Hrad Muráň. Zrúcaniny s nádhernými výhľadmi na Muránsku planinu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedeli ste, že hrad Muráň je tretí najvyššie položený hrad na Slovensku? Postavili ho ako kráľovský strážny hrad v 13. storočí na okraji Muránskej planiny vo výške 935 m. Stavitelia hradu využili pomerne rozsiahlu vrcholovú plošinu, ktorá sa na juhovýchode zužuje do ostrého vápencového brala Cigánka.

V poslednom období tam prebiehajú rekonštrukcie, materiál vynášal na hrad aj špičkový hokejista Zdeno Chára. Zrúcaninu tak zatraktívnili obnovené vyhliadkové plošiny. Práve odtiaľ sú totiž nádherné výhľady na Národný park Muránska planina.
Materiál vynášali šikovní chalani z firmy Crmomani, ale aj spomínaný Chára, či Jerguš Bača s priateľmi.

 

Ako sa dostať k hradu

Muráň mapaHrad Muráň alebo tiež Muránsky hrad sú zrúcaniny, ktoré sa nachádzajú nad obcou Muráň medzi Breznom a Rožňavou. Môžete sa k nemu dostať od Popradu cez Vernár smerom na Telgárt.
Alebo od Brezna buď južnou trasou cez Pohronskú Polhoru a v Tisovci odbočíte doľava. Alebo vrchnou trasou cez Polomku a za Šumiacom v Červenej Skale odbočíte doprava.
Ak idete od Rožňavy, môžete ísť smerom na Štítnik, Gočaltovo, Lubeník, Revúcu až do Muráňa. Ale lepšia cesta je hore cez Betliar, Dobšinú, Stratenú a pred Pustým poľom pôjdete rovno, neodbočíte doprava na Vernár.

Môžete zaparkovať pri Chate Zámok pod Muránskym hradom, kúsok odtiaľ je aj Wesselényiho jaskyňa. Alebo zaparkujete v obci Muráň, odkiaľ pôjdete po náučnom chodníku Muránsky hrad. Má cez 6 kilometrov, prevýšenie 530 metrov a cesta vám zaberie necelé tri hodinky krásnou prírodou. Trasa je výborne popísaná na stránke NP Muránska Planina.

Náučný chodník Muránsky hrad

 

Vchádzame do hradu

Do areálu hradu sa vchádza cez jediný zastrešený objekt – vstupnú bránu. „Prechodom cez najlepšie zachovaný hradný objekt vstúpite do jedného z najrozľahlejších a zároveň najneprístupnejších slovenských hradov,“ popisujú autori Daniel Kollár a Ján Lacika vo vynikajúcom sprievodcovi Od hradu k hradu, 2.diel. „Vďaka čisteniu a oprave ruín v posledných rokoch sa zo zovretia vegetácie ukázali zvyšky celej pevnosti. Areál hradu s rozlohou 3,3 ha je ohraničený takmer súvislými zvyškami hradieb s fragmentmi bášt a bastiónov.“

Popri hlavnej veži prejdete okolo domu veliteľa, domu hajdúchov, severozápadnej bašty a koniarne ku západnej – Cigánskej veži, v ktorej susedstve sídlil zlatník. Uprostred hradného vrchu stál hlavný palác s kaplnkou, južne od neho Koháryho palác a pri južnej – Prašnej veži ďalšia kaplnka.

Dom veliteľa
A propos, dom veliteľa je takmer obnovený, celá jeho horná polovica a môže ísť pod strechu. Tým by sa pridal k druhému zastrešenému objektu, vstupnej veži. Krov domu bude ručne kresaný, ako býval v minulosti a ako to povolil pamiatkový úrad. Neskôr bude slúžiť ako malé múzeum.

Okolo skladov, studne a juhovýchodnej bašty prejdeme ku väznici a hladomorni na tzv. Tureckej bašte. Severný okraj tvoril dom hasiča, strážnica a hospodárska budova s cisternou.

Samotným hradom vás prevedú informačné tabuľky jednotlivých objektov a taktiež ústredný informačný bod so schémou pevnosti. Z viacerých miest vonkajších hradieb sa otvárajú prekrásne panoramatické výhľady na okolitú krajinu, ale treba byť opatrný a nevstupovať na okraj muriva. Pohľady do okolia ešte umocňujú informačné tabule s presným popisom toho, čo vidíte západným, južným a severovýchodným smerom.

obec Muráň

 

Zaujímavosti o histórii hradu

  • Na začiatku 14. storočia, počas rozpínania magnáta Matúša Čáka v Uhorsku sprevádzaného zaberaním mnohých hradov, bol Muráň poškodený. Preto sa v roku 1321 o ňom písalo ako o spustnutom hrade.
  • Ako sa dozvedáme zo sprievodcu Od hradu k hradu, za vlády Karola Róberta, keď hrady v Uhorsku prežívali zlaté obdobie, bol hrad opravený.
  • Hrad obsadilo vojsko českého šľachtica Jána Jiskru a zotrvalo tu takmer dve desaťročia. V roku 1461 kráľ Matej Korvín proti ním vyslal vojsko vedené Sebastiánom Rozgonyim, ktoré posádku bratríkov z hradu vyhnalo.
  • Hrad spravoval aj Matej Bašo, ktorý sa smutne preslávil ako krutý lúpežný rytier. V roku 1549 hrad dobyla trestná výprava kráľovského vojska vedeného kniežaťom Mikulášom Salmom. Matej Bašo skončil na popravisku.

Evanjelický kostol v KoceľovciachPrečítajte si tiež
Gotická cesta. Vydajte sa Jelšavským a Štítnickým okruhom.

 

  • V 17.storočí kráľ Matej II. hrad daroval krajinskému hodnostárovi Tomášovi Széchymu z Rimavskej Seče. Hrad Muráň bol v tých časoch miestom politických rokovaní, ale aj čulého spoločenského života.
  • V neskorších storočiach hrad niekoľkokrát vyhorel, ľahko ho dobylo vojsko Františka II. Rákócziho a začiatkom 19.storočia opustenú zrúcaninu hradu získal ako súčasť koháryovských majetkov rod Coburgovcov.
  • V roku 1970 zarastený hrad očistili od náletových drevín a pripravili pre postupnú konzerváciu hradného muriva. V rokoch 2005 až 2007 sa uskutočnila pomerne veľká rekonštrukcia hradu, v rámci ktorej sa vybudovali aj vyhliadkové plošiny.

 

výhľad Muránska Planina

 

Muránska Venuša
Podľa povesti Mária Széchyová, pre svoju krásu prezývaná aj Muránska Venuša, bola aj mimoriadne odvážna žena. Hrad pod jej velením odolával všetkým útokom cisárskych vojsk. Ich vodca František Wesselényi Máriu nenahovoril na kapituláciu ani pri osobnom stretnutí. Očarený jej zjavom však zaútočil na nedobytnú pevnosť amorovým šípom. Ponúkol Márii svoje srdce. Pre odpoveď mal prísť o polnoci na hrad spusteným povrazovým rebríkom. Tu padol do zajatia, postavený pred voľbu smrti alebo večného zväzku s obdivovanou ženou, avšak pod podmienkou zrady cisára. Nakoniec získal ruku Muránskej Venuše a s ňou i hrad, ktorý ešte tej noci obsadilo jeho vojsko.

Pozrite si video cesty po Náučnom chodníku Muránsky hrad:

 

Zdroj a foto: kniha Od hradu k hradu, Wikipedia,
FB/Národný park Muránska Planina


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.