Kirké. Tá, čo na seba privolala hnev bohov aj ľudí | Knižný tip

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak milujete grécku mytológiu, prečítajte si túto knihu. Úžasné postavy, veľká porcia dobrodružstva, zrada, mágia a príšery… to všetko ponúka kniha Kirké, ktorá je neopakovateľnou kombináciou fikcie a mytologickej fantázie. Podmanivý a nezabudnuteľný príbeh o silnej žene, bohyni, ktorá musí urobiť najťažšie rozhodnutie vo svojom živote.

Niektorí ľudia sú ako hviezdy, ktoré sa k nám priblížia len načas.

Rozmarná Kirké

Nymfa Kirké bola od malička zvláštne dieťa. Narodila sa Heliovi, bohovi Slnka a najmocnejšiemu z Titanov. Mala žlté oči a čudesný tenký hlas, ale inak po svojom majestátnom otcovi ani pôvabnej zvodnej matke Perse nezdedila nič pozoruhodné.
Bola najslabšou zo všetkých bohýň. Súrodenci sa jej vysmievali, preto hľadala spoločnosť vo svete ľudí. A čoskoro v sebe objavila netušenú moc – ovládala čary, ktoré dokážu premeniť sokyne na príšery a ohroziť samotných bohov…

KEĎ SOM SA NARODILA, nik nevedel, čo som vlastne. Považovali ma za nymfu, presne ako matku, tety a tisícky sesterníc. Sme najslabšie zo všetkých bohýň, naše obmedzené schopnosti nám ledva zabezpečia nesmrteľnosť. Prihovárame sa rybám, pomáhame rásť kvetom, privolávame dážď a drankáme soľ z morských vĺn. Slovo nymfa presne vystihuje náš život. V reči bohov má totiž dva významy – bohyňa a nevesta.

Zeus sa obáva jej nepredvídateľných schopností a tak ju vyženie na opustený ostrov. Tam si Kirké rozvíja svoje tajomné umenie, krotí divé zvery a stretáva mnohé významné postavy z gréckej mytológie.
Napríklad Daidala, jeho nešťastného syna Ikara. Napoly človeka, napoly býka Minotaura. Krvilačnú Medeia, ale aj prefíkaného Odysea vracajúceho sa z trójskej vojny.
Neželaných či dotieravých hostí s potešením premieňa na prasce, no vie im opäť vrátiť ľudskú podobu. Iných si zasa obľúbi a na istý čas sa stávajú jej milencami.

Aj v osamelom živote sa občas zjaví príbuzná duša, ktorá okolo vás preletí ako kométa…

Lenže osamelým ženám často hrozí nebezpečenstvo a rozmarná Kirké na seba nechtiac privolá hnev bohov aj ľudí. Napokon musí čeliť jednej z najdesivejších a najpomstychtivejších božstiev  celého Olympu. Ak chce ochrániť svojich drahých, musí pozbierať všetku odvahu a raz a navždy si vybrať miesto – buď medzi bohmi, ktorí jej dali život, alebo smrteľníkmi, ktorých sa naučila milovať.

Pozrite si viac našich KNIŽNÝCH TIPOV.knihy lepsiden.sk

 

Jedinečná mytológia

Madeline MillerováAutorka Madeline Millerová je neuveriteľná rozprávačka. Vytvorila starodávny príbeh, ktorý je taký autentický, že máte chvíľami pocit, akoby ste ho prežívali sami. A keďže Kirké pozná všetkých olympských bohov aj starovekých gréckych hrdinov, akoby ste ich poznali aj vy, pretože sa na nich dívate jej očami.
Príbeh nesmrteľnej nymfy, bájnych postáv ako Minotaurus, Daidalos a Ikaros, obluda Skylla, či Odyseus vás unesie až ku hviezdam.
Je to očarujúci epos o rodinnej rivalite, palácových intrigách, láske i strate, ktorý vyzdvihuje silu nezlomnej ženy vo svete ovládanom mužmi.

Román Kirké získal viaceré ocenenia a bodoval v rebríčkoch magazínov ako New York Times, Guardian, Sunday Telegraph, Time Magazine, Kirkus či Publishers Weekly. A tak nečudo, že po ňom siahli aj vo vydavateľstve Tatran a pripravili kvalitný preklad.
Na jeseň má navyše vyjsť top bestseller Millerovej Spev o Achillovi, ktorý čerpá z Homérovej Iliady a opisuje priateľstvo dvoch nesmrteľných hrdinov trójskej vojny Achilla a Patrokla.

Foto: Vydavateľstvo Tatran, madelinemiller.com, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.