Ako sa dostať z opice a rýchlejšie odbúrať alkohol z tela?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chystáte sa na oslavu alebo Silvestrovskú párty, kde sa bude piť? Idete to niekde roztočiť a poriadne sa odviazať. Ako sa potom dostať z opice? Čo najskôr a s minimom bolesti?
Nuž, najlepšie by bolo nepiť 😊 No to je zbytočná rada, občas si chceme vypiť a niekedy to, žiaľ, preženieme.

Inak viete, čo sa deje v tele počas opice? Telo sa vyrovnáva s otravou organizmu, ste neuveriteľne unavení, lebo spracovanie alkoholu odčerpáva telu množstvo energie. Môžete mať zimnicu, lebo telo vás nedokáže dobre zahriať. Alkohol tiež odvodňuje, z tela odchádza močom aj množstvo vitamínov a minerálov. Bolí vás z toho všetkého hlava, ide vám prasknúť. Páli vás záha, krúti sa s vami celý svet a trasú sa vám ruky.
Poznáte to?

Čo urobiť pred pitím?

Určite nikdy nepite hladní! Dobre sa predtým najedzte, ideálne mastné jedlá, ktoré brzdia vstrebávanie alkoholu do krvného obehu.
Nechoďte piť, keď ste unavení, ospalí, zničení z roboty. Ľahšie a rýchlejšie sa opijete a následky bývajú ešte horšie.
Alkohol znižuje hladinu vitamínu C, B, magnézia a iných minerálov. Takže pred oslavou si dajte preventívne multivitamínový prípravok.
Už vopred sa rozhodnite pre jeden druh alkoholu, nemiešajte.

Ako sa dostať z opice

To, ako rýchlo a dobre sa dostanete z opice, závisí aj od toho, ako pijete. Čiže spolu s alkoholom pite na večierku aj dostatok iných tekutín (napríklad každý pohárik zapite nealkonápojom, ideálne s minerálmi). Zajedajte neustále. Hýbte sa, čiže tancujte, choďte sa priebežne von prejsť, vyvetrať. Nefajčite pri pití alkoholu, nikotín totiž zužuje krvné cievy a alkohol ich rozširuje. Tým pádom máte menšie zábrany a „viac chuti“.

ako sa dostať z opice

Tu sú tipy, ako sa rýchlejšie dostať z opice:

  • Čo najskôr začnite zavodňovať organizmus. Pite vysokomineralizované minerálky s obsahom sodíka a draslíka (napríklad Fatra, Fatra extra, Cigeľská alebo Vincentka).
  • Môžete si dať paradajkovú šťavu, ktorú ešte trošku dosolíte, aby ste dostali do tela viac minerálov.
  • Dajte si bylinkový čaj, výborný je mätový a harmančekový. Prípadne môžete si uvariť aj tzv.  žalúdočné čaje, aby ste žalúdok upokojili.
  • Pri opici máte nízku hladinu cukru v krvi, takže si doprajte niečo sladké – sladený nápoj, lyžicu medu alebo sladké jedlo.
  • Bolí vás hlavu, ide vám puknúť? Dávajte si na čelo studené obklady. Môžete si dať aj nejaké tabletky ako Paralen, Acylpyrin, Ibalgin, Ibufein, či Panadol. Ale pozor, paracetamol sa nekamaráti s alkoholom, ani zvyškovým, takže určite si ho dajte až po vytriezvení.

ako otehotnieť? vyhnite sa alkoholuPrečítajte si tiež
Alkorexia je čoraz rozšírenejšia. Hrozí aj vám?

  • Mnohí vám odporučia kávu, veľa kávy…a áno, je to dobrá rada. Kofeín vás nakopne a postaví na nohy, navyše podporí účinok lieku proti bolesti. Priebežne sa dobre hydratujte.
  • Naše staré mamy vedeli, ako dostať z opice svojich partnerov: poctivý hovädzí alebo slepačí vývar. Držková alebo cesnaková polievka, bujón. Radšej sa vyhnite mastným jedlám.
  • Hoci sa vám ťažko už len stojí, skúste sa hýbať, choďte na malú prechádzku na čerstvý vzduch.
  • Choďte pod sprchu a sprchujte sa striedavo studenou a teplou vodou. Dobre si premasírujte telo, aby sa rozprúdila krv a znižoval sa zvyškový alkohol v tele.

A čo vyprošťováky?

V obchodoch bežne kúpite rôzne „vyprošťováky“, neraz sú priamo pri pokladni, aby vám udreli do očí, kým čakáte na zaplatenie. Kúpite ich aj v lekárni. Sú lákavé, nie príliš drahé…stačí užiť a ste v pohode. Ak už nič nezaberá, doprajte si ich, vyskúšajte, ako bude vaše telo na ne reagovať. Nemali by uškodiť…ale neraz ani veľmi nepomôžu, ak neuvyužujete aj niektoré z vyššie spomínaných rád.

Potom sú tzv. „klasické vyprošťováky“, čiže klin klinom sa vybíja. Na opicu vraj pomôže rovnaký nápoj, ktorým ste sa opili.
Omyla  mýtus. Pivo, tvrdé alebo rum či víno vám opicu nevylieči. Skôr to celé odsuniete, odložíte na neskôr a opica vás môže prekvapiť s ešte väčšou intenzitou.

Zdroj a foto: Freepik.com, Pravda/Dobré zdravie,
Gymbeam.sk, Pilulka.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.