7 tipov na knihy pre deti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V knihách sú ukryté dobrodružstvá, ktoré môžu deti spolu s ich hrdinami prežívať a preniesť sa tak do rozprávkových svetov. Doprajme im to – čítajte deťom na dobrú noc, nechajte ich požičiavať si knižky z knižnice alebo im sami kúpte knihy, ktoré nielen pobavia, ale aj formujú, majú v sebe posolstvo, myšlienku a možno ich urobia lepšími. Máme pre vás 7 tipov na knihy pre deti, ktoré by ste určite mali vyskúšať!

Detská myseľ sa začína rozvíjať už od jedného roku života – batoľaťu sa páčia rôzne materiály, tvary, farby. Už vtedy môžete svojmu drobcovi čítať jednoduché knižky. Je dôležité, aby počulo váš hlas, pokojný, prívetivý, hrejivý.
Knihy podľa psychológov pomáhajú formovať detský svet, jeho osobnosť, ovplyvňujú jeho vzťahy a citové väzby. Preto je dobré vyberať knižky, ktoré majú v sebe posolstvo, hovoria o rodine, vzájomnej pomoci, o dobrých vlastnostiach.
Vyskúšajte niektorý z týchto tipov a určite sa cez ne dostanete k ďalším krásnym detským knižkám.

A mimochodom – aj Spievanka a Zahrajko čítajú 🙂

7 tipov na knihy pre deti

  1. Tamara Heribanová a jej Misia Eva

Dva krásne príbehy o malej Evičke, ktoré sa rozhodlo vrátiť lásku rodičom. Prvá kniha Misia Eva a prísne tajné je o druháčke Evke Šidlovej, ktorá sa jedného dňa rozhodne dať svojich rozvedených rodičov opäť dokopy. Všetci traja bývajú v malom petržalskom byte a keďže finančná situácia rodičom nedovoľuje, aby sa jeden z nich odsťahoval, Eve táto „náhoda“ hrá do kariet a tak môže začať realizovať svoj tajný plán plný dôkazov lásky.
Pokračovanie sa volá Misia Eva v Thajsku – Evičke sa manželstvo rodičov podarilo zachrániť. Nielenže vyhrala exotickú dovolenku, ale podarilo sa jej vrátiť lásku rozhádaným rodičom. Už zasa sú kompletná rodina a všetko nasvedčuje tomu, že pobyt v ďalekej Ázii bude pre nich len o oddychu. Lenže to ani náhodou! Evka má totiž ešte jeden veľký sen…

Tamara Heribanová

Tamara Heribanová na krste knihy Misia Eva prísne tajné.

  1. Gabriela Futová

Naša mama je bosorka, Dokonalá Klára, Lepší otec v hrsti ako kamoš na streche, či Keby som bola bosorka – to je len pár knižiek tejto skvelej autorky. Gabriela má blízko k deťom, dlhé roky pracovala s deťmi a mládežou, takže vie, ako im brnknúť na tú správnu strunu. Jej príbehy sú plné bláznovstiev, napínavé, hravé, ale zároveň nesú v sebe myšlienku, ktorú si deti môžu odniesť. A doslova je cítiť, že tak ako sa deti bavia pri jej knižkách, ona sa baví pri ich písaní.
Gabriela neprestáva písať ani v poslednom období – pred takmer rokom jej diagnostikovali rakovinu prsníka. Nádor jej vyoperovali, vybrali metastázy, ktoré našli. Má za sebou chemoterapiu a chodí na ožarovanie. A píše. Naposledy jej vyšla knižka Očko špehúňO bezvláske – kniha, ktorá učí choré deti sebavedomiu a zdravé deti tolerancii. Kniha od Dobrého anjela, aby sa všetky deti usmievali.

Gabriela Futová

Gabriela Futová – vždy usmiata ako jej príbehy.

  1. Mimi a Líza

Dve dievčatá, jedna má mamu, druhá ocka a prežívajú úžasné dobrodružstvá.
Líza sa na svet pozerá velikánskymi modrými očami a pozná cesty do svetov, o ktorých si mnohí myslia, že ani neexistujú.
Mimi má zasa stále zatvorené oči, pretože je nevidiaca. No dokáže vnímať oveľa viac, ako mnohí z nás. Možno keď zatvoríte aj vy na chvíľu oči a budete pozorne počúvať život okolo vás, uvidíte všetko, čo vidí Mimi…
A tieto dve nezbednice zažívajú krásne príbehy ako Tmy sa nemusíš báť, Agent Vitamín alebo Neposlušné písmenká. Vyšli už dve knihy Mimi a Líza a najnovšie aj zošit, ktorý si zamiluje každé dievča, či chlapec, ktorým tieto hrdinky učarovali. Je plný hádaniek, hier, bludísk, dokresľovačiek a zábavných úloh. Deti si môžu vyskúšať, aké to je čítať prstami – v knižke nájdu aj Braillovo písmo.

  1. Zvierací záchranári

Sériu Zvierací záchranári budú milovať najmä deti, ktoré túžia po domácom miláčikovi, alebo už nejakého majú. Krásne príbehy o ľuďoch s dobrým srdcom, ktorí pomáhajú zachraňovať zvieratká. Deti sa dozvedia, ako sa zachovať v nepredvídateľných situáciách a ako postupovať, keď nájdu opustené, zranené alebo vyhladované zvieratko.
Mačiatka, zatúlané jahniatko, plachý poník, opustený ježko, či kozliatko v ohrození – v edícii vyšlo už 8 knižiek, ktoré píše sám život: autori spracúvajú skutočné príbehy tak, aby sa deti zabavili, ale aj poučili.
Výnimočnosťou série Zvierací záchranári je niekoľko zaujímavostí a  dobrých rád na konci knižky, týkajúcich sa  zvieratka, o ktorom sa v knižke píše.

Zvierací záchranári

  1. Rozprávky z trávy a upratovací robot

Silvia Havelková sa zviditeľnila najskôr knižkami pre dospelých, no je dobré, že neprestáva písať aj pre deti. Napríklad Rozprávky z trávy s nádhernými ilustráciami Mareka Mertinku ponúkajú vyše 30 rozprávok o tajomstvách živočíšnej a rastlinnej ríše. Po príbehu vždy nasleduje odborný výklad, ktorý stresní, čo je fantázia a čo fakt. Tak povedzme o komároch sa dozviete, že začali cicať krv, keď sa rozhodla komárica Betka v období jury zaútočiť na brachiosaura, lebo im šliapal po kvetoch, z ktorých pili nektár…veru tak, komárice naozaj vymenili počas evolúcie nektár za krv. Komáre však zostali verné kvetom dodnes.
Silvia nedávno vydala ďalšiu knihu O upratovacom robotovi, do ktorej vtesnala 15 veselých rozprávok. Viete, čo sa stane, keď televízor zatúži sledovať televízny program? A dokáže armáda vojakov kyseliny citrónovej skoncovať s vodným kameňom, ktorý napadol rýchlovarnú kanvicu? No a počuli ste už, že niektorí kostlivci milujú čokoládu? To všetko sa dozvedia vaše deti v tejto knižke.

Rozprávky v tráve

Ilustrácia z krásnej knižky Rozprávky z trávy.

  1. Barborka a jej príbehy

Malé knižočky pre deti od dvoch rokov, ktoré potešia aj 5- či 6-ročné dievčatá. Malá Barborka chodí do škôlky a už vie veľa vecí, no občas si predsa len nevie poradiť. Niekedy sa hanbí, inokedy sa bojí. Je zábudlivá, dokonca lakomá. A z času na čas urobí aj nejakú hlúposť. Barborka je skrátka rovnaká ako všetky deti. V tejto edícii piatich knižiek sa Barborka borí s problémami každodenného života – nechce sa jej spať, pocikala sa, ocko a mamička sa hnevajú, narodí sa jej braček, ide k doktorovi a rada maškrtí.
Veľmi jednoduché príbehy, krásne ilustrácie a konkrétne situácie sú ako stvorené pre najmenšie deti, ktoré takto nenásilne vychovávate a formujete.

Barborka

Malá Barborka je obľúbená najmä u malých dievčat.

  1. Klasika ako Medvedík Pú, Pippi Dlhá Pančucha ai.

Slovart pri príležitosti svojich 25.narodenín vydáva reedície klasík ako Alica v krajine zázrakov s ilustráciami popredného slovenského umelca Dušana Kállaya, 3-dielny set Pippi Dlhá Pnačucha o svojráznom dievčati s neobvyklým správaním, menom aj výzorom. Spoznáte jej Vilu Vilôčku, susedovie deti Tommiho a Anniku, ale aj černošského kráľa Efraima.
A do tretice z klasík Medvedík Pú s pôvodnými ilustráciami E. H. Sheparda. Nechýbajú jeho kamarátmi Prasiatko, Híkaj, Krištof Robin a Tiger.
Z ďalších klasík odporúčame napríklad Žabiatko od Ľudmily Podjavorinskej, Môj Macík Márie Rázusovej-Martákovej, či Hovorníček Daniela Heviera, ktorý pomáha rozvíjať rečové schopnosti malých detí.
Nezabudnime ani na Danku a Janku, Opice z našej police, Smelý Zajko, rozprávky Pavla Dobšinského, H.Ch.Andersena, či bratov Grimmovcov.

Pippi Dlhá Pančucha

Pippi Dlhá Pančucha a jej milovaný kôň.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.