Vedeli ste, že podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie zomiera ročne až 2,5 milióna ľudí na následky pitia alkoholu? A že ženy sú na tom naozaj horšie?
Počas sviatkov ako je Silvester, Veľká noc, ale aj na narodeniny, pri oslave výročí, či len tak na párty tečie alkohol prúdom dolu hrdlom.
Pomôže proti opici káva? Zabíja alkohol naozaj mozgové bunky? Uškodí vám miešanie rôznych druhov alkoholu? A ako sa najlepšie zbaviť opice?
Prečítajte si 7 mýtov o alkohole, ktoré vás možno prekvapia, zaujmú a snáď vám i pomôžu.
7 mýtov o alkohole
-
Osvedčené tipy, ako sa zbaviť opice
Mnohí tvrdia, že proti opici pomáha káva…a určite ste to už videli aj vo filmoch: „Daj si kávu, postaví ťa na nohy,“ hovorí hlavný hrdina a leje do opitého kamaráta litre kávy.
Skutočne pomáha káva vytriezvieť?
Nepotešíme vás – nepomáha. Káva, lepšie povedané kofeín v nej obsiahnutý, nemá na spracovanie alkoholu žiadny vplyv. Iba ak dodá energiu, takže opitý človek získa po vypití kávy pocit, že má viac energie, dostal sa z opice…no ide len o krátkodobý prísun energie a opica sa vráti opäť, aby ste si ju odtrpeli. Navyše káva dehydruje, takže vás po nej môže bolieť ešte viac hlava, ktorá bolí po alkohole aj tak.
Čo teda pomáha vytriezvieť? Nie je to prechádzka, ani studená sprcha. A neskúšajte vybiť ani klin klinom. Radšej si dajte pohár vody s vitamínom C a doplňte ráno cukry – dajte si povedzme chlieb s medom alebo rozpustite lyžicu medu v pohári vody, prípadne pite veľa ovocných štiav, dajte si banán.
-
Ako sa vyhnúť opici?
Existuje viacero trikov, ako napríklad – nepite nalačno. Ak máte prázdny žalúdok, alkohol sa oveľa rýchlejšie dostáva do krvného obehu. Telo totiž začína absorbovať alkohol cez sliznicu žalúdka a tenkého čreva. Ak teda máte žalúdok plný jedla, bude to trvať dlhšie a alkoholu potrvá, kým sa dostane až do krvného obehu.
Možno ste to videli vo filmoch, keď sa napríklad detektív vybral na dôležitý večierok, kde potreboval byť triezvy, ale tušil, že sa ho budú snažiť opiť. Nemohol priamo odmietať, upozorňovať na seba a tak sa predtým najedol – dal si mastné jedlo, slaninku, bôčik ap. Jednoducho mastné a tučné, čo spomaľovalo vstrebávanie alkoholu. Pri prázdnom žalúdku sa alkohol dostane do krvného obehu asi do polhodiny. Pri stredne naplnenom žalúdku po hodine až dvoch a keď ste plní, alkohol sa dostane do krvného obehu aj po šiestich hodinách.
Nezabúdajte však, že nič netrvá večne – opitosť sa napokon dostaví, len oneskorene:-)
-
Alkohol zabíja mozgové bunky
Aj vám to mama hovorila ako tínedžerovi? Mala, aj nemala pravdu.
Tento fakt skúmala jedna americká štúdia, ktorá zistila zaujímavé veci. Jedna párty, kde si dáte dobre „do nosa“, zabije asi 20-tisíc mozgových buniek…no pri počte 100 miliárd buniek to je ako kvapka v mori.
Isté však je, že alkohol negatívne vplýva na prenos dát medzi nervovými bunkami, čo zhoršuje koncentráciu a pamäť. Ak teda pijete často a navyše veľa alkoholu, budete mať trvalé poruchy pamäti a spomalené myslenie, pretože dôjde k zmenšeniu frontálnej oblasti mozgu. Dlhodobé nadmerné pitie alkoholu môže tiež spôsobovať brnenie v nohách, či rukách.
-
Zlepšuje sex, tvrdí sa o alkohole
Snívajte naďalej:-) Aj keď to v romantických filmoch vidíte často, nie je to pravda. Vedci dokázali, že čím viac alkoholu vypijete, tým menšie budú schopnosti vášho organizmu reagovať na sexuálne stimuly. Americký výskum z roku 2007 dokázal, že až 72% ľudí má problémy so sexuálnou výkonnosťou, ak predtým pili alkohol. S nadmerným užitím alkoholu totiž klesá u mužov produkcia testosterónu, dochádza u nich k zníženiu libida, či erektívnej dysfunkcii. Ženy zasa trápi po nadmernom pití nižšia sexuálna túžba.
Takže čo spôsobí alkohol pred sexom? Jedine odstráni mentálne zábrany, takže budete sa menej hanbiť a skôr oslovíte svoju vyhliadnutú „obeť“…no následný výkon to môže všetko opäť pokaziť.
-
Miešanie alkoholu s energetickými nápojmi
Niektorí – najmä mladí, tínedžeri – si myslia, že keď zmiešajú alkohol s energetickým nápojom, rýchlejšie sa opijú a dostanú sa tak do nálady. Podľa štatistík až tretina mladých pije s alkoholom energetický nápoj…
Ten je však napumpovaný rôznymi stimulačnými látkami, u nás najmä kofeínom, ktorý – ako už vieme – nemá vplyv na konzumáciu alkoholu. Čo sa teda stane?
keď vypijete energetický nápoj, dáte svojmu telu signál, aby pilo ešte viac – veď mu dodávate energiu, s ktorou to zvládne. S energetickým nápojom teda odďaľujete ospalosť, znižujete príznaky opitosti, nabíjate sa energiou a jediným dôsledkom môže byť otrava alkoholom, keďže nepocítite: „Teraz dosť, už je to priveľa“. Zvýšite tak riziko srdcových komplikácií, poruchy správania, spánku a dokonca sa takto rozvíja závislosť od alkoholu.
-
Miešanie druhov alkoholu = väčšia opica
Ani nie. Niekto si myslí, že keď nebude miešať a bude piť iba jeden druh alkoholu, pomalšie sa opije, prípade sa väčšej opici úplne vyhne. Omyl!
Mixovanie rôznych značiek alkoholu nemá na stav opitosti žiadny vplyv, pretože rozhodujúca je konzumácia etylalkoholu. Koľko ho teda má daná značka alkoholu.
Nepomôže vám ani to, keď začnete slabším alkoholom, ako je povedzme pivo a postupne prejdete na tvrdší alkohol ako vodka. Je to úplne jedno.
-
Ženy sú na tom horšie
Je to pravda. Alkohol na ženy pôsobí rýchlejšie, pretože ich telo tvorí väčšie percento tuku ako mužské, majú tiež v tele menej vody a majú aj menšiu pečeň. Navyše ženy majú menej enzýmu zvaného dehydrogenáza, ktorý odbúrava alkohol. A ako zistili kanadskí vedci, ak sa ženy častejšie oddávajú pitiu alkoholu, trpia viac klinickými depresiami ako muži.
Takže ženy majú na alkohol nižšiu toleranciu a žiaľ, napácha na nich vyššie škody. U žien sa závislosť od alkoholu rozvinie oveľa rýchlejšie – tá vzniká u muža po roku až piatich, u žien to príde o polovicu rýchlejšie.