Láska a zrada v klasickom antickom príbeh. Ariadna

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Počula už veľa príbehov o odvážnych ženách, ktoré pomohli milovaným mužom vykonať hrdinské skutky. A neskôr za to pykali. Svet mužov je často nemilosrdný a krutý.
No ona sa rozhodla vziať svoj osud do vlastných rúk, hoci netušila, aké následky bude mať jej rozhodnutie. Dočká sa šťastného konca alebo sa stane obeťou milencovej bezohľadnej ctižiadosti?
Ak máte radi grécku mytológiu, určite poznáte slávnu Ariadninu niť. Teraz vyšiel tento bájny príbeh v novom prerozprávaní a s krásnou obálkou.
Podmanivý príbeh Ariadna od Jennifer Saintovej. Ideálne čítanie pre fanúšikov Stephena Frya a jeho hitov Mýty a Hrdinovia, prípadne Kirké od Madeline Millerovej.

Volám sa Ariadna a som krétska princezná, ale môj príbeh nás zavedie ďaleko od skalnatého pobrežia mojej rodnej krajiny. Môj otec kráľ Minos mi s obľubou vykladal, ako pred rokmi dobyl Megaru a podrobil si Atény len vďaka svojmu bezchybnému úsudku a nespochybniteľnej morálke….

 

Príbeh Ariadna

ariadnina niťAriadna je krásna dcéra mocného krétskeho kráľa Minoa. Vyrastá so súrodencami v paláci, v ktorého podzemí je uväznený Minotaurus – spolovice býk, spolovice človek. Krvilačný netvor, ktorý je najväčšou potupou kráľa Minoa, pretože sa zrodil zo spojenia jeho manželky Pasifae a bieleho býka.

Navonok sa zdalo, že Poseidónova pomsta minula cieľ a Minos obišiel nasucho, no opak bol pravdou. Zvrhlá manželka ho podviedla s obyčajným zvieraťom – sotva ho mohli viac ponížiť.

Počas svojho dospievania počúva spolu so svojou sestrou Faidrou ozvenu Minotaurových kopýt v labyrinte pod palácom. Podzemné bludisko mimochodom vystaval slávny sochár a vynálezca Daidalos.

Minotauros si každoročne žiada obetu v podobe mladíka alebo devy z Atén.
Jednou z jeho ďalších obetí má byť mladý aténsky princ Teseus, ktorý sa jedného dňa zjaví na Kréte. No mladučká Ariadna sa doňho zamiluje a pomôže mu. Jej niť ho bezpečne vyvedie z labyrintu…ale čo sa stane, keď je monštrum porazené a princezná odíde s hrdinom preč?

 

Náladoví bohovia…

kniha AriadnaAriadna je strhujúci príbeh o láske a strate. Nádherne vyrozprávaný príbeh ženy, ktorá trpí osudom väčšiny žien, čo prežívajú útrapy s egoistickými mužmi. Jennifer Saintová sa úžasne pohrala s týmto námetom a bájnu históriu približuje príťažlivým spôsobom nielen pre milovníkov mýtov a antiky, ale aj pre mladých čitateľov, ktorí tak môžu objaviť nový svet.

Originálny nápad, ktorý autorka dokázala uchopiť a pretaviť do strhujúceho historického príbehu. Pridržiava sa legiend a príbeh rozpráva z pohľadu sestier Ariadny a Faidry. Približuje zložitý svet, v ktorom hrdinovia končia tragickejšie ako by sme si želali.
Zároveň vyzdvihuje dve ženské postavy spôsobom, ktorý zaujme a baví čítať. Svieži rozprávačský štýl, dobrodružstvo, veľa vášne, sily a odvahy…a samozrejme, náladoví a urážliví bohovia.

Prečo som ja, Faidra z Knossu a Atén, vkladala nádeje do muža? Mala som vedieť, že v skutočnosti túžim len utiecť.
Nemôžem sa vrátiť k životu Teseovej manželky, osamelej kráľovnej a matky detí, ktoré vôbec nepoznám. Táto rola mi nebola súdená – cítim to v kostiach so všetkou urputnosťou, ktorú som omylom považovala za lásku…

Foto: Tatran, LepšíDeň.sk, Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.