Viete, koľkým slovám mačky rozumejú? Budete prekvapení!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte doma mačku a občas sa vám zdá, akoby rozumela, čo hovoríte? Reaguje nielen na svoje meno, ale aj na určité slová? Jedno je isté – mačky majú rady, keď sa s nimi rozprávame. Vedci dokonca tvrdia, že dokážu priradiť vokalizáciu 25 až 40 slov ku konkrétnym predmetom, činnostiam a ľuďom. Mačky dokážu rozpoznať a reagovať na ľudské hlasy, ako aj gestá a výrazy. Mačku môžete naučiť reagovať na meno tak, že ju zavoláte a keď zareaguje, dáte jej maškrtu. Na aké slová ešte dokáže reagovať a porozumieť im?

Naozaj mačky rozumejú slovám?

Priznajme si to – mačky sú veľmi nezávislé zvieratá a často vás doslova ignorujú, alebo si robia po svojom. Nenechajú sa obmedzovať, niekedy na vás len nechápavo hľadia bez pohnutia. Možno sa pýtate, či vám vôbec rozumie, ale vedci naozaj zistili, že váš domáci miláčik rozumie ľudským slovám. Avšak iným spôsobom ako my.

Mačky nemajú kognitívne schopnosti na interpretáciu ľudskej reči. Sú však schopné rozpoznať, keď na ne hovoríte. Zjednodušene – ľudskej reči rozumejú rovnako, ako my rozumieme mňaukaniu. Vieme, kedy sa s nami rozprávajú, a do určitej miery dokážeme rozpoznať určité tóny alebo volania. Nevieme však s istotou, čo nám hovoria.
Mačky sú schopné rozpoznať ľudské hlasy, gestá a výrazy. Samozrejme, len ak sa im chce 😊

macka.na-terase-vonku

Čo zistili odborníci?

Vedci v posledných rokoch urobili niekoľko zaujímavých objavov o mačacom mozgu a ich správaní.
Jedna zo štúdií, ktorú uskutočnili francúzski vedci z univerzít v Paríži-Nanterre a Bordeaux (publikovali ju v roku 2022), dospela k záveru, že mačky dokážu porozumieť ľudskej reči, najmä ak slová vyslovuje ich majiteľ, a to s veľmi špecifickou intonáciou. Autori štúdie zistili, že mačky prejavujú väčší záujem, keď počujú svojich majiteľov hovoriť tónom hlasu, ktorý zvyčajne používajú na ich oslovenie.

V roku 2019 výskumník z oblasti biológie na Tokijskej univerzite uskutočnil experiment na 78 mačkách. Niektoré žili v domácnostiach, iné v mačacích kaviarňach (cat café). A podľa výsledkov štúdie sa ukázalo, že mačky z domácností dokážu dokonale rozoznať svoje mená od mien iných mačiek.

Koľkým slovám teda rozumejú?

Mačky dokážu priradiť vokalizáciu 25 až 40 slov ku konkrétnym predmetom, činnostiam a ľuďom. Ich chápanie slov sa však líši od nášho. Mačky nedokážu kategorizovať zvuky a rozlišovať slová od iných zvukov. Pamätajú si všetky opakujúce sa alebo zriedkavé, ale čulé zvuky a zmyslové reakcie vo svojom tele a mysli.

Takže keď pôjdete do kuchyne a poviete svojej mačke, že je čas večere, vaša mačka k vám pribehne, pretože zvuk slov „čas večere“ si spája so získaním jedla. Nie preto, že by v skutočnosti vedela, čo slová čas a večera znamenajú.
Alebo ako autorka tohto článku ide dať svojej mačke Guľa jesť, poviem „počkaj tu“ a ide umyť misku, aby bola čistá. Mačka nejde za ňou, ale počká na danom mieste a vie, že sa vráti aj s jedlom v čistej miske.

keď mačka liečiPrečítajte si tiež
Keď mačka lieči – viete ako finguje felinoterapia?

Ktoré slová mačky rozumejú?

Mačky si zvyknú spájať konkrétne slová s udalosťami, rutinami alebo činnosťami, ktoré sa ich priamo týkajú. Medzi bežné slová, ktorým mačky rozumejú, patria:

  • Ich meno. Mnoho mačiek reaguje na svoje meno, pretože si ho spájajú s pozornosťou, jedlom alebo hrou.
  • „Jedlo“ alebo ekvivalentné slová. Slová ako „mňam“, „granule“, „jedlo“ alebo konkrétne značky krmiva si mačky ľahko zapamätajú, najmä ak ich pravidelne počujú pred kŕmením.
  • Slová spojené s rutinou.
    „Vonku“ alebo „dnu“, ak ich často používate pri otváraní dverí.
    „Spánok“ alebo „peliešok“, ak sú tieto slová súčasťou večernej rutiny.
    „Hračka“ alebo názov konkrétnej hračky, ak sa často hráte s jednou konkrétnou vecou, môžu rozpoznať názov.
  • Negatívne slová. Slová ako „nie“ alebo „fuj“ môžu pochopiť z tónu vášho hlasu, najmä ak ich používate na ukončenie nejakej ich činnosti (napr. škrabanie nábytku).
  • Pozitívne frázy. Frázy ako „dobrá mačička“ alebo „šikovná“ si ľahko zapamätajú, ak ich spájate s odmenou, maznaním alebo pohladením.

kolkym-slovam-macky-rozumeju

Majú mačky rady, keď sa s nimi rozprávame?

Určite áno, a treba to robiť často, aby ste si s mačkou vytvorili hlbšie puto. „Mačky sú veľmi spoločenské zvieratá a naozaj si užívajú komunikačnú interakciu,“ povedal veterinár Jonathan Roberts. „Nielenže to posilňuje puto medzi zvieraťom a majiteľom, ale má to pozitívny vplyv na stres a duševné zdravie vás aj vašej mačky.“

A aj keď vaša mačka nevie presne, čo hovoríte, dokáže zachytiť vaše emócie. Preto sa snažte byť pri komunikácii s ňou pozitívni, aby sa s vami cítila príjemne.

Ako naučiť mačku jej meno?

Je to podobné ako u psov. Mačku môžete naučiť reagovať na jej meno tak, že ju zavoláte a keď zareaguje, dáte jej maškrtu.

Vyberte si pochúťku, ktorú má rada, a zvoľte pokojné prostredie bez rušivých vplyvov. Volajte meno vašej mačky jasným, pokojným hlasom. Keď zareaguje, či už nejakým zvukovým prejavom, otočením ucha alebo priblížením sa k vám, odmeňte ju maškrtou.

macka-cervene-srdce

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, thedodo.com, Vecteezy.com,
thestar.com.my, cats.com, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.