Jednoduché a účinné cviky do auta. Preberú a uvoľnia

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Často jazdievate autom a vaše telo vám to už vracia? Ste dolámaní, pobolieva vás chrbtica, nohy, prípadne máte odtlačený zadok? Alebo sa chystáte na dlhšiu jazdu autom, ktorá má trvať niekoľko hodín?
Existujú účinné a jednoduché cviky do auta, ktoré samozrejme robíte v zastavenom aute. Na chvíľu odbočíte na odpočívadlo, alebo keď sa zastavíte na pumpe – urobíte si pár cvikov, ktoré vášmu telu určite urobia dobre.

Žiaľ, sedadlá v aute (ale ani v lietadle, či autobuse) nie sú úplne uspôsobené stavbe nášho tela, ani celkovej pohode. Preto sa rýchlejšie unavíme, pobolieva nás celé telo, prípadne sa časom dostavia chronické problémy. Navyše to má vplyv na našu psychiku.

Výskumníci z Lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity v Saint Louis a z Cooperovho inštitútu v Dallase zistili, že u ľudí, ktorí dochádzajú do práce vzdialenej aspoň pätnásť kilometrov, je vyššia pravdepodobnosť rozvoja úzkosti, depresie a pocitov sociálnej izolácie. K tomu pridajte zvýšený krvný tlak, zvýšenú hladinu cukru v krvi a rozboľavený chrbát a krk ešte skôr, ako vkráčate na dôležité obchodné stretnutie.

Účinné cviky do auta

Základným problémom pri dlhodobom šoférovaní je nevhodný posed v aute a pasivita tela. To vedie k tomu, že telesné tekutiny, ktoré majú po tele kolovať, stagnujú. Preto sú nesmierne dôležité tzv. izometrické cvičenia. Mimochodom, píše p nich vo svojich knihách aj majster Bruce Lee a tvorili základ jeho silového tréningu. Zjednodušene – izometrické cviky využívajú silu statiky, robia sa v nezmenenej polohe s využitím sily vlastnej váhy.

„Počas každého cviku udržiavajte kontrakciu na tridsať až štyridsať percent vášho maxima (alebo ako vládzete a je to bezpečné) v trvaní od päť do osem sekúnd a opakujte počas každej zastávky na červenú alebo kedykoľvek je to pre vás vhodné. Počas napínania svalov nezabudnite dýchať nosom,“ radí popredný odborník na manuálnu terapiu Aaron Alexander. V slovenčine mu vyšla veľmi praktická príručka Metóda Align, o ktorej sa dozviete nižšie.

aaron alexander

Aaron Alexander

ako začať športovať1. Stláčanie sedacích svalov

Máte zaspatý zadok? Prebuďte svoje sedacie svaly aj počas jazdy autom. Tlačte päty do dlážky, až kým sa nezapoja aj sedacie svaly, a udržujte napätie päť až osem sekúnd.

ako začať športovať2. Odťahovanie stehna

Prebuďte bočné sedacie svaly. Tlačte kolenami smerom von, čiže do dverí a stredového tunela.

ako začať športovať3. Priťahovanie stehna

Preberte svaly na vnútorných stranách stehien. Tlačte kolená k sebe. Zapoja sa priťahovače stehna a dokonca aj svaly panvového dna.

ako začať športovať4. Séria pohybov pri volante

Táto zostava je neoceniteľná, keď chcete udržať svoje ramenné pletence v dobrom stave aj počas šoférovania. Zovrite volant, ruky umiestnite oproti sebe. Striedavo otáčajte zápästia von a dnu. Potom striedavo priťahujte volant k sebe a odtláčajte ho od seba.

ako začať športovať5. Predlžovanie chrbtice

Máte stuhnutý chrbát? Často sa stáva, že napätie nespôsobuje to, že svaly utláča skrčená poloha, ale to, že sú priveľmi predĺžené od večného hrbenia sa na stoličke. Svalom sa vráti rovnováha tak, že budete zatláčať hlavu, plecia a vrchnú časť chrbta do sedadla, ako keby ste cvičili na lavici na posilňovanie chrbta.

ako začať športovať6. Brušáky

Spevnite svoje brušné svaly a podporte funkciu vnútorných orgánov. Oprite sa rukami o volant a napnite brušné svaly tak, že trup zatlačíte proti tlaku vašich rúk o volant.

noc za volantomPrečítajte si tiež
Ako bezpečne zvládnuť noc za volantom?

 

Viac o knihe Metóda Align
Metóda Align cviky do autaZámerom tejto knihy je poskytnúť vám jednoducho použiteľné postupy a metódy na to, ako ľahko a prirodzene začleniť zdravý pohyb do všetkých stránok vášho bežného života. Umožnia vám vyzerať a cítiť sa skvele bez toho, aby vaša pohybová prax závisela od jediného a monotónneho druhu tréningu – celý váš život sa obohatí o príležitosti na rozvíjanie ohybnosti, sily a sebaistoty.

Celý súbor vašich pohybov a ich kvalitu ovplyvňujú vaše myšlienky, pocity i vaše bezprostredné okolie. Zásady v knihe sú kompletnou zbierkou nástrojov, ktoré svojím pôsobením umožňujú, aby ste v každej situácii boli plne prítomní vo svojom tele i vo svojej mysli.

 

Foto: Motýľ, Freepik.com, alignpodcast.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.