Obyčajný záklon je lepší ako káva. Dokáže naštartovať telo

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Potrebujete sa naštartovať? Dodať si energiu a byť čo najskôr aktívni? A káva už veľmi nepomáha? Skúste sa poobzerať okolo seba, ako mnohí ľudia chodia zhrbení – jednoducho starosti v práci, či doma, rôzne problémy nás doslova gniavia. Prejavuje sa to nielen na psychike, ale aj fyzicky. Telo reaguje na vnútorné prežívanie. Zvesené ramená, vystrčené brucho, hlava akosi naklonená dopredu…a vlečú sa, akoby niesli všetky starosti sveta.
Skúste niekoľko základných pohybov, aby ste sa dostali do pohody a naštartovali svoje telo. Už bežný záklon vám dokáže naštartovať telo a dodať energiu.

Možno ste jogu nikdy necvičili, ani vás to neláka. Napriek tomu ju robíte, hoci o tom neviete. A najlepšie je to vidieť u detí, ktoré ju robia intuitívne – kým sú malé, stoja a sedia rovno, nehrbia sa. Batoľa vyťahuje pomerne ťažkú hlavu nahor do niekedy neuveriteľného záklonu, čo je skvelé pre formovanie krčných a chrbtových svalov.

5 základných pohybov

Nie je to nič zložité, neraz ide o úplne jednoduché pohyby, ktoré však majú obrovský účinok. Len treba vedieť, ako a kedy ich cvičiť.
Chrbticu môžeme zjednodušene rozdeliť na štyri časti: v hornej časti je 7 krčných stavcov, ktoré sú prirodzene naklonené smerom dopredu (lordóza). Potom sú to hrudné stavce v oblúku smerom dozadu (kyfóza).
Nasleduje bedrová lordóza a pod ňou krížová kyfóza.

Pri joge poznáme 5 základných pohybov chrbtice. Úklony a rotácie doprava doľava, predklony, záklony a vytiahnutie chrbtice nahor. Pri týchto pohyboch spolupracujú všetky časti chrbtice a súvisiace svaly.

Záklon vie naštartovať telo

Pozrime sa len na jeden z cvikov a to záklon. Úplne obyčajný záklon, ktorý dokáže stimulovať nervový systém, rozhýbe chrbticu a nabije telo energiou. Nebudete potrebovať ani kávu, jednoducho si ráno urobíte pekný záklon 😊

Ako na to?
Proste keď ráno vstanete, pokojne sa v pyžame postavte s mierne rozkročenými nohami. Ruky si dlaňami priložte na zadok alebo trošku pod zadok a opatrne sa s nádychom zakloňte. Hrudná kosť, čiže to tvrdé medzi prsami ťahajte nahor.

Takto sa pomaličky zakloňte a potom s výdychom tiež pomaly narovnajte telo. Opäť jemný záklon a narovnať. Opakujte 3-4-krát.
Po čase, keď vám to už pôjde ľahko a prirodzene, môžete pridať rotáciu. Ako sa zakláňate, pravá dlaň vám ide po ľavej strane zadku dolu až na stehno, zatiaľ čo ľavá dlaň drží balanc. Po návrate do stoja a krátkom odpočinku sa otočíme doľava – necháme klesať ľavú dlaň čo najnižšie po pravej časti zadku a pravom stehne.

záklon vie naštartovať telo

Pár užitočných rád

  • Pri záklone nezatvárajte oči.
  • Ruky nás pri záklone istia. Neskôr môžete skúsiť bez opory, ruky zdvihnete nahor.
  • Zakloňte celý chrbát, nielen hlavu a krk.
  • Po čase to skúste chrbtom k zrkadlu a pri záklone sa doň pozrite.
  • Postupne môžete záklon zväčšovať – sledujte, pokiaľ prejdete končekmi prstov a pri ďalšom záklone opäť trošku nižšie, potom ešte nižšie…
  • Prípadne môžete urobiť záklon s jednou vykročenou nohou a následne ich striedať.

Pozrite si video s rôznymi jogovými cvikmi,
od 16.minúty vidíte aj záklon v kľaku:

Zdroj a foto: vybalanovane.cz, Dita Fuchsová, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.