8 rád, aby vzťah vydržal. Tipy od párov, ktorým to vyšlo

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všetci vstupujeme do partnerského vzťahu (a následne do manželstva) s tým, že ho chceme naveky. Že to je ten pravý partner, s ktorým budeme šťastní a už to bude nastálo. Žiaľ, vzťahy sa rozpadajú, manželia sa rozvádzajú a možno aj vy cítite, že ten váš vzťah nie je momentálne to pravé orechové. Že v ňom čosi chýba a potrebovalo by to reštart.
Máme pre vás niekoľko rád, aby vzťah vydržal čo najdlhšie. Tipy od párov, ktorým to funguje už dlhé roky a vy sa môžete prípadne inšpirovať.

8 rád, aby vzťah vydržal dlho

Zlomenými srdcami a rozbitými vzťahmi sme si prešli všetci. Niekto sa poučil viac, iný robí stále tie isté chyby. Ak sa chcete inšpirovať alebo si len potvrdiť, že to robíte dobre, čítajte ďalej. Predsa len zamilovanosť netrvá dlho a postupne treba vo vzťahu robiť kompromisy. Z času na čas (aj po desaťročiach vzťahu/manželstva) prichádzať s prekvapeniami. Vášeň vyprcháva, niektoré páry si lezú na nervy, nevedia nájsť spoločnú reč…no stále je nádej. Len treba chcieť a snažiť sa.

ikona vzťahy pár1. Dotyky sú základ

Vedci to potvrdili veľakrát – všetci potrebujeme fyzický kontakt, objatie, jemné dotyky, pohladenie. Či sme muž alebo žena, či máme 30 alebo 60 rokov. Je to jedna z našich základných potrieb a stále patrí do každého vzťahu. Nemyslíme teraz erotické dotyky, ale bežné, každodenné: pohladenie po vlasoch, pritúlenie sa ap.
Ideálne by vraj mal trvať taký dotyk 30 sekúnd. A akýkoľvek bozk trvajúci aspoň 5 sekúnd má na vzťah doslova životodarný vplyv.

ikona vzťahy pár2. Vzájomne sa podporujte

Nesmierne dôležitá vec pre pevný a súdržný vzťah: podporujte sa, buďte na strane svojho partnera, povzbuďte ho. Rozprávajte sa o vzťahoch v práci, s kolegami, či šéfom a prejavte partnerovi podporu. Nie je to o sťažovaní, ohováraní, ale o tom, aby ste posilnili vzájomnú dôveru. Do budúcna tak zvýšite šancu, že sa vám partner zdôverí so svojimi problémami, ktoré by inak mohli mať devastačný vplyv na vzťah.

mýty o vzťahochPrečítajte si tiež
Mýty vo vzťahoch. Aké máme predstavy a v čom sa mýlime?

ikona vzťahy pár3. Buďte si navzájom vďační

Však by ste teraz vedeli okamžite vymenovať pár vecí, s ktorými vás partner otravuje, lezie vám na nervy, alebo vám prekážajú?! Áno, také veci budú vždy, sme rozdielni. No skúste to otočiť a uvedomte si, za čo ste u svojho partnera vďační. Čo sa vám na ňom páči, kvôli čomu s ním ste…a povedzte mu to. Oceňte ho, poďakujte a dajte mu vedieť, že si to všímate.

ikona vzťahy pár4. Rešpektujte sa

Ďalšia ťažká vec, najmä pri vzťahoch, ktoré majú desiatky rokov. Máte pocit, že toho druhého už dokonale poznáte a že vás nemôže prekvapiť. Zahryznite si najbližšie do jazyka a radšej mu prejavte rešpekt. Vypočujte si jeho, či jej názor, pýtajte sa, zaujímajte sa. Je to človek, s ktorým ste chceli stráviť zvyšok svojho života a bez rešpektu to nejde.

ikona vzťahy pár5. Smejte sa spolu

Humor je nielen korenie života, ale nevyhnutná vec v akomkoľvek vzťahu. Americký psychológ John Gottman urobil výskum a dospel k záveru, že spoločné zdieľanie humoru je jedna z najlepších ciest, ako posilniť vzťah. Platí to najmä v napätých situáciách, alebo keď sa valí jeden problém za druhým. Humor pomôže zjemniť napätie, striasť stres a vylepšiť náladu. Snažte sa partnera rozosmiať, vyčariť na jeho tvári úsmev – vtipom, spoločnými zážitkami, pri nejakom dobrom filme, alebo si pokojne  pouťahujte zo seba. Pomôže to.

aby vzťah vydržal

ikona vzťahy pár6. Živte v sebe zvedavosť

Vieme, po čase skĺzne vzťah do rutiny, stereotypu a nie je v ňom príliš veľa vzruchu. Už sa vám ani nechce spýtať, ako bolo v práci, alebo aký bol zápas, či si partner dobre zašportoval alebo či je partnerka spokojná s manikúrou. Buďte zvedaví, pýtajte sa a pokojne na konkrétne veci. Zaujímajte sa a nenechajte sa spočiatku odradiť prípadnou automatickou alebo neurčitou odpoveďou. Zvedavosť o život svojho partnera ukáže, že vám na ňom naozaj záleží.

ikona vzťahy pár7. Nové zážitky a staré spomienky

Dve rozdielne, no nesmierne dôležité veci.
Nedajte priestor nude a rutine, ale občas vymyslite niečo nové. Vyskúšajte nejaké dobrodružstvo, choďte tentoraz na aktívnu dovolenku, nie pri mori. Bežte do divadla, urobte si nejaký turistický výlet… čokoľvek nové, iné. Nie vždy to možno vyjde, ale za pokus to stojí.
A popri tom oživujte staré dobré spomienky: na vydarenú dovolenku; vynikajúce jedlo v tej neznámej reštaurácii; nečakanú zábavu pri ceste k priateľom. Zaspomínajte si na časy, keď ste spolu začali chodiť, na vtipné a milé chvíle v rodine vášho partnera…jednoducho na momenty, keď vám bolo spolu naozaj dobre.

ikona vzťahy pár8. Buďte nežní

Neha a láskavosť nepatria len do obdobia zamilovanosti alebo prvých rokov vzťahu. Musíte si na ňu nájsť čas aj po 20-, 30- alebo 40-ročnom manželstve. Všimnite si, že dlhoročné úspešné páry pristupujú k ostatným s nehou. Používajú viac láskyplných slov, sú pozitívnejšie naladení, vedia potešiť hoci aj drobnými činmi. Buďte vľúdni, slušní a ústretoví.

vzťahyPrečítajte si tiež
Vzťahy, ktorým by ste sa mali vyhýbať.

Bonusové tipy, ktoré pomáhajú vzťahom:

  • Vážte si toho druhého
  • Naučte sa robiť kompromisy
  • Nájdite si spoločné záujmy, ale aj hobby, ktoré bude len vaše
  • Nechávajte partnerovi občas priestor len pre seba
  • Nedávajte ultimáta a nepoučujte
  • Snažte sa problémy vždy doriešiť a dotiahnuť do konca
  • Nesnažte sa toho druhého meniť.

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.