Alkorexia je čoraz rozšírenejšia. Hrozí aj vám?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V poslednom období je čoraz častejšia alkorexia, na ktorú upozorňujú aj lekári. Stáva sa z nej nebezpečný trend, ktorému podliehajú najmä ženy, ale aj muži. Zjednodušene – mladí sa chcú zabávať a nepribrať. Ako viete, alkohol obsahuje kalórie, niektoré druhy aj viac, no mnohí sa chcú vyhnúť neželaným tukovým vankúšikom. Priaznivci alkorexie preto prišli s „jednoduchým“ riešením: počas dňa nejete, aby ste si urobili kalorickú rezervu a následne večer sa môžete opiť bez strachu, že priberiete.

Na Texaskej univerzite pri testoch zistili, že 30 % žien vo veku 18 až 23 rokov už aspoň raz vynechalo jedlo, len aby si mohli vypiť viac. To je takmer každá tretia mladá žena!
Pravidelne sa takto „bráni“ kalóriám až 16 % žien. Najhoršie sú zničujúce dôsledky na naše zdravie, ako pre LepšíDeň.sk popisuje nižšie doktorka A.Béderová.
Navyše, ide o poruchu stravovania, od ktorej si tiež nie je jednoduché odvyknúť. Presne ako pri anorexii, či bulímii.
A takáto alkorexia napokon vedie k alkoholizmu. Nie k štíhlosti.

 

Alkorexia čoraz rozšírenejšia

Spojenie anorexie a konzumácie alkoholu sa týka najviac mladých dievčat. Túžba po štíhlej postave a bohémskom živote nikdy nekončiacich večierkov. Je v takomto prípade primárnym ochorením anorexia alebo bulímia? pýta sa MUDr. Alžbeta Béderová, CSc z Poradne zdravia.
„Primárna je anorexia. Mladé dievčatá si uvedomujú vysoký energetický potenciál alkoholu – 30kJ/ 1g. Vedome sa teda ešte extrémnejšie vyhýbajú jedlu, aby si mohli dopriať alkohol, ktorý potom na lačný žalúdok účinkuje rýchlejšie a intenzívnejšie,“ popisuje odborníčka.

Vo svojej praxi sa stretla s anorexiou, ale v kombinácii s alkoholom ešte nie, pretože sa klienti k tomuto negatívnemu návyku nepriznávajú. A to je pre alkoholikov typické. Podceňujú svoj stav a domnievajú sa, že ho majú pod kontrolou. Samozrejme že ani na vyšetrenie neprídu aktuálne po užití alkoholu.

nebezpečný trend alkorexia

 

Prečo sa ženy opijú rýchlejšie?

„Ženy disponujú podstatne menším množstvom enzýmu – alkoholdehydrogenázy,  ktorý má úlohu alkohol štiepiť a tým eliminovať jeho účinky. Ženy preto tolerujú významne nižšie množstvo alkoholu,“ vysvetľuje pre LepšíDeň.sk A.Béderová a opisuje, ako reaguje organizmus pri konzumácii alkoholu na prázdny žalúdok:
„Efekt opitia a eufórie je pochopiteľne podstatne rýchlejší. Alkohol sa vstrebáva sliznicou tráviaceho traktu – žalúdok a črevá, nie sliznicou v ústach. Vstrebávanie urýchľuje, ak je nápoj chladený, prísada oxidu uhličitého, čiže obľúbené miešané drinky. Naopak vstrebávanie spomaľuje konzumácia jedla, prednostne jedla s vysokým obsahom tukov.“

 

Čo všetko chýba v organizme pri alkorexii?

Tak ako pri anorexii chýbajú základné a ochranné živiny, čiže stavebné látky a všetky živiny, ktoré zabezpečujú chod organizmu. Energiu pre  bazálny aj pracovný metabolizmus a dostatočnú imunitu teda ochranu pred ochoreniami.
Časté sú  avitaminózy, hormonálne poruchy, u žien poruchy menštruačného cyklu a neplodnosť.  Navyše alkohol znásobuje výskyt všetkých somatických a psychických ochorení.

Riziko alkorexie (alebo tiež drunkorexie) je aj v tom, že ide najmä o mladých ľudí. Práve u stredoškolákov a vysokoškolákov je telo na budovanie závislosti najnáchylnejšie. Tzv. alkoholické chudnutie sa tak rýchlo môže zvrhnúť na celoživotný problém.
Ako sme spomínali, ohrozené sú najmä ženy (predovšetkým tie, ktoré majú problém s príjmom stravy), ale posledné roky stúpa aj počet mužov-alkorektikov.

Nespadnite teda aj vy do tohto začarovaného kruhu: bojíte sa, že priberiete, preto odmietate jedlo. Potom sa dostavia pocity úzkosti, hlad a ten sa dá krátkodobo zahnať práve alkoholom. Ale ako to už pri alkohole býva, je to len krátkodobé a neefektívne riešenie, ktoré sa nám zvykne neskôr poriadne vypomstiť!

alkohol opicaPrečítajte si tiež
7 mýtov o alkohole. A ako sa zbaviť opice?

 

Ako si ničíme zdravie?

Takáto dlhodobá konzumácia alkoholu spôsobuje mnohé zdravotné problémy. Komplikácie sa začínajú  zvracaním, časté sú aj chronické zápaly hltana, akútne neskôr chronické gastritídy. Typickými komplikáciami pri dlhodobom alkoholizme je cirhóza pečene, diabetes, poruchy srdcového rytmu, poruchy osobnosti, paranoidné stavy, halucinácie, psychózy, provokovaná epilepsia.
Alkoholik je ohrozený častejším výskytom rakoviny pankreasu, pažeráka, žalúdka, hrubého čreva, u žien prsníka.

A teraz pozor! Doktorka Béderová upozorňuje, že všetky tieto riziká sa pri alkorexii dostavia skôr a intenzívnejšie.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.