Triky, ako vyčistiť škáry medzi kachličkami a dlažbou v kuchyni, či kúpeľni

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kúpeľňa, kuchyňa, ale aj chodba – všade tam mávame kachličky alebo dlažbu, a niekedy je problém dokonale vyčistiť škáry. Pritom sú to miesta, kde chceme udržiavať čo najväčšiu čistotu (najmä kúpeľňa a kuchyňa), no niekedy je to priam nadľudský výkon.
Ak ale poznáte niekoľko trikov a receptov, ako takéto špáry vyčistiť, je po probléme 😊

Triky, ako vyčistiť škáry

Práve v škárach sa zhromažďuje veľa nečistôt a plesní, ktoré treba naozaj dôkladne odstrániť. Dá to zabrať, ale s nasledujúcimi tipmi to pôjde ľahšie a odstránite aj odolnejšiu špinu. Pritom netreba kupovať žiadne drahé výrobky, alebo používať nechcenú chémiu.

ikona zdvihnutý palecKuchynský ocot a voda

Zmiešajte kuchynský ocot s vodou v pomere 1:1 a aplikujte túto zmes na škáry pomocou rozprašovača, prípadne handričky. Nechajte pôsobiť niekoľko minút a potom to dôkladne vyčistite kefkou alebo handričkou.

ikona zdvihnutý palecOcot, citrón a sóda bikarbóna

Ďalší účinný čistič na škáry si vyrobíte zo známych ingrediencií, ktoré máte doma v chladničke a špajzi. Budete potrebovať 1/4 šálky octu, 1/2 šálky jedlej sódy, šťavu zo 4 citrónov a teplú vodu. Všetko toto zmiešajte a výslednú zmes naneste na škáry. A opäť vyčistite zubnou kefkou.

ikona zdvihnutý palecPeroxid vodíka a sóda bikarbóna

Vytvorte pastu, v ktorej zmiešate peroxid vodíka s sódu bikarbónu. Pastu naneste na špáry medzi kachličkami a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Potom ich očistite kefou alebo handrou a dôkladne opláchnite.

ako vyčistiť digestorPrečítajte si tiež
Ako správne vyčistiť digestor?
7 krokov na vonkajšie aj vnútorné vyčistenie.

ikona zdvihnutý palecKypriaci prášok a voda

Ak nemáte peroxid vodíka, stačí vám klasický kypriaci prášok. Zmiešajte 2-4 balíčky prášku do pečiva s vodou, aby vám vznikla pasta. Tú naneste na škáru a nechajte pár minút pôsobiť. Potom opláchnite vodou, dočistite a utrite handričkou.

ikona zdvihnutý palecProstriedok na pranie

Ak sa nečistôt v škárach nemôžete zbaviť, skúste použiť silnejší prípravok. Pripravte si roztok bielidla na bielizeň zriedený v pomere 1:6 s vodou.
Ešte účinnejšou kombináciou je zmiešať približne štvrť šálky bielidla s tromi štvrtinami šálky jedlej sódy. Vzniknutú zmes naneste na štrbiny, nechajte pôsobiť aspoň 30 minút a vydrhnite.

ikona zdvihnutý palecZubná pasta

Presne tak, aj obyčajná zubná pasta poslúži. Musí ísť však o klasickú bielu pastu a bez mikrogranuliek, aby náhodou nepoškriabali povrch kachličiek, či dlaždíc. Naneste trochu na škáru, čistite starou zubnou kefkou, utrite handričkou a opláchnite vodou.

ikona zdvihnutý palecUžitočné zubné kefky

Určite nevyhadzujte staré zubné kefky, lebo práve tie vám dobre poslúžia na čistenie na horšie prístupných miestach, okolo vodných kohútikov, odtokov, či na jemné škáry na kachličkách.

ako-vycistit-skary-dlazba

ikona zdvihnutý palecParný čistič

Ak máte k dispozícii parný čistič, môžete ho použiť na odstránenie nečistôt a plesní zo škár. Parný čistič dokáže do nich efektívne preniknúť a odstrániť aj tie najtvrdohlavejšie škvrny.
Parou sa dá dobre vyčistiť aj kuchynská linka, sporák, WC, podlaha, ale aj čalúnenie a koberce. Poradí si s mastnotou, aj rokmi zažratou špinou.

ikona zdvihnutý palecKomerčné čistiace prostriedky

Áno, na trhu sú k dispozícii aj rôzne komerčné čistiace prostriedky určené na čistenie škár medzi kachličkami. Stačí si vybrať ten, ktorý vám vyhovuje, a postupovať podľa pokynov na obale. Radšej však najskôr využite naše tipy.

Jedna dobrá rada na záver – nezabudnite pred použitím akéhokoľvek čistiaceho prostriedku alebo metódy vyskúšať malú časť na menej nápadnom mieste. Uistíte sa tak, že nezničíte povrch kachličiek alebo dlažby.

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.