Stuhnutý a bolestivý krk. Uvoľnite si ho týmito účinnými cvikmi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno to poznáte aj vy – ráno sa prebudíte a bolí vás krk. Nemôžete poriadne otáčať hlavou, v prudkejšom pohybe vás zastaví bolesť a takto to môže trvať aj celý deň. Niekedy „popustí“ bolestivý krk až po dvoch-troch dňoch. Ako sa nabudúce vyhnúť takémuto stavu? A čo vám pomôže? Existuje nejaký cvik, ktorý preležaný krk uvoľní? Poradíme.

 

Bolestivý krk

cviky na bolestivý krkAsi netreba dlho pátrať, aby sme zistili dôvod stuhnutého krku – nesprávna poloha počas spánku, mäkký matrac a vysoká poduška. Mnohí si privodia tento stav už pri zaspávaní. Či už v kresle alebo na gauči pred telkou, kde máte zaklonenú hlavu alebo je v nie príliš pohodlnej pozícii.

Krčná chrbtica ba mala byť predĺžením s osou chrbtice. Pri ležaní na boku je v úklone. Keď ležíte na chrbte, je predsunutá. A keď zasa na bruchu, ocitne sa v záklone a v nepríjemnej rotácii. Ako teda správne spať? Ako sa nastaviť?

Ďalšie príčiny stuhnutého krku:

  • v prvom rade nesprávna poloha pri spánku
  • dlhodobé preťažovanie pri určitej činnosti
  • zlé držanie tela a pri chôdzi
  • nevhodné sedenie počas dňa
  • neprimeraná záťaž pri športe
  • dlhodobá práca na záhrade
  • zdvíhanie príliš ťažkých bremien
  • niekde vás ofúklo (prievan, či klíma)

V súčasnosti sa ukazuje ako nesmierne dôležitá správna ergonómia pracovného prostredia, čiže umiestnenie počítača a klávesnice, monitora, či myši. Pri dlhodobejšom nesprávnom sedení a práci dochádza k skracovaniu trapézových svalov a zadnej strane šije. Tým sa oslabujú aj svaly krku.

Zabráňte seknutému krku
Ideálne je napríklad počas práce v kancelárii robiť pravidelne súbor týchto pohybov:
ikona zdvihnutý palecKrúživými pohybmi stiahnite ramená smerom dozadu a dole. Opakujte 10x
ikona zdvihnutý palecSpojte lopatky a potom ich uvoľnite. Opakujte 10x.
ikona zdvihnutý palecZatlačte hlavu dozadu o opierku sedadla alebo ak nemáte také vysoké, tak o dlaň. Vydržte 20-30 sekúnd a uvoľnite.
ikona zdvihnutý palecOprite si ucho o pravé rameno, potom druhé ucho o ľavé. Opakujte 10x.

cviky na bolestivý krk

 

Prvá pomoc pri seknutom krku

cviky na stuhnutý  bolestivý krkČo ak sa ráno zobudíte so stuhnutým krkom? Žiadny liek, ktorým by ste za pár minút dali všetko do poriadku neexistuje. No môžete to výrazne urýchliť a sami si pomôcť.
V prvom rade fyzioterapeuti odporúčajú nahrievanie krku a šije suchým teplom. Pomôže vám aj prehriaty gélový vankúšik, hrejivé náplasti alebo potieranie hrejivými masťami.

Počas aplikácie tepla alebo gélu, či náplasti sa snažte o pomalé a opatrné naťahovanie svalov šije. Uvoľňujte ich do každej strany. Posaďte sa a robte pomalé rotácie, predklony, záklony a úklony. Zľahka napínajte krčnú chrbticu.
Začnite jednoduchými pohybmi, pokrčením a krúženým plecami. Opatrne pohnite hlavou do strán a potom zhora dolu.

Môžu to byť len nepatrné napínania, neprežeňte to – aj tie malé sťahy vedia postupne krk uvoľniť. Dôležité je aj správne dýchanie, resp. dodýchavanie. Nikdy nechoďte cez bolesť, ale postupne môžete tlak zvyšovať.
Účinné vedia byť aj cviky z jogy alebo pilatesu.

Pozor! Toto nerobte
Niektorí ľudia sa snažia „rozhýbať“ bolestivý krk násilím, až cez bolesť. Treba ho rozcvičiť, tvrdia. Takto však nedôjde k povoleniu blokády, ale stav môžete ešte zhoršiť.
Dobré nie sú ani rôzne krčné opory a goliere, ktoré majú zastabilizovať krk.
Určite treba spozornieť, ak sa vám stuhnutý krk vracia opakovane – môže ísť o chronický problém. V niektorých prípadoch, keď sa k tomu pridruží horúčka a bolesť hlavy, môže to signalizovať meningitídu.

zrak a práca na počítačiPrečítajte si tiež
Horší zrak a práca na počítači. Užitočné tipy.

 

Čo ak svojpomoc nepomôže?

V prvom rade buďte trpezliví. Bolesť a stuhnutie bude odchádzať pomaly, určite sa jej nezbavíte ako mávnutím čarovného prútika. Ak sa vám neuľaví ani za deň-dva, skúste vyhľadať fyzioterapeuta.
Ten skontroluje aj správne držanie vášho tela, zameria sa na hlboký stabilizačný systém chrbtice, zanalyzuje svalovú dysbalanciu.

Fyzioterapeut môže uvoľniť krk rôznymi manuálnymi technikami – zvýšenie napätia, nastavenie centrácie kĺbov a chrbtice, prípadne použije nejaké terapeutické prístroje. Môže ísť o využitie tepla, elektroliečba, rázová vlna ap.

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.