Veci sa v živote nedejú náhodne. Riadi ho neviditeľná niť…

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Život je boj a dnešní mladí sú chatrnejší ako za jeho čias. Keby za nimi nestála predchádzajúca generácia, jednoducho by popadali,“ pomyslí si jedna z postáv prvej poviedky s názvom 1945 (Návrat).
Život bol kedysi oveľa tvrdším bojom, dnes si oproti tomu žijeme ako v bavlnke. V novodobom blahobyte, kedy nám takmer nič nechýba, máme skoro všetko…a paradoxne, ani si to neuvedomujeme a tobôž nevážime.
Aj takéto pocity vo vás možno vyvolá veľmi zaujímavá kniha poviedok nadaného maďarského autora. Gábor T. Szántó napísal nemilosrdne priame príbehy plné ľudskej zloby, krutosti a chamtivosti.

“Veci sa nikdy nedejú náhodne. Život človeka riadi neviditeľná niť. Človek ju v každodennom živote vníma len  zriedka, občas v najnečakanejšej forme, a nie je isté, že mu to vždy vyhovuje…” 

 

1945 a iné príbehy

1945 a iné príbehyTémou poviedok 1945 a iné príbehy sú veľké sociálne drámy, ale aj osudy bežných ľudí v strednej Európe minulého storočia. Gábor píše pútavo, trefne, niekedy až kruto priamočiaro. O ľudských túžbach a želaniach; o trápení, bolesti, ale aj láske a snoch.
O tom, akí skutočne sme. A ako neraz (možno nevedomky, možno tak trochu zámerne kdesi v kútiku duše) škodíme druhým, ničíme životy iných, snažíme sa ich ovplyvniť a manipulovať nimi.

  • Čo sa stane s tými, ktorí chcú vziať spravodlivosť do vlastných rúk?
  • Čo sa stane, keď sa človek narodí ako muž, ale chce žiť ako žena, no je to v rozpore s povolaním, ktoré si zvolil?
  • Čo sa stane, keď sa tínedžer zamiluje do svojej učiteľky, tá však zvádza aj jeho najlepšieho kamaráta a hrá s dospievajúcimi mladíkmi nefér hru?
  • Aký bude osud hluchonemého syna jednoduchej dedinskej ženy, ktorého miestne spoločenstvo odsúdilo a vylúčilo, a preto hľadá útechu u zvierat?

Aj tieto otázky si možno budete klásť pri čítaní jeho poviedok.

ikona knihyPozrite si aj ďalšie KNIŽNÉ TIPY.

 

Súcit a zmysel pre spravodlivosť

 „So zákonom treba žiť, Kerpen, nie s ním zomrieť. Občas je lepší Žid bez klobúka, než neskôr klobúk bez Žida.“
Pokrútil hlavou. „Človeku by ani nezišlo na um, že sú ešte takéto vážne duše. Dávaj na seba pozor, chlapče! Tento svet nie je pre takých, ako si ty.“

Krátky úryvok z poviedky Trans, ktorá vás určite zaujme, rovnako ako úvodná 1945 (Návrat), či Žiť v pokoji, V mene spravodlivosti a tiež Mirko a Marion.

Gábor T. Szántó

Gábor T. Szántó

Gábor T. Szántó odhaľuje skryté či neznáme miesta našej spoločnej histórie. Z jeho príbehov budete cítiť nesmierny súcit s tými, čo trpia. A tiež túžbu po spravodlivosti.
Holokaust. Zakázaná láska. Vysídľovanie. Spracovanie komplikovanej minulosti. Szántó podáva tieto témy bez nejakých veľkých zvratov; nesnaží sa zbytočne a násilne dramatizovať, nevkladá do toho napätie, spor, vášeň…skôr popisuje ako pozorovateľ. No aj tak vás to baví čítať, ak máte radi históriu, súvislosti a chcete pochopiť rôzne oblasti života.
Jeho krátke texty nejdú do hĺbky, do detailov, ale dokážu spustiť v hlave nový sled myšlienok.

 

Foto: Tatran, LepšíDeň.sk, FB/autor


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.