Má absolútny sluch a rýchlo zistí, či klamete. Volajú ho Auris

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Predstavte si, že stačia dve-tri vety, ktoré vyslovíte a ten muž vie o vás takmer všetko. Či ste v strese, klamete, niečo skrývate alebo akú máte za sebou noc. Ten muž má totiž absolútny sluch a z hlasu vyčíta každé klamstvo. Volajú ho Auris.
„Softvér, pomocou ktorého súdy porovnávajú a analyzujú hlasy, je poriadne drahý a niekedy aj nespoľahlivý. V porovnaní s jeho schopnosťami vyzerá každý program na analýzu hlasu ako hračka pre malé dieťa. Má absolútny sluch a jeho schopnosť počuť odchýlky či náladu je natoľko spoľahlivá, že jeho posudky dostali za mreže zločincov, ktorých by inak zrejme museli zbaviť viny.“

 

Psychotriler Auris

Ten muž sa volá Matthias Hegel a je to forenzný fonetik, odborník na akustickú analýzu dôkazov. Počuje veci, ktoré ostatným unikajú, preto dostal prezývku Auris. A tak sa aj volá nový psychotriler, ktorý zhltnete za pár hodín…
Hegel vycíti v hlase neistotu, nervozitu a strach. Na základe hlasovej analýzy dokáže určiť pohlavie, vek, pôvod, vzdelanie či veľkosť topánok neznámeho človeka. Spolupracuje s políciou a často sa zapája do záchrannej akcie pri rukojemníckych drámach.

Matthias Hegel bol forenzný fonetik, jeden z mála odborníkov v celom Nemecku špecializujúcich sa na akustickú analýzu dôkazov. Väčšina jeho kolegov z kriminálky sa pokúša zrekonštruovať trestný čin na základe odtlačkov prstov, vzoriek slín, svedeckých výpovedí alebo zvyškov tkaniva či vlasov z miesta činu.
Hegel sa, naopak, špecializoval na zaistenie akustických dôkazov – na fonetickú DNA, vďaka ktorej je každý páchateľ nezameniteľný –, dialekt, farbu hlasu, tempo či poruchy reči. Kvôli svojmu absolútnemu, takmer netopieriemu sluchu si medzi kolegami vyslúžil prezývku Auris, čo v latinčine znamená ucho. Hoci sa ho tak nikto neodvážil osloviť priamo, vtipkári z personálneho oddelenia Spolkového kriminálneho úradu mu ako služobné auto pridelili Toyotu Auris!

psychotriler Auris Sebastian Fitzek a Vincent Kliesch

 

Naozaj ju zavraždil?

Dnes však sedí Hegel vo väzení. Uznávaný forenzný expert, skutočná policajná legenda, sa priznal, že brutálne zavraždil bezdomovkyňu. Políciu priviedol k ženskému telu a v protokole uviedol informácie, ktoré mohol poznať iba páchateľ. Ani raz sa nepokúsil odvrátiť najvyšší trest, no o motíve a mieste spáchania zločinu vytrvalo mlčí. Pivnicu v jeho dome, kde našli brutálne znetvorené telo, po znaleckej obhliadke ako miesto činu vylúčili.

psychotriler Auris Sebastian Fitzek a Vincent KlieschNapriek Hegelovmu priznaniu a drvivému dôkaznému bremenu zákonite vystala otázka, ako je možné, že jeden z najinteligentnejších mužov v Berlíne a skúsený policajný expert zavraždil neznámu tuláčku, s ktorou podľa všetkého nebol v žiadnom vzťahu. Spáchal fušerskú transparentnú vraždu….

Je skutočne vinný?
Túto otázku si kladie Jula Ansorgeová, mladá žena, ktorá pracuje v rozhlase a vo svojich podcastoch sa venuje kriminálnym prípadom. Verí v Hegelovu nevinu. Dostane horúci tip, novú stopu, ktorá by mohla dokázať, že je Hegel nevinný. Vzápätí však príde výhražný telefonát, aby okamžite dala ruky preč od tohto prípadu…
Hovorí Hegel pravdu? Koho sa snaží kryť? A kto je skutočným vrahom údajnej bezdomovkyne, z ktorej sa vykľuje ktosi celkom iný?!

 

Sebastian Fitzek a jeho nápad

Auris je vynikajúci psychotriler, pri ktorom vás zaujme už samotný originálny nápad na forenzného fonetika (Sebastian Fitzek), ale tiež samotný príbeh, výborne vystavaný a napísaný (Vincent Kliesch). Napätie hneď od prvých strán, nadupané tempo a postupné odhaľovanie motívov a faktov.
Dynamike určite pomáhajú kratšie kapitoly, spletitá zápletka, zaujímavo vykreslené postavy a prostredie – či už rádio a podcasty, alebo väzenie, v ktorom sedí Hegel. Práve on je tým, kvôli ktorému budete netrpezlivo obracať jednu stránku za druhou – po kúskoch vám predkladá svoje umenie absolútneho sluchu. Určite ste ani netušili, čo všetko sa dá z hlasu vyčítať a dozvedieť o vašom momentálnom rozpoložení, čí nálade.

Sebastian FitzekVšetko sa to vraj začalo rušením rádiového signálu, tvrdí Sebastian Fitzek: „Počas jazdy na diaľnici A24 som sa pokúšal telefonovať (samozrejme, použil som handsfree, takže žiaden strach). Netuším, prečo sa síce dokážeme s milimetrovou presnosťou pripojiť k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS, ale nevieme rozmiestniť rádiové stožiare tak, aby medzi nimi nevznikli oblasti bez signálu s rozlohou niekoľkých štvorcových kilometrov. Ako sa často stáva, človeka na druhej strane linky som buď vôbec nepočul, alebo iba ako cez poškodený megafón. A zrazu mi napadla jedna vec – telefonáty na diaľnici sú iba pre ozajstných odborníkov na hlasovú expertízu. Ľudí, ktorí na základe zakašľania podozrivého dokážu určiť jeho pohlavie, vek, pôvod, vzdelanie či veľkosť topánok.“

A tak Fitzek okamžite začal pátrať, či skutočne existujú takíto odborníci. A naozaj – forenzná fonetika je uznávanou kriminalistickou disciplínou, ktorej sa venuje iba zopár špecialistov. Vďaka tomuto zisteniu dostal nápad.
Príbeh forenzného fonetika, ktorý sa zaplietol do brutálnej vraždy a sám sa udal na polícii…

tipy na knihyPozrite si aj ďalšie KNIŽNE TIPY.

 

…náhle sa zastavil a pozrel sa na Julu ako posol zlých správ. Potom jej ukázal pravú ruku. „Vidíte niečo?“
Jula si premeriavala advokátovu ruku. Mal dlhé tenké prsty a bezchybnú manikúru. Okrem toho si nevšimla nič nezvyčajné. „Čo by som mala?“
„Žiadna obrúčka! Na našom prvom stretnutí som Hegelovi predstavil svoju bývalú manželku. Trvalo mu dve minúty, kým z jej hlasu zistil, že ma podvádza. Rozvod bol drahý a nepríjemný. Nepodceňujte ho. Muž, s ktorým sa o malú chvíľu stretnete, už nemá čo stratiť. A vašu kariéru, má, prepáčte mi za výraz, hlboko v riti
!“

Foto: Tatran, LepšíDeň.sk, sebastianfitzek.de

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.