Verný čitateľ? Alebo fanatický vrah? Mrazivý severský psychotriler Čitateľ

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Predstavte si mrazivé fínske Helsinky. Chlad vám lezie pod oblečenie, aj pod kožu. Vydychujete obláčiky pary a cítite, ako vám zamŕzajú chĺpky v nose…
A mestom zrazu otrasie rituálna vražda, pri ktorej sa vrah inšpiroval úspešnými trilermi slávneho spisovateľa Rogera Koponena. Ten napísal trilógiu Honba na čarodejnice, ktorá mu priniesla obrovskú úspech.
No zdá sa, že aj nasledovateľa. Vraha, ktorý zabíja ženy podľa jeho príbehov…

 

Mrazivý psychotriler

Taká je hlavná zápletka mrazivého psychotrileru Čitateľ od fínskeho autora Maxa Seecka. Z knihy sa stal medzinárodný bestseller, práva predali do 38 krajín a v Hollywoode sa pripravuje filmová adaptácia. Ide o prvé fínske literárne dielo nakrútené v USA od roku 1954.

„Vaše knihy sú dosť násilné,“ ozve sa hlas z publika, no Roger nespúšťa oči z krčahu s vodou, z ktorého si už tretí alebo štvrtý raz nalieva do pohára. Počúva to často a skutočne je to tak: brutálne vraždy, sadistické týranie, sexuálne násilie na ženách či hrôzostrašné ponory do hlbín chorých mozgov sú v knihách Rogera Koponena vyobrazené veľmi detailne.

Áno, Rogerove knihy sú brutálne a dosahujú megaúspechy. Také nečakal ani jeho agent, ktorý svojho času považoval celú vec za pochybnú. A už vôbec mu neveril bývalý vydavateľ.

No teraz našli v nádhernom dome na brehu mora mŕtvu ženu vo večerných šatách, s tvárou vykrivenou do strašného hysterického úškľabku. Prípad pridelia detektívke seržantke Jessice Niemiovej a čoskoro vyjde najavo, že slávnostne oblečená žena nie je zďaleka jedinou obeťou. Niekto totiž do bodky nasleduje brutálne zločiny z kníh úspešného spisovateľa Rogera Koponena…

 

Verný čitateľ alebo fanatický vrah?

psychotriler ČitateľNa svete je teda prípad sériového vraha, ktorí si obete nevyberá náhodne, ale podľa Rogerových kníh. Doslova sa inšpiruje desivými činmi, ktoré spisovateľ opisuje vo svojich knihách.  Ide o šialenca alebo je za tým niečo osobnejšie? A podarí sa Jessice zastaviť vraha, ktorý pozná každučký detail kníh…dokonca lepšie ako sám autor?

Čitateľ je napísaný skvelým štýlom, krátke kapitoly, je čítavý a dobre premyslený. Hltáte jednu stranu za druhou, napätie sa miestami dá krájať a sledujete prepletené osudy. Pútavosti pridávajú aj dve časové roviny, ktoré dostávajú príbeh do akejsi rovnováhy: na jednej strane brutálne vraždy podľa literárnej predlohy, na strane druhej akási stará letná talianska romanca hlavnej hrdinky…
Čo sa naozaj v minulosti stalo?

Dávajte si pozor, o čom píšete.
Môže sa to zmeniť na skutočnosť.

Je to severská detektívka so všetkým, čo má mať: ponurá, mrazivá atmosfére fínskeho mesta, kvalitná zápletka plná prekvapivých zvratov, aj brutalita a zaujímavé flashbacky. Zločinec si s políciou pohráva ako mačka s myšou.

Pozrite si ďalšie naše KNIŽNÉ TIPY.knihy lepsiden.sk

 

Max Seeck

Max Seeck

Max Seeck je výborný rozprávač, ktorý spozná okamih, kedy treba prehodiť výhybku, odviesť pozornosť, alebo naopak – zaradiť vyššiu rýchlosť a naštartovať dej. Fantastické opisy zimných Helsínk, z ktorých naozaj občas zamrazí. A spôsob, ako sa vrah zbavuje svojich obetí je neuveriteľný…
Istá časť čitateľov sa trošku sťažuje na záver, samotné rozuzlenie, ktoré – priznajme si to – mohlo byť aj lepšie. Trošku upachtené, rýchlo ukončené, nie tak dobre rozpracované ako celý príbeh. Jeden fakt za druhým, pointa a koniec. Toto možno Maxovi Seeckovi vyčítať, napriek tomu Čitateľ patrí medzi najlepšie severské trilery, aké boli u nás v posledných rokoch preložené.

Čitateľ je jednoducho výborná kombinácia severskej detektívky a trileru, to celé okorenené ľahko mysterióznymi a hororovými prvkami, ktoré vám zaručene spôsobia zimomriavky na zátylku.

Foto: MaxSeeck.com, vydavateľstvo Motýľ, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.