Zariadenie detskej izby má byť pekné a účelné. Podstatné je zdravé vnútorné prostredie – dostatok prirodzeného svetla, čerstvý vzduch a hygienická údržba miestnosti, aby sa deti vo svojom kráľovstve mohli cítiť čo najlepšie. Ako teda udržať poriadok v detskej izbe?
Ako udržať poriadok?
Aj vy patríte medzi poriadkumilovných rodičov? Mať stále peknú a čistú domácnosť je snom väčšiny z nás. No na to, aby bola aj detská izba oázou poriadku a útulnosti, nemusíte každý deň behať s prachovkou, vysávačom a vedrom vody v ruke.
Dobre pôsobiaci interiér je výsledkom premyslenej činnosti a základ udržania poriadku tkvie v dostatočne priestranných úložných priestoroch na všetky veci, ktoré sa v detskej izbe nachádzajú. Od oblečenia, cez hračky, až po školské potreby. A pokiaľ chcete mať ukážkovo peknú nielen detskú izbu, ale celé obydlie, aspoň raz ročne sa zbavte všetky nepotrebných vecí, ktoré už nepoužívate. Vecí, ktoré v domácnosti len zavadzajú a spôsobujú chaos.
Úložné priestory
Žiadna detská izba sa nezaobíde bez dostatočne priestranných úložných priestorov. Ak sa v marci chystáte na veľké jarné upratovanie, začnite tým, že zo šatníka vyradíte sezónne šatstvo, ktoré v letnom období vaše ratolesti nebudú používať.
Detské lyžiarske nohavice, bundy, pulóvre, svetre a roláky premiestnite do vrchných políc. Stredné a spodné police rozdeľte na praktické sekcie. Zvlášť uložte oblečenie do školy, na voľný čas, na športové aktivity a na spanie.
Domáce oblečenie a detské pyžamá dajte do výšky očí, aby ich vaši potomkovia mali vždy poruke. V topánkovníku horné poličky vyhraďte pre domácu obuv a dolné poličky pre vychádzkovú obuv.
Dynafit obuv pre športovo založených členov rodiny tiež umiestnite dole. Na neutralizáciu pachov môžete použiť bylinky – vhodná je čerstvá levanduľa, rozmarín, mäta aj vanilka.
Prečítajte si tiež
Ako nás neporiadok oberá o zdravie a spôsobuje choroby?
Čistota pol života
Mať pri malých deťoch nonstop upratanú domácnosť nie je jednoduchá úloha ani pre tých, ktorí upratujú radi. Od zbytočnej námahy sa dá odbremeniť dobrou organizáciou priestoru a dobrou organizáciou práce. Je všeobecne známe, že neporiadok pôsobí na človeka negatívne – spôsobuje stres a rozptyľuje sústredenosť. Poriadok zabezpečí nielen pokojnú myseľ, ale aj ľahkú orientáciu v priestore.
Dobre zorganizovaný a uprataný obytný priestor zjednodušuje jeho využívanie a zvyšuje komfort bývania. Pozitívne pôsobí na vnemy a zmysly veľkých i malých. No pokiaľ do upratovania zapájate aj deti v predškolskom veku, nikdy s nimi neupratujte v chvate a v zhone. A pri upratovaní nezabudnite ani na vhodné oblečenie a obuv, ktorým predídete riziku prípadných úrazov.
— PR článok —
Foto: Pixaby.com