Ako si vybrať celoživotného partnera? Na čo myslieť a čo sa pýtať? | Psychologička radí

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Láska. Je to ten najkrajší pocit vôbec. Ale nájsť niekoho, kto vás bude milovať za to, kým ste… a niekoho, koho môžete milovať za to, kým je, môže byť mimoriadne náročné. Byť so správnym životným partnerom je kľúčové pre zdravý a trvalý vzťah a šťastný život. Je to dôležité rozhodnutie, ktoré si vyžaduje čas, úsilie, trpezlivosť a silné pochopenie toho, čo od svojho romantického partnera očakávate. Kľúčom k najlepším vzťahom alebo k výberu životného partnera je však v prvom rade práca na vzťahu, ktorý máte sami so sebou.
Takže otázkou je – ako si vybrať celoživotného partnera? Čo treba robiť, na čo sa pýtať a čo je naozaj rozhodujúce? (ďalšie časti seriálu Psychologička radí nájdete TU.)

Najskôr pochopte sami seba…

Prečo často končíme s neúspešnými vzťahmi?
Psychoanalýza naznačuje, že nie vždy hľadáme tú „správnu osobu“. Niekoho, kto je starostlivý a milujúci a má všetky ideálne vlastnosti. Najčastejšie cítime príťažlivosť k ľuďom, ktorí sú nám známi. Ľudia, ktorí nás milujú tak, ako ich poznáme. Tak, ako sme boli milovaní už od detstva.

Ako dospelí hľadáme vo vzťahoch rovnaké vzorce, aké sme zažívali ako deti. A to môže pre vás znamenať vážne problémy, ak ste mali problémové či nenaplnené detstvo. Vaše inštinkty, ktoré vás vedú k vášmu „správnemu partnerovi“, pochádzajú z komplexných a podvedomých skúseností, ktoré sa vyvinuli počas vášho raného detstva. 

Čo všetko by ste mali zvážiť a vedieť o sebe ešte predtým,
ako si vyberiete životného partnera?

ako nájsť celoživotného partnera

ikona zdvihnutý palec

Aký typ človeka NEHĽADÁM?

Pochopenie toho, aký typ človeka vám pripadá odporný, vám môže pomôcť nájsť to, čo v partnerovi skutočne hľadáte. Takže si sadnite, uvoľnite sa a poznačte si všetky vlastnosti, ktoré vás odrádzajú. Keď si uvedomíte, čo určuje vašu príťažlivosť a aký typ človeka vás priťahuje, budete lepšie vedieť, koho by ste si mali vybrať za svojho životného partnera.

ikona zdvihnutý palecAké povahové vlastnosti musí mať môj ideálny partner?

Osobnosť vášho partnera bude hrať dôležitú úlohu pri určovaní toho, aký vzťah s ním máte. Rozhodnite sa, ktoré vlastnosti by mal mať váš ideálny partner a bez ktorých by ste mohli žiť.

ikona zdvihnutý palecAké sú moje životné ciele?

Dvaja ľudia, ktorí spolu trávia svoj život, musia byť na rovnakej vlne pri takmer všetkých dôležitých životných rozhodnutiach. Dôležité otázky, na ktoré by ste mali poznať odpovede predtým, ako si vyberiete svojho životného partnera:

 • Chcem mať deti?
 • Kde chcem žiť?
 • Chcem pracovať alebo spravovať domácnosť (alebo oboje?)
 • Chcem, aby bol môj vzťah exkluzívny?
 • Čo chcem stihnúť pred smrťou?
 • Aký životný štýl chcem mať?

ikona zdvihnutý palecZostavte si rozpočet

Jedným z najnáročnejších aspektov každého vzťahu sú peniaze. Strávte nejaký čas, kým ste slobodní, aby ste zistili svoje finančné predstavy, hodnoty a ciele. Zamyslite sa nad vytváraním návykov a rozpočtu, ktoré chcete pre seba. Pomôže vám prosperovať ako slobodnej osobe, ale tiež vám poskytne pevný základ pre akékoľvek finančné rozhovory a rozhodnutia v budúcich vzťahoch.

mýty o vzťahochPrečítajte si tiež
Mýty vo vzťahoch. Aké máme predstavy a v čom sa mýlime?

ikona zdvihnutý palecKto som?

Cesta k nájdeniu životného partnera začína u vás. Aby ste vedeli vybrať toho správneho partnera, musíte presne vedieť, kto ste. Čo sa vám páči, čo sa vám nepáči, v čom ste dobrý a v čom zlý. Čo chcete od života a čo chcete od svojho partnera. Buďte k sebe realistickí a úprimní.
Pred vstupom do vzťahu je potrebné zvážiť, či vám partner pomôže rásť a stať sa lepšou verziou samého seba, alebo si vás podriadi a zabráni vám dosiahnuť váš skutočný potenciál.

 •  Rozvíjajte osobnostné črty, ktoré by ste chceli, aby mal váš partner.

Ak chcete nájsť skvelý vzťah, pracujte na tom, aby ste sa stali takým partnerom, akého by ste sami chceli mať.

 • Spoločné záujmy.

V každom vzťahu je dôležité mať trochu iné záujmy. Rovnako dôležité je však mať veci, ktoré vás oboch bavia a môžete spolu tráviť značné množstvo času. To vám pomôže spojiť sa na hlbšej a emocionálnejšej úrovni.

 • Učte sa zo svojich skúseností.

Čo sa pokazilo vo vašich vzťahoch? Ako veľmi sa na zániku týchto vzťahov podieľali vaše činy? Každý vzťah vás učí jednej alebo druhej veci. Tieto lekcie sú veľmi dôležité, aby ste sa posunuli vpred. Robiť to isté, čo ste robili v minulosti, vám neprinesie lepšie výsledky vo vašej budúcnosti. Uznajte, kde ste urobili chybu, a potom toto správanie zmeňte, aby ste do svojho sveta pritiahli lepších ľudí.

 • Uistite sa, že vás priťahuje daná osoba, nie myšlienka vzťahu.

Niekedy chcete byť vo vzťahu tak veľmi, že si ani neuvedomujete, že vás viac priťahuje myšlienka vzťahu ako osoba, s ktorou ste vo vzťahu.

 • Nebojte sa.

Cesta k nájdeniu životného partnera sa môže zdať ako nebezpečná. Môže sa zdať, že nie je takmer žiadna nádej, že nájdete niekoho, kto je pre vás ten pravý, najmä ak ste sa nedávno museli potykať s romantickými neúspechmi. Bez ohľadu na to, čo robíte, nikdy sa nevzdávajte nádeje ani sa nevzdávajte strachu, že niekoho nenájdete.

Môžete byť „navždy spolu“ s osobou, ktorá sa vám páči práve teraz, alebo sa môžete rozísť. Nakoniec by ste však mali byť spokojní s rozhodnutím, ktoré ste urobili…

dokonalý vzťahPrečítajte si ďalšie články z rubriky
PSYCHOLOGIČKA RADÍ.

Autorka je psychologička
z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Beata Tancsakova

Povolaním som psychologička už viac ako 11 rokov. Rada píšem články na rôzne témy týkajúce sa vzťahov, výchovy a sebarozvoja, a tak sa snažím pomôcť aj širokej verejnosti. Vo svojej práci vychádzam z názoru, že všetko, čo sa v živote udeje, má svoju príčinu a je dôležité prijať plnú zodpovednosť za svoj život, pretože nikto iný to za nás neurobí. Aktuálne sa naplno venujem psychologickému poradenstvu a rôznym formám terapeutickej práce s deťmi, dospievajúcimi a dospelými klientmi.

Komentáre sú uzavreté.