budeme všímať modré turistické značky vedúce južným smerom k cintorínu a ďalej do borovicových lesov. Príjemná lesná cesta smeruje k menšiemu golfovému areálu a okolo neho a neskôr sa napojí na modro značkovanú asfaltovú cestu, ktorá nás privedie k lokalite Dúbrava a po dobrej asfaltovej ceste až k Biofarme Príroda. Miesto uprostred nádhernej prírody je sťaby stvorené na oddych predovšetkým pre rodiny s deťmi.

biofarma stupavaPrečítajte si tiež
Biofarma v Stupave. Ako stvorená pre rodiny s deťmi.

Po návšteve Biofarmy Príroda sa vrátime k lokalite Dúbrava a odbočením vpravo pokračujeme po lesných cestách smerom na Lintavy. Sprevádzať nás stále budú modré turistické značky. Na Lintavách odbočíme doprava a okolo tzv. Červeného domčeka prídeme v zjazde až ku smerovníku Pod Kamenným vŕškom.
Pokračujeme ďalej v zjazde sledujúc žlté cyklistické značky, ktoré nás spoľahlivo privedú až k stupavskému parku a do centra mesta, kde sme začínali.

cerveny-domcek-malé-karpaty

Tzv. červený domček.

vodna-nadrz-kubinov-kriz

Vodná nádrž Kubinov kríž.

najkrajšie-cyklovrcholy-dajama

V spolupráci s vydavateľstvom Dajama
Zdroj a foto: Najkrajšie cyklotrasy 2, wikimedia/Lure


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.