Mačka a pes v posteli. ÁNO alebo NIE? V čom sú výhody a v čom riziká?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Otázka, ktorá rozdeľuje spoločnosť, mnohých majiteľov domácich miláčikov a dokáže niekedy robiť poriadne rozbroje. Mačka alebo pes v posteli – áno, či nie? Každá odpoveď má svojich odporcov aj priaznivcov. Odpoveď nie je jednoznačná, môže to byť prínos aj riziko a existuje niekoľko dobrých tipov, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť.

Mimochodom, údajne až 2/3 psov a mačiek spáva v posteli svojich pánov a to z jednoduchého dôvodu: robí im to dobre. Napokon, určite ste už počuli o canisterapii (pozitívny vplyv psa na psychiku aj fyzické telo človeka), alebo o felinoterapii (mačka a jej liečivé účinky na človeka).

Mačka a pes v posteli. ÁNO

Prítomnosť domáceho miláčika v posteli dokáže znižovať stres, depresiu, napätie aj strach. Pes zvyšuje pocit bezpečia, mačka zasa znižuje pocity samoty. Obe zvieratá majú svoju telesnú teplotu a vedia tak človeka aj zahriať. Inštruktori výcviku psov tvrdia, že mnohí ľudia, ktorí trpia posttraumatickým syndrómom by bez prítomnosti svojho asistenčného psa v posteli ani nezaspalo.

Domáci miláčik v posteli teda prináša hlbší a pokojnejší spánok, silnejšiu imunitu, spomalenie srdcového tepu, upokojenie, zahriatie, pohodlie. Je to výborný spoločník proti osamelosti najmä pre určité skupiny ľudí – deti, starých ľudí alebo takých, ktorí ťažšie nadväzujú známosti a priateľstvá.

Pozitívom môže byť aj pravidelný režim – pes sa zvyčajne zobúdza pred svitaním a dožaduje sa pozornosti a prechádzky. Asi vám to nie vždy bude vyhovovať, budete si chcieť pospať, ale aj vám pravidelný režim prospeje. Ohľadom psychického aj fyzického zdravia.

mačka a pes v posteli

Mačka a pes v posteli. NIE

Má to však aj svoje riziká. Pes i mačka vás môžu v spánku nevedomky poškriabať alebo pohrýzť. Obozretný treba byť najmä u nového zvieratka, ktoré je z útulku, kúpené od niekoho iného ap. Treba ho navyknúť na posteľ, vašu prítomnosť, zdieľanie spoločného lôžka. Nikdy neviete, akými stresovými zážitkami si napríklad útulkáč prešiel a kedy sa to u neho prejaví. Niekoľko nocí môže byť v poriadku, aj týždňov a potom zrazu dôjde k nečakanej situácii.

Veľmi častá je otázka zdravotných rizík. Áno, pes na nás môže preniesť rôzne drobné chrobáčiky, roztoče a hmyz, keďže sa cez deň váľa vonku v tráve, v blate, beží pomedzi kríky a nie vždy sa nám ho podarí dôkladne umyť.

Domáci miláčikovia môžu byť pre človeka aj zdrojom vnútorných parazitov, u psa je to napríklad giardia, toxocara, prípadne (vzácnejšie) dipylidium a echinococcus.
Môžu to byť maločrevné parazity, ktoré spôsobia problémy s trávením, dostanete hnačku, bude vás bolieť brucho ap.
Povedzme toxokarózu spôsobujú malé červy, ktoré sa môžu vyliahnuť z vajíčok obsiahnutých v psom a mačacom truse.

No a ešte sú tu vonkajšie parazity, ktoré na nás môžu mačky a psy preniesť (kliešte, blchy ap.). S tým súvisí aj riziko iných závažnejších ochorení, ako je kliešťová encefalitída, lymská borelióza, či dipylidióza.

mačka a pes v posteli

Psia a mačacia srsť

Pozor by si mali dať aj ľudia, ktorí sú citliví na psiu (mačaciu) srsť. Možno ste ľahký alergik, ktorý doteraz nemal problémy, mal to pod kontrolou, no keď začnete spávať so svojím miláčikom (psím alebo mačacím 😊 ), môžu postupne nastať problémy.
Dobrá správa – niektoré štúdie tvrdia, že takto si človek môže vybudovať istú toleranciu. Funguje to najmä u detí do jedného roka, ktoré sú vystavené takýmto alergénom (psia či mačacia srsť). Následne to môže zafungovať ako ochranný faktor vzniku alergií a astmy.

terapia zvieratami - pesPrečítajte si tiež
Terapia zvieratami. Ako vám domáci miláčikovia môžu zlepšiť život?

Čo na to odborníci?

Tu sa zhodujú: ak sa o zvieratko naozaj staráte, čiže dbáte na čistotu, staráte sa o srsť, pes či mačka nevykazujú žiadne symptómy ochorenia a nemáte vyslovene alergiu na zvieraciu srsť, môžete si domáceho miláčika vziať do postele. Môže to mať napokon oveľa viac pozitív ako negatív.

Treba však dodržiavať isté pravidlá (u mačky aj psa):

  • Pravidelné prehliadky u veterinára, rozbory stolice.
  • Odčervovanie, používanie prípravkov proti ektoparazitom.
  • Celkovo dbáte o väčšiu čistotu domáceho miláčika.
  • Pravidelne kontrolujte stav kože a srsti. Po venčení dôkladne utrite labky a medziprstie.
  • Ak mačka alebo pes chorľavie, musí ísť aspoň načas z postele.
  • Častejšie vymieňajte posteľnú bielizeň.

Napríklad Juraj Ferko, vynikajúci odborník na výchovu a výcvik psov (poznáte ho z relácie Najvernejší, vyšla aj rovnomenná kniha plná tipov a rád) tvrdí, že “pes leží pri mne na posteli iba od pása nadol a ja sa rozhodnem, či si ho pritiahnem, pritúlim sa k nemu a hrám sa s ním alebo nie. Púšťam na posteľ iba psa, ktorý má asi rok. Dovtedy to má zakázané preto, lebo je psychologicky oveľa jednoduchšie najprv vytvoriť silnú reštrikciu a potom z nej uvoľňovať a dávať odmenu.”

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.