Grécky ostrov Kefalónia. Čo navštíviť na najzelenšom iónskom ostrove?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kefalónia je najväčší a najzelenší z gréckych ostrovov v Iónskom mori. Je známy pre svoje hory, nekonečný pokoj a autentické rybárske dedinky. Okrem toho je to ostrov, na ktorom sa vo voľnej prírode pohybuje okolo 150-tisíc kôz.
Pozývame vás na krátku návštevu, ktorá vo vás zanechá množstvo dojmov.

Kefalónia. Pokoj bez množstva turistov

Kefalónia na mapeAk by sme mali porovnať Kefalóniu so susedným Zakynthosom, ktorý je známejší, vládne tu pokojnejšia atmosféra a nie je tu toľko turistov. Pri pohľade na dedinky a mestá Kefalónie by sa tiež  dalo povedať, že Kefalónčania sa o svoj ostrov starajú trochu lepšie ako obyvatelia Zakynthosu.

Ostrov je upravený a čistý, viete si vyjsť na prechádzku a v hlavnom meste sa môžete tešiť z príjemnej promenády s palmami. Hoci väčšina turistov chodí za korytnačkami práve na spomínaný na Zakynthos, vidieť ich môžete aj v hlavnom meste Kefalónie – Argostoli a bez množstva turistov.
Po príjemnej prechádzke vám odporúčame zájsť si do niektorej z miestnych reštaurácií a ochutnať tradičný kefalónsky mäsový koláč a ich fantastické suché biele víno Robola.

Juh ostrova je trochu rušnejší, nájdete tu aj niekoľko pláží s klubmi. Pláže na východnom a severnom pobreží sú s kamienkami, inde natrafíte aj na piesočné pláže. Za návštevu určite stojí pláž Myrthos s morom takej farby, že sa to slovami ani nedá opísať. Zaujímavá je aj pláž Xi s červenohnedým pieskom.

pláž Myrthos Kefalónia

Pláž Myrthos

Turistika s kozami a malebné dedinky

V prípade, že máte radi turistiku, na Kefalónii si prídete na svoje. Môžete sa vybrať na túru na najvyšší vrch ostrova Ainos Oros, ktorý meria 1 600 metrov. A možno cestou natrafíte aj na nejakú z kôz, ktoré sú známe tým, že majú zlaté zuby. Je to pre vysoký obsah kovov v pôde. Zaujímavosťou je, že kefalónske kozy dokážu prežiť mnoho dní bez pitia vody, a to vďaka vlhkej klíme na ostrove.

Pri potulkách Kefalóniou nevynechajte návštevu dedinky Assos, ktorá vyzerá ako z pohľadnice. Cítiť v nej pokoj, všade sú kvety a vôňa jedál z malých tavern. K tomu jeden vedľa druhého stoja domčeky v pastelových farbách. Takúto kombináciu len tak ľahko neuvidíte. Podobnou atmosférou dýcha aj rybárska dedinka Fiscardo.

dedinka Fiscardo Kefalónia

Dedinka Fiscardo

Pri návšteve neobíďte jaskyne

Medzi miestami, ktoré by ste v Kefalónii rozhodne mali navštíviť, sú okrem hlavného mesta a pláže Myrthos aj jaskyňa Drogarati a jaskynné jazierko Melissani.
Drogarati jaskyňa je veľká podzemná sieň so stalagmitmi a stalaktitmi, ktorej prehliadka vám zaberie nanajvýš polhodinu. Vďaka akustike sa tu dokonca zvyknú konať koncerty. No a skvelé je, že na schodoch aj na chodníkoch v jaskyni sú pripevnené koberčeky, a tak sa nemusíte báť pošmyknutia na vlhkom povrchu.

Návšteva jaskyne Drogarati vás pripraví na ešte väčšie prírodné divadlo, ktoré sa vám naskytne pri plavbe na malej loďke po jaskynnom jazierku Melissani. Priezračná voda niekde dosahuje len meter a inde až 39 metrov a vďaka slnečným lúčom sa mení na pozoruhodné farebné predstavenie. Pri pohľade nahor vidíte okraje spadnutého stropu jaskyne obrastené zeleňou, lúče slnka a skaly. Verte nám, je to pohľad, na aký len tak ľahko nezabudnete.

jazero Mellisani

Jazero Mellisani

Jaskyňa Drogarati

Jaskyňa Drogarati

Náš TIP
Ak máte dosť času, určite odporúčame spestriť si pobyt návštevou susedného ostrova Zakynthos (tu sa o ňom dozviete viac v našom článku). Hoci sú k sebe dosť blízko a cesta trajektom z jedného ostrova na druhý trvá zhruba hodinu a 45 minút, sú tieto ostrovy úplne odlišné. Každý z nich je špeciálny, oba uchvátia krásnou prírodou a morom hrajúcim viacerými odtieňmi farieb od modrej cez tyrkysovú až po jemne zelenú.

Trajekt medzi Kefalóniou a Zakynthosom premáva v len počas turistickej sezóny. V letných mesiacoch je to dvakrát za deň, ráno a večer. Viete si tak naplánovať jednodňový výlet na susedný ostrov alebo si môžete skombinovať dovolenku na Kefalónii s dovolenkou na Zakynthose.

 

Foto: autorka/LepšíDeň.sk, Pixabay.com, Wikipedia

Ulica hlavného mesta Kefalonie Argostoli

Ulica hlavného mesta Kefalonie Argostoli


Zdielať

About Author

Petra Struková

Mám rada tvorenie v rôznych podobách. Okrem písania ma baví práca v záhradke, pečenie, prechádzky v prírode a maľovanie. Milujem pohyb a zaujímam sa o zdravý životný štýl a cvičenie.

Komentáre sú uzavreté.