S kontaktnými šošovkami do vody? Zabudnite a neriskujte!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nosíte namiesto okuliarov kontaktné šošovky a veselo sa s nimi sprchujete, chodíte k jazeru, do bazéna a počas dovolenky plávate s nimi v mori? Asi ste počuli – aj od odborníkov – že so šošovkami by ste nemali ísť do jazera, ale v mori s nimi plávať môžete. Slaná voda funguje dezinfekčne…ale naozaj je to tak? A môžete plávať v jazere, alebo sa potápať v bazéne, aj keď máte na očiach ešte plavecké okuliare? Nie je bezpečné a veľa riskujete. Aj so šošovkami v sprche…veď si prečítajte.

„Sú optici, ktorí naozaj tvrdia – dajte si jednorazové šošovky, alebo používajte plavecké okuliare. Ale ja to považujem za krajne nebezpečné,“ tvrdí očná lekárka MUDr. Eva Jerhotová. „Vo vode, aj v relatívne čistej, sa vyskytuje meňavka, ktorá vie spôsobiť silný zápal, že o to oko až prídete. A nie je to ojedinelá vec. Veľmi zle sa to lieči a má to naozaj devastujúce účinky na zrak.“

Odborníčka preto odporúča edukovať ľudí, že so šošovkami sa radšej nepotápať. Nech ide o akúkoľvek vodu, pretože to nestojí za to riziko. Riešením môžu byť dioptrické plavecké okuliare, o ktorých píšeme nižšie.

 

S kontaktnými šošovkami do vody?

Existuje veľa mýtov, ku ktorej vode s nimi môžete a kde určite nie. Aj niektorí lekári môžu mať rozdielne pohľady a odporúčania. Napríklad Americká asociácia optometristov a americký Úrad pre kontrolou potravín a liečiv odporúčajú vyhýbať sa vode s nasadenými kontaktnými šošovkami. Jednoducho si ich treba dať dolu pred vstupom do akejkoľvek vody.

Ak už idete do vody s nasadenými kontaktnými šošovkami (viacdennými), po kúpaní s nimi nespite a dobre ich vyčistite peroxidovým roztokom. Tiež sa sledujte a dávajte pozor na možné škodlivé príznaky. Napríklad pálenie, svrbenie a začervenanie očí. Zahmlené videnie, celková bolesť očí – v takom prípade radšej navštívte svojho očného lekára.

K akým problémom môže dôjsť?
Voda pri nosení kontaktných šošoviek môže spôsobiť vred na rohovke, ktorý sa dlhšie lieči a niekedy môže viesť až k strate zraku.
Nebezpečné meňavky spôsobujú zápaly rohovky, ale aj zápal mozgových blán.

kontaktné šošovky a voda

 

Jazero, bazén, aquapark

Jazerá, rybníky, priehrady…v takýchto stojatých vodách by ste rozhodne nemali plávať so šošovkami v očiach. Mnohí to nedodržiavajú, mávnu nad tým rukou…ak to chcete risknúť, ok, ale určite aspoň s plaveckými okuliarmi.
Práve v týchto vodách je totiž najviac baktérií. Keby ste sa na ne mohli pozrieť zbližša, boli by ste zhrození, čo všetko tam žije. Mikroorganizmy môžu spôsobiť ľahký zápal oka, ktorý síce po pár dňoch odznie…ale môže dôjsť aj k väčším problémom. Prvok akantaméba vám vie spôsobiť zápal rohovky a ten veru len tak neodznie. Vtedy už treba vyhľadať lekára.

Spomenuté platí aj pre bazény, plavárne, aquaparky a wellnessy. V bazénoch je nielen špinavá voda, ale sú tam aj rôzne nečistoty, moč, zvyšky potu, opaľovacích krémov ap.  Vlhké a teplé prostredie v aquaparkoch je zasa ideálne pre množenie nebezpečných baktérií. Stačí krátky kontakt s infekciou, pretriete si následne oko a môže to viesť k zápalu spojiviek.

so šošovkami do vody - aquapark

 

So šošovkami v mori

Toto je jeden z častejších mýtov – keď so šošovkami do vody, tak jedine do morskej slanej vody. Tá je bezpečná, lebo pôsobí ako dezinfekcia. Netreba sa báť.
Omyl. Slaná voda nie…..
A problémom môže byť aj jemnučký piesok, ktorý sa pri brehu víri a dostane sa naozaj všade. Aj do očí, ak si ich nekryjete plaveckými okuliarmi. Drobné zrniečka sa môžu dostať pod kontaktnú šošovku a poškriabu oko. Takže ak už chcete šnorchlovať a potápať sa so šošovkami, zvoľte si jednodňové (s UV filtrom) a nasaďte si kvalitné plavecké okuliare.

potraviny pre zrakPrečítajte si tiež
10 zlozvykov, ktoré vám ničia zrak. Robíte ich aj vy?

 

Kontaktné šošovky v sprche

Asi najčastejší prípad – po horúcom dni si chcete dať rýchlu sprchu alebo vaňu, ale nechce sa vám vyberať kontaktné šošovky. Veď ako mi už tá trocha vody môže uškodiť?
Nemusí. Ani po prvom, druhom raze, ale vedzte, že riskujete. Horúca sprcha a vlhkosť môžu spôsobiť, že šošovky sa k oku prisajú a tak ich nebudete vedieť po okúpaní vedieť vybrať z oka. Pozor aj na to, aby sa vám do oka so šošovkami nedostal šampón, či mydlo.

so šošovkami do vody

 

Dioptrické plavecké okuliare

Dnes už existujú aj dioptrické plavecké okuliare a nie sú príliš drahé. Napríklad s dioptriami -5.5 stoja približne 40€. Na internete nájdete mnoho ponúk, môžete si vyberať modely, farby, ale čo je najdôležitejšie, aj podľa dioptrií: povedzme od -1.5 až do -7.0 dioptrií.
Pri plusových dioptriách sme našli rozpätie od 1.0 až po 8.0 dioptrie a finančne vyšli na 36€. Čiže ideálne pre ľudí, ktorí potrebujú okuliare do blízka.

Dioptrie sú zabudované už priamo v očniciach. Ak by ste mali rôzne dioptrie na očiach, môžete si dokonca zvoliť zvlášť očnice, ktoré potom spojíte pásikom.
Takéto okuliare majú už väčšinou vrstvu proti zahmlievaniu (antifog), UV filter, ktorý pohlcuje UVA a UVB žiarenie, tiež široký zorný uhol, vymeniteľný nosný diel ap. Takže neriskujte zbytočne s kontaktnými šošovkami vo vode, radšej si zaobstarajte dioptrické plavecké okuliare.

dioptrické plavecké okuliare

Vypočujte si podcast o letných nástrahách pre oči z dielne Českého rozhlasu:

 

Foto: vecteezy.com, Pixabay.com, Swimaholic.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.