Kontaktné šošovky v zime. 4 veci, na ktoré si dávajte pozor!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak nosíte kontaktné šošovky, viete, že chladný vzduch a mráz môžu ich nosenie znepríjemniť. Prieskumy očných kliník ukázali, že až 60% ľudí má nejaké problémy s kontaktnými šošovkami a v zime o to viac. Objavujú sa totiž riziká, na ktoré treba myslieť. Takže ak nosíte kontaktné šošovky v zime, stačí dodržiavať pár základných pravidiel.

ikona okoKontaktné šošovky v zime

Povedzme si priamo – ľadový vietor či mráz neprospievajú ani zdravým očiam. Zvyšujú totiž odparovanie ochranného slzného filmu z povrchu oka a v extrémnych prípadoch môžu spôsobiť narušenie povrchu oka – rohovky. K tomu sa pridávajú pocty rezania a pálenia. Tiež sa môže zvýšiť sklon k vzniku zápalu spojiviek a rohovky.
Takže akonáhle klesne teplota pod bod mrazu, alebo idete športovať, myslite na to a dávajte si pozor.

ikona okoZimné športy so šošovkami

Pri lyžovaní alebo snowboardovaní treba nosiť kvalitné športové okuliare, ktoré chránia oči. Ak máte nasadené kontaktné šošovky, môže dôjsť k vypadnutiu, alebo si ju môžete neplánovane vybrať pri utieraní potu.
Navyše pot sám o sebe oči dráždi a pôsobí ako nosič prípadnej mastnoty z krémov a prípadných mechanických nečistôt. To môže spôsobiť podráždenie a dokonca aj ekzematózne zmeny na viečkach.

Odborníci odporúčajú nosiť pod prilbou športovú čelenku alebo absorpčnú čiapku či kuklu. Alebo si aspoň vložte do vrecka bundy bavlnenú vreckovku, aby ste si zotreli prípadný pot a zabránili mu stiecť do očí a spôsobiť problémy.

s kontaktnými šošovkami do vody niePrečítajte si tiež
S kontaktnými šošovkami do vody? Zabudnite a neriskujte!

ikona okoRoztok na šošovky a mráz

Nebojte sa, kontaktné šošovky v oku nezamrznú. Pozor si však dajte na to, aby roztok nebol vystavený dlhodobému mrazu, nízke teploty ho môžu poškodiť. Keď ortuť teplomera klesne na približne -10 až -15 °C, roztok dokonca zamrzne, ale aj teploty okolo nuly môžu znížiť jeho dezinfekčné účinky, a tým ho znehodnotiť. Práve zlé skladovanie šošoviek spôsobuje ťažkosti pri následnom nosení a možnú infekciu.

ikona okoRiziko očných infekcií

Pri nosení kontaktných šošoviek je najväčším problémom možnosť infekcie šošoviek a čistiaceho roztoku. V najhoršom prípade môže takáto infekcia skončiť oslepnutím oka, v lepšom prípade môže poriadne znepríjemniť život.

kontaktné šošovky v zime

Niekoľko základných pravidiel:

  • Šošovky nikdy nedávajte do úst, inak ich znečistíte slinami.
  • Po vybratí šošovky vždy dôkladne umyte a vydezinfikujte.
  • Šošovky si vložte do očí vždy pred použitím kozmetických prípravkov.
  • Šošovky nesmú byť vystavené aerosolom alebo iným postrekom.
  • Používajte len očné kvapky, oleje a lieky, ktoré vám odporučil lekár.

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.