4 prípady, kedy letné pneumatiky vyhrávajú nad celoročnými

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo sa ešte stále používajú zimné a letné pneumatiky, keď existujú celoročné?
Aký je vlastne rozdiel medzi letnými a celoročnými pneumatikami? Ktoré sa kedy oplatí kúpiť a prečo?
Máme pre vás niekoľko tipov, kedy letné pneumatiky víťazia nad celoročnými.

 

Kedy letné pneumatiky?

Letné pneumatiky sú pre automobily odporúčané v čase zvyčajne od apríla do októbra. Ich používanie obmedzuje teplota. Ak je vonku nad 7 stupňov Celzia, tak si zachovávajú svoje vlastnosti a všetko je v poriadku.
Ak teplota klesne pod 7 stupňov, letné pneumatiky strácajú svoje jazdné vlastnosti a prichádzajú na radu zimné pneumatiky. Letné pneumatiky sú teda vhodné až tri ročné obdobia, a to od jari do jesene.

 

Ako sú na tom celoročné pneumatiky

Možno ste sa už stretli aj s pomenovaním univerzálne pneumatiky. Tak či onak, ide o tie isté celoročné pneumatiky, ktoré v sebe spájajú vlastnosti zimných aj letných pneumatík.
Čím sa líšia celoročné pneumatiky od letných?
Ak by sme to mali zhrnúť do jednej vety, tak je to dezén, zmes gumy a samotný tvar pneumatiky. Skúsme si to ale opísať podrobnejšie:

Označenie

Celoročné pneumatiky sú označené symbolom M+S, prípadne ešte s vyobrazením troch vrchov so snehovou vločkou. Takisto sa tam objavuje aj nápis ALL SEASON, teda pre všetky ročné obdobia.
Čo sa označenia týka, letné pneumatiky nemajú typické označenie letného obdobia.

pneumatiky

Zmes gumy

Zmes letných pneumatík zaručuje výborný výkon v teplotách nad 7 stupňov. Pri celoročných pneumatikách je gumová zmes opracovaná tak, aby zaručila dobrý výkon aj pri teplotách nad nulou, aj pri teplotách pod nulou.
Pri vysokých teplotách sú v tomto prípade lepšie letné pneumatiky, nakoľko s nimi viete dosiahnuť maximum výkonov. S celoročnými by ste to nedosiahli. 

 Obrys pneumatiky

Obrys pneumatiky je vidieť pri pohľade na prednú stranu behúňa. Jeho veľkosť je veľmi dôležitá kvôli priľnavosti pneumatiky s vozovkou. Na letných pneumatikách je obrys guľatý, čím vo vhodných podmienkach zaisťuje nízky odpor a vysokú trakciu.

Celoročné pneumatiky majú obrys, ktorý pripomína zimné pneumatiky. Masívny a hranatý. Vďaka tomu sa hodia skôr do zimných podmienok. V lete sa kvôli tomu behúň viac opotrebováva. Do letných podmienok sa tak viac hodia letné pneumatiky ako celoročné.

stk bez stresovPrečítajte si tiež
7 tipov, ako prejsť cez STK bez stresov.

Dezén

Dezén celoročnej pneumatiky má viac lameliek ako letná pneumatika. Tie zabezpečia lepšie správanie pneumatík na snehu. V letných pneumatikách nemôže mať dezén toľko lameliek kvôli tomu, že pneumatika tým stráca svoju tuhosť.
Typy dezénu sú tri, a to ako u celoročných, tak aj pri letných pneumatikách. Sú nimi symetrický, asymetrický a smerový dezén.

Smerové pneumatiky majú dezén do V. Dobre reagujú na zrýchlenie a spomalenie auta a vyskytujú sa vo všetkých triedach pneumatík. Pri celoročných pneumatikách sú konkrétne časti dezénu výrazne rozdelené. Centrálna časť dezénu má viac lameliek, čo slúži ako zimná funkcia pneumatiky. Ramená majú zas menej lameliek, čo je letná funkcia.

Symetrické pneumatiky majú výbornú životnosť a montujú sa zväčša na vozy s nižším alebo stredným výkonom.
Asymetrické pneumatiky sa na oboch stranách behúňa líšia vzorovaním. Zaručujú tak väčšiu stabilitu pri jazde.

dezén gumy letné pneumatiky

 

Porovnanie celoročných a letných pneumatík

V testoch sa celoročné pneumatiky väčšinou porovnávajú so zimnými a nie s letnými pneumatikami. Pár testov sa však predsa len robilo. Spravidla v nich dopadnú letné pneumatiky lepšie ako celoročné.

Zhrnutie na záver

  • letné pneumatiky sa vyplatia kvôli nízkej spotrebe paliva
  • ak jazdíte väčšinou v meste, celoročné pneumatiky budú vhodnejšie
  • pri dynamickej jazde zvoľte letné pneumatiky a pri pokojnej celoročné
  • letné pneumatiky vyhrávajú v testoch vďaka použitej zmesi a vzoru dezénu
  • do letných podmienok sa hodia viac letné pneumatiky
  • v zimných podmienkach odporúčame zimné alebo celoročné pneumatiky
  • ak neradi prezúvate, celoročné pneumatiky sú veľkou výhodou

Tak ako? Ktorým pneumatikám dáte prednosť?
Ak vás táto téma zaujala, odporúčame aj článok na webe automagazín.sk a na blogu Oponeo.sk.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.