Uľavte boľavému chrbtu vďaka kvalitnej posteli

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Prebúdzate sa ráno stuhnutí a celý deň vás sprevádza bolesť chrbta? Na vine môže byť nekvalitná posteľ a matrac. Poradíme vám, ako si dopriať kvalitný a zdravý spánok, po ktorom sa budete cítiť ako znovuzrodení a uľavíte svojmu boľavému chrbtu.

 

Kvalitný spánok pre kvalitný život

Každá posteľ sa skladá z troch častí – rámu, roštu a matraca, ktorý je v niektorých prípadoch potrebné dokúpiť zvlášť. Posteľ ako celok má významný vplyv na kvalitu spánku, a v dôsledku tak ovplyvňuje aj celkovú kvalitu nášho života. Na čo by ste sa pri výbere postele mali zamerať?

správna posteľ proti boľavému chrbtu

 

Jednolôžková posteľ  vs. manželská posteľ

Spánok na rozmerovo nevyhovujúcej posteli si skôr či neskôr vyberie svoju daň – prejaví sa bolesťou chrbta, stuhnutosťou svalov a celkovou únavou.
V prípade jednolôžka sa za štandard považuje posteľ s rozmermi 90 × 200 cm, ešte pohodlnejšie sa potom vyspíte na posteli so šírkou 140 cm.
Ak zháňate manželskú posteľ, ideálny pre vás bude posteľ 180 × 200 cm, prípadne takzvaná kráľovská posteľ, ktorej šírka prekračuje 2 metre. Nezabudnite si tiež skontrolovať výšku postele. Práve tá totiž rozhoduje o tom, ako pohodlne sa vám bude po prebudení vstávať. Ideálna výška je 50 až 65 cm a dosiahnuť jej možno vhodnou voľbou matraca, prípadne pomocou výškovo nastaviteľného roštu.

 

Pevná konštrukcia = žiadne vŕzganie a dlhá životnosť

O kvalite postele do značnej miery rozhoduje pevnosť jej konštrukcie. Robustné spoje zaisťujú vertikálnu aj horizontálnu stabilitu, vďaka čomu posteľ nevŕzga a bude sa o váš pokojný spánok starať dlhé roky. Súčasťou rámu býva tiež čelo postele, vďaka ktorému sa v posteli môžete pohodlne posadiť a oprieť. Počas noci vás potom izoluje od priľahlej steny a chráni vás pred prievanom. Či si nakoniec zvolíte posteľ s konštrukciou z masívneho dreva, alebo čalúnenú, záleží čisto na vašom vkuse. Rovnako tak je len na vás, či preferujete posteľ s úložným priestorom, alebo bez neho.

správny rošt a matrac proti boľavému chrbtu

 

Ani tvrdá, ani mäkká

Hlavným kritériom pri výbere matraca je jeho tvrdosť – príliš mäkký matrac spôsobuje bolesti chrbta a zle sa z neho vstáva, naopak príliš tvrdý matrac prispieva k bolesti veľkých kĺbov, ktoré nemajú príležitosť sa počas spánku náležite uvoľniť. S tvrdosťou matraca úzko súvisí materiál, z ktorého je zhotovený.
Najkvalitnejšie matrace majú sendvičové zloženie z rôznych druhov polyuretánovej peny, ktorá dokonale rozloží vašu hmotnosť a poskytne oporu vašej chrbtici. Ruky preč dajte od klasických pružinových matracov, ktoré sú vhodné maximálne na jednorazové prespanie.

cviky na bolestivý krkPrečítajte si tiež
Stuhnutý a bolestivý krk. Uvoľnite si ho účinnými cvikmi.

 

Investícia na celý život

Kvalitný matrac sám o sebe bohužiaľ nestačí – dôležité tiež je, na aký rošt ho položíte. Odborníci tvrdia, že zatiaľ čo životnosť matraca je približne desať rokov, kvalitný rošt môže vydržať aj celý život. Hlavnou úlohou roštu je rovnomerné rozloženie záťaže, ktorú preberá od matraca, a to predovšetkým v prípade, že je matrac slabší ako 7 cm. Vďaka roštu sa posteľ neustále odvetráva, takže nehrozí riziko vzniku plesní. Všeobecne platí, že čím vyšší počet lamiel, tým lepšie – matrac by sa v žiadnom prípade nemal prehýbať.

Doprajte si zdravý spánok vďaka pevnej posteli s kvalitným roštom a matracom aj vy. Zháňate do svojej spálne novú manželskú posteľ? Inšpirujte sa na Heureka.sk, kde nájdete širokú ponuku dvojpostelí. Nezabudnite, že z hľadiska veľkosti je pre vás ideálna posteľ 180 × 200 cm, na ktorej sa pohodlne vyspíte vy aj váš partner. Pozrite sa aj na ponuku postelí na Heureka.cz, kde nájdete dodatočné recenzie, ktoré vám uľahčia váš výber.

heureka ponuka postelí

zakaznik overený obchod kvalita

— PR článok —
Foto: Heureka.sk, Stocksnap.io, Unsplash.com 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.