Ako sa postarať o dom a jeho okolie v lete

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tak, ako ľudia potrebujú aspoň raz ročne dovolenkovať, aby načerpali energiu do ďalšieho obdobia, rovnakú regeneráciu potrebujú aj rodinné domy. Rozhodli ste sa v závere leta vylepšiť svoje bývanie a zrenovovať rodinný dom? Tu sú naše tipy, ako si práce uľahčiť.

 

Strecha a fasáda

Základom letnej údržby rodinného domu je kontrola technického stavu strechy a fasády. Čo sa strechy týka, v lete je potrebné vyčistiť strešné žľaby a zvody od prachu, špiny či lístia a vymeniť opotrebované škridly. Pri renovácii fasády, však nepodceňte stavebné lešenie, ktoré všetky remeselné práce na rodinnom dome uľahčí.
Každá požičovňa lešenia ponúka pevné aj mobilné lešenia rôznych veľkostí. No lešenie voľte výlučne z pevných materiálov a s dostatočne širokými plošinami, na ktorých sa pri práci budete môcť bezpečne pohybovať.

 

Údržba oplotenia

Pri drevenom oplotení rodinných domov sa hojne využíva masív, guľatina alebo laty v rôznych šírkach. Drevo v exteriéri má v prípade vhodnej starostlivosti dostatočne dlhú životnosť, no potrebuje pravidelnú povrchovú úpravu, ktorá zabráni vlhnutiu a zahnívaniu dreva.

A to isté platí aj pre kovové ploty. Náterové látky na kov sú rozlíšené na základe bázy, z ktorej sú vyrobené. Na náter plotu z kovu možno použiť farby syntetické, vodou riediteľné, epoxidové aj polyuretánové. Vhodné sú tiež takzvané jednovrstvové farby, ktoré možno použiť na základný aj vrchný náter – teda oba nátery je možné realizovať z jednej plechovky. Či budete natierať drevo alebo kov, pri oboch materiáloch však platí, že podklad musí byť pred náterom vybrúsený – hladký, čistý a suchý.

gabiónové ploty - výhodyPrečítajte si tiež
Gabiónové ploty. Prečo sú také obľúbené?

 

Záhradkárske práce

Mať v záhrade zdravé stromy, kríky, rastliny a svieži trávnik je cieľom každého záhradkára. Veľa záhradkárov však dbá nielen o úžitkové záhony a ovocné stromy, ale rovnako starostlivo dbá aj o estetiku prostredia. Atmosféru v záhrade dokážu skvelo ozvláštniť rôzne aranžérske potreby – ozdobné obaly na kvety, záhradné sošky či dekoratívne plastiky. Exteriér skvelo dotvoria tiež záhradné fontánky a dizajnové osvetlenie.

Záhradné svietidlá vyberajte podľa výkonu, spotreby a spôsobu napájania. Široká paleta svetelných zdrojov ponúka vysoké, nízke, prízemné, zapustené, závesné aj nástenné typy vonkajších svietidiel. Pri práci v záhrade však nepodceňte vhodný druh oblečenia a obuvi. Skvelým tipom je Protetika obuv, ktorá ponúka zdravotne bezchybnú obuv pre malých aj veľkých záhradkárov. Na práce do záhrady si vyberajte obuv od renomovaných výrobcov, ktorá nespôsobuje žiadne odreniny, ktorá je príjemne mäkká, vzdušná a nepremokavá – vhodná na prácu v exteriéri.

— PR článok —
Foto: Dreamstime.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.