Ako správne vyčistiť digestor? 7 krokov na vonkajšie aj vnútorné vyčistenie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ruku na srdce – koľkokrát ste už čistili digestor v kuchyni, čiže odsávať pary? Pritom by to mala byť jedna z pravidelných domácich prác. Ak ho nečistíte, môžete zhoršiť kvalitu vzduchu v miestnosti. Keď je digestor zanesený, prestáva fungovať, znižuje sa jeho funkčnosť a v kuchyni zostávajú nežiaduce pachy.
Možno ste nevedeli, že tiež odstraňuje oxid dusíka zo spaľovaného plynu, keď varíte na plynovom sporáku. Ako teda správne vyčistiť digestor zvnútra aj zvonku?

7 krokov, ako vyčistiť digestor

Čistenie odsávača pár sa oplatí, už len pre lepší vzduch a dobrý, zdravší pocit. Čistenie odsávača pár by sa malo rozdeliť na dve časti – čistenie vonkajšieho plášťa odsávača pár a čistenie filtra. Najskôr sa pozrime na 7 krokov v skratke, aby ste mali predstavu.

ikona digestor1. Vypnite digestor
Pred začatím čistenia vždy vypnite digestor a odpojte ho od elektrickej siete. Myslite na bezpečnosť.

ikona digestor2. Odstráňte filter
Väčšina digestorov má výmenné filtre. Tieto filtre môžu byť hliníkové alebo uhličité. Vyberte filtre z digestora a dôkladne ich umyte.
Nižšie popisujeme, ako vyčistiť filter digestora.

ikona digestor3. Namáčanie
Ak sú filtre veľmi znečistené tukom a nečistotami, môžete ich namočiť do teplej mydlovej vody alebo do roztoku octu a vody. Namočte ich aspoň 15 – 30 minút.

ako správne vyčistiť digestor

ikona digestor4. Čistenie povrchu
Použite jemný čistič alebo roztok octu a vody na čistenie povrchu digestora. Dôkladne otierajte aj ťažko dostupné miesta, kde sa môže hromadiť tuk a prach.

ikona digestor5. Vyčistite ventilátor
Ak je to možné, vyčistite aj ventilátor. Ideálne je pozrieť si návod, ale ten už mnohí nemáme. Treba však odstrániť kryt a vyčistiť vnútorné časti ventilátora. V prípade potreby skúste návod nájsť na internete, veľakrát je tam video, prípadne návod v .pdf formáte.

ikona digestor6. Výmena filtru
Niekedy treba vymeniť filter, lebo už je veľmi opotrebovaný. Ak má váš digestor uhličitý filter, pravidelne ho vymieňajte podľa pokynov výrobcu. Tieto filtre sa obvykle menia každých 3 až 6 mesiacov, v závislosti od používania.

ikona digestor7. Očistenie odtokov
Ak váš digestor odvádza vzduch von, uistite sa, že odtokové cesty sú čisté. Odstavenie prachu a nečistôt z odtokov môže zabezpečiť lepšiu účinnosť digestora.

ako vybrať správne osvetleniePrečítajte si tiež
Ako vybrať správne osvetlenie do miestnosti?
Luxy, lumeny, watty a kelviny…

Čistenie vonkajšieho plášťa

Ako sme písali vyššie, čistenie digestora rozdeľme na dve časti: čistenie vonkajšieho plášťa a vnútorného.
Čistením vonkajšieho plášťa zbavíte odsávač pár mastných usadenín. Odporúča sa čistiť ho raz za mesiac (ako často to robievate vy? 😊 ). Pri čistení nikdy nepoužívajte chemikálie s obsahom chlóru alebo alkoholu. Rovnako nepoužívajte ostré čistiace nástroje v podobe drôtených hubiek. Mohli by poškriabať plášť.
Na čistenie používajte mäkkú handričku alebo špongiu. Lakované povrchy umývajte teplou vodou so saponátom.

Pri digestore z nehrdzavejúcej ocele dávajte pozor, aby ste mechanicky alebo chemicky nepoškodili vrstvu oxidu chrómu. Tá totiž zabraňuje prístupu kyslíka k oceli a zabezpečuje, aby oceľ nekorodovala. Preto používajte mäkkú handričku namočenú v čistiacom prostriedku špeciálne určenom na nehrdzavejúcu oceľ.

Ako čistiť filter digestora

Čistenie filtra sa môže zdať na prvý pohľad zložitejšie, ale nebojte sa toho. Všetky odsávače pár a recirkulačné odsávače pár sú vybavené kovovými tukovými filtrami. Niekde majú aj textilné filtre. Recirkulačné odsávače pár majú aj uhlíkový filter.

  • Kovový tukový filter je určený na zachytávanie čiastočiek tuku počas varenia, aby sa nedostali do motora. Najjednoduchší spôsob umývania je vložiť filter do umývačky riadu. Potom ho dôkladne vysušte a vložte späť na miesto. Kovový filter sa odporúča umývať raz za mesiac.
  • Textilný tukový filter plní rovnakú funkciu ako kovový filter. Odporúča sa čistiť ho približne po 100 hodinách prevádzky. Môžete ho umývať ručne, ale počítajte s tým, že sa pravdepodobne roztrhne. Preto je lepšie, ak si kúpite náhradné textilné filtre a vymeníte ich.
  • Uhlíkové filtre nájdete na recirkulačných odsávačoch pár. Klasický uhlíkový filter čistite ručne v teplej vode alebo len v umývačke riadu. Potom ho desať minút sušte v elektrickej rúre pri teplote 100 °C alebo na vykurovacom telese. Uhlíkový filter by sa mal čistiť raz za dva až tri mesiace. Po dvoch až troch rokoch ho radšej vymeňte za nový (samozrejme, vždy závisí od toho, ako často digestor používate).

ako vyčistiť digestor

Zdroj a foto: alza.sk, dumazahtada.cz,
ireceptar.cz, LepšíDeň.sk, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.