Ako si vybrať stan a spacák na letnú turistiku?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Existujú rôzne typy stanov – turistické, rodinné, expedičné, ale aj plážové, či samorozkladacie. V tvare kupoly, klasického áčka, či minitunela. Ktorý je najvhodnejší na bežnú turistiku do prírody? Je lepší z duralu alebo sklolaminátu? Podľa čoho si vybrať stan a na čo myslieť?
To sú otázky, ktoré si kladie nielen kempingový nadšenec, ale aj príležitostný turista, ktorý chce stráviť nejakú tú noc v prírode. Poradíme spolu s outdoorovým obchodom Roy.sk – pozreli sme na výber stanu pre bežného turistu, nie profíka, či člena expedície. A zvolili sme si niekoľko najdôležitejších parametrov, na ktoré by ste sa mali v obchode pýtať.
Na záver poradíme aj to, ako si vybrať správny spacák.

 

ikona stanAko si vybrať stan?

Veľkosť prirodzene závisí od toho, pre koľko osôb bude väčšinou stan. Len pre vás a prípadne jedného ďalšieho človeka? Alebo pre rodinu?
Dôležitá je aj výška – u rodinných stanov čím vyšší stan, tým lepšie. Turistické modely mávajú polovičnú výšku a ultraľahké stany majú výšku do 100 cm. Tie využijete naozaj len na prespanie.

Pre pohodlný spánok je dôležitá šírka stanu – ideálne je okolo 55 až 60 cm pre jednu osobu. Tiež si všímajte dĺžku stanu – mal by byť aspoň o 25 cm dlhší ako je výška najvyššej osoby, ktorá v ňom bude prespávať.

Ak turistikujete, alebo idete na bicykli, dôležitá je aj hmotnosť stanu. Najvhodnejšie sú v tomto prípade ultraľahké modely. Ľahký stan pre dve osoby máva do 2 kg, stan pre 3 osoby máva približne 4 až 5 kíl.
Rodinné stany môžu vážiť od 7 do 15 kíl.

 

ikona stan3 základné tvary

Tvar stanu hovorí nielen o dizajne, ale aj o veľkosti, užívateľskom komforte a manipulovateľnosti.
Kupola alias iglu – najrozšírenejší a najjednoduchší typ stanu s dvomi krížiacimi sa prútmi. Štandardný 3-miestny stan IGLU s dĺžkou 210 cm a výškou 130 cm kúpite už od 40€.
Áčko – v poslednom období veľmi obľúbený tvar s hlavným nosným prútom, ktorý je v polovičke rozdvojený.
Tunel – viac komfortu a priestoru; musí byť však veľmi dobre ukotvený, pretože táto konštrukcia stráca pri silnom vetre na stabilite.

ako si vybrať stan

 

ikona stanKonštrukcia a plášť

Horná vrstva stanu sa nazýva plášť a môže byť jednoplášťová alebo dvojplášťová. Väčšinou sú vyrobené z polyesteru alebo polyamidu.
Jednoplášťový stan váži menej, je jednoduchý na rozloženie, hodí sa na občasné použitie, no vnútri stanu sa hromadí viac vlhka. Môžete si však priplatiť za priedušnejší.
Dvojplášťové stany zamedzujú kondenzácii vody vnútri stanu, rýchlo sa vysušia a máte citeľne vyšší komfort. Sú však ťažšie a zložitejšie sa stavajú.
Pri dvojplášťovom stane sa vrchná vrstva volá tropiko – spýtajte sa, či je ošetrené polyuretánovým záterom alebo úpravou na báze silikónu. Zabezpečí vám to pohodlie aj v daždi.

ako si vybrať stan iglu

Stan iglu

Tiež si dajte záležať na výbere prútov, ktoré sú nosnými piliermi konštrukcie. Čím je ich viac, tým bude stan stabilnejší.
Skúste sa vyhnúť laminátovým prútom, ktoré sú síce lacné, ale sú ťažšie a náchylnejšie na prasknutie. Lepšie sú duralové prúty, pretože majú lepšiu pevnosť a odolnosť.
Oceľové prúty sú najťažšie, ale zato vysoko odolné, majú dlhú životnosť, neohýbajú sa a hodia sa na rodinné stany.
Ešte sa stretnete so skandiovými prútmi, ktoré sú zo zliatiny duralu a skandia. Tieto sa používajú v expedičných modeloch a sú aj drahšie.

kempovanie na Slovensku 5 tipovPrečítajte si tiež
Kempovanie na Slovensku. Najlepšie kempy + praktické rady.

 

ikona stanĎalšie tipy, na čo myslieť

  • Vnútorné sieťky z nylonu lepšie dýchajú, sú ľahšie, no látky zasa viac izolujú.
  • Podlaha by mala byť nepremokavá, čiže z polyesteru alebo polyamidu; lacnejšie prekladané PVC ľahšie praská a potom premoká.
  • Spýtajte sa na vodný stĺpec, ktorý udáva vodeodolnosť stanu. Meria sa v milimetroch a čím vyššie číslo, tým lepšie.
  • Vodný stĺpec pre podlahu – na bežnú turistiku stačí 5000 mm, pre daždivejšie podmienky od 5 do 8000 mm a do extrémnych podmienok zháňajte stan s vodným stĺpcom od 8000 mm vyššie.
  • Vodný stĺpec pre tropiko stačí do 3000 mm, ale ak idete do extrémnejších podmienok, očakávate častejšie dážď, radšej zvoľte nad 3000 mm.
  • Ak má stan dva a viac vchodov, lepšie sa odvetráva.
  • Všímajte si aj ďalšiu výbavu k stanu: moskytiéra proti dotieravému hmyzu, kolíky na upevnenie do zeme, praktické úložné priestory v stane.
  • A propos, vyhnite sa plastovým kolíkom, ktoré sú nekvalitné. Lepšie sú hliníkové, ešte vhodnejšie oceľové a najlepšou voľbou sú duralové kolíky – sú najpevnejšie a zároveň nie príliš ťažké.
  • Ridstop – cieľom tejto technológie je zníženie hmotnosti materiálov pri súčasnom zlepšení odolnosti štruktúry látky.

Pozrite si video, ako si správne vybrať stan:

 

Ako si vybrať správny spacák?

Tu je tiež väčší výber – páperový alebo z dutých vlákien? Múmiový, dekový? Na čo ešte myslieť?

Rozlišujeme letné spacáky, trojsezónne spacáky a zimné spacáky.
Dôležitý je údaj o teplotnom komforte. Podľa európskej normy EN 23537 rozdeľujeme teploty na: komfortnú, limitnú a extrémnu.
Komfortná je pre ženy a zimomravejších ľudí. Limitná pre mužov a horkokrvné ženy J. A extrémna teplota – tá vás nemusí zaujímať; hovorí o tom, kde je hranica, pri ktorej hrozí prechladnutie.

spacákDekový spacák je určený na nenáročnú turistiku, poskytuje dosť priestoru a hodí sa na chatu, či do kempu.
Múmiový spacák lepšie kopíruje telo, tým aj viac izoluje, udržiava teplo, je ľahší, ale na druhej strane má menší vnútorný priestor a je užší v nohách. Napríklad spacák Fox dostanete už za necelých 30€.

Ešte sa rozhodujte podľa izolačného materiálu.
Spacák z dutého vlákna je najlacnejší variant, ale aj najobjemnejší, najťažší a má kratšiu životnosť.
Spacák z mikrovlákna je ľahší a menej objemný, hodí sa aj do náročnejších podmienok.
A napokon spacák plnený perím – to je asi najvýkonnejší izolant, ľahší, stlačiteľný…no má pomerne vysokú cenu, aj sa ťažšie udržiava a je vhodnejší skôr do suchších podmienok.

Pozrite si video, ako si správne vybrať spacák:

Foto: Roy.sk, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.