Svätý Jur. Prechádzka po mestečku a výstup na Biely Kameň

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Svätý Jur je najmenšie z troch vinohradníckych mestečiek pod Malými Karpatmi, no ako jediné ho vyhlásili za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Má najzachovalejšie historické jadro s pomerne vysokým počtom pamätihodností situovaných v peknom malomestskom prostredí.
Poďte sa s nami poprechádzať po Svätom Jure a vyjdeme aj na blízky Biely Kameň, čo sú zrúcaniny stredovekého hrady. Dajú sa odtiaľ podnikať aj pekné turistické výlety do Malých Karpát.

 

Svätý Jur

Svätý Jur sa nachádza kúsok za Bratislavou v smere na Pezinok. Krásne vinohradnícke a vinárske mestečko – zaparkovať môžete napríklad pri vzácnej dominante v hornej časti mestečka, pri Kostole sv. Michala. Je tam malé parkovisko. Ale pokojne aj v niektorých uličkách, či nižšie.

Ak prídete do Svätého Jura vlakom, v blízkosti železničnej stanice sa nachádza nenápadný domček juhozápadne od stanice. V minulosti bol tiež železničnou budovou, dokonca jednou z najstarších na Slovensku. Využívali ju cestujúci konskej železnice, ktorá premávala z Bratislavy do Svätého Jura už v roku 1840.

„Historické jadro mestečka sa rozkladá na pôdoryse v tvare trojuholníka, ktorý kopíruje pôdorys náplavového kužeľa uloženého v ústí Jurského potoka do Podunajskej nížiny,“ popisuje známy fotograf a cestovateľ Ján Lacika v sprievodcovi Najkrajšie mestské prechádzky z vydavateľstva Dajama.

Zástavba má vidiecky charakter a väčšinu vinohradníckych domov zmodernizovali okrem domu č. 17, ktorý sa zachoval vo veľmi dobrom pôvodnom stave. Na hornom konci sa ulica rozširuje na pekné námestie, na ktorom stojí renesančná Ambrusterova kúria zo 16. storočia. Napravo od kúrie nájdeme bránku, cez ktorú sa dá vyjsť do vinohradov.

Svätý Jur

 

Stúpame mestečkom…

Po Ulici Dr. Kautza sa dostaneme na Prostrednú ulicu tvoriacu hlavnú komunikáciu mesta. V dolnej časti sa ulica rozširuje na pozdĺžne námestie s pešou zónou uprostred. V západnom rade stoja budova bývalej kúrie Zichyovcov, ktorú prestavali na mestskú radnicu, a nárožná budova bývalého meštianskeho domu Segnerovcov upraveného na evanjelický kostol.

Opačnú stranu tvorí súvislý rad historických meštianskych a vinohradníckych domov. Dominantnou stavbou centra mesta je piaristický kláštor z 18. storočia s Kostolom Sv. Trojice. Dlhším krídlom je kláštorná budova obrátená do hornej časti Prostrednej ulice, po ktorej sa dostaneme na Horné Predmestie.

Svätý Jur Malé Karpaty

 

Pálffyovský kaštieľ a Kostol sv.Juraja

Svätý Jur Kostol sv.JurajaNa hornom konci ulice sa na ľavej strane nachádza renesančný Pálffyovský kaštieľ. Postavili ho v roku 1609 ako panské sídlo majiteľov Svätojurského panstva. Oproti kaštieľu je umiestnené infocentrum.

Horné predmestie si spolovice zachovalo starobylý vzhľad. Po východnej strane priestranstva s prevažne pôvodnou historickou zástavbou vedie mierne stúpajúci chodník k najvýznamnejšej pamiatke Svätého Jura – Kostolu sv. Juraja s nezvyčajnou slohovou čistotou. Je významným reprezentantom gotickej sakrálnej stavby, ktorá nemá vlastnú chrámovú vežu, ale len samostatne stojacu drevenú zvonicu. V gotickom interiéri chrámu zaujme umelecky hodnotný kamenný oltár z roku 1527.

Zaujímavá je aj Malokarpatská ulica, ktorá ani nie je ulicou, ale iba romantickým chodníkom vedúcim popri koryte potoka. Po chodníku sa dá zísť ku Scheidlinovej záhrade, ktorá je nielen príjemnou oázou zelene s detským ihriskom, ale aj miestom príležitostných letných koncertov pod holým nebom.

Neďaleká Mikovíniho ulica vedie popri potoku k synagóge, ktorá je dnes rozpadávajúcou sa historickou stavbou v rukách súkromného majiteľa a verejnosti neprístupná. Patrí medzi najstaršie synagógy na Slovensku, ktorú začiatkom 19. storočia využil rabín Chatam Sofer ako dočasné útočisko, keď sa Bratislava ocitla v rukách napoleonského vojska.

Svätý Jur Kostol sv.Juraja

 

Zrúcaniny hradu Biely Kameň

Od kostola vyššie smerom do Malých Karpát sa rozprestiera kedysi samostatná obec, dnes mestská časť Neštich. Cez ňu prejdeme a zabočíme doľava, aby sme sa dostali k zrúcanine hradu Biely Kameň. Je to len pár minút.

Biely Kameň sú už len zrúcaniny stredovekého hradu, kedysi sa mu hovorilo aj Svätojurský hrad, či Neštyšský zámok. Bolo to opevnené sídlo, ktoré nahradilo staršie hradisko na opačnej strane údolia (to vzniklo v 9.storočí). Hrad sa prvý raz spomína v roku 1271 v súvislosti s nájazdmi českého kráľa Přemysla Otakara II. do uhorského pohraničia a potom v roku 1295. Neskôr sa stal majetkom ďalšieho veľmožského rodu Zápoľských a v 17. storočí Svätý Jur získal Štefan Ilešházy, ktorý v mestečku pod hradom postavil renesančný kaštieľ.

Zrúcaniny sú vo výške 290 metrov, čiže nenáročný výstup aj pre rodiny s deťmi. Najlepšie sa tam dostanete, keď idete po ulici Podhradie a pár metrov za ulicou/cestou Pri Peci (ide doľava) uvidíte drevený kríž. Pri ňom je na ľavej strane nenápadná odbočka, volá sa Zámočnica a na ňu zabočte. Potom idete cca 600 metrov až sa dostanete na hrad Biely Kameň. Nižšie si môžete pozrieť mapku tejto odbočky.

cyklotrasy Malé Karpaty JuRaVaPrečítajte si tiež
Cyklotrasy v Malých Karpatoch. JuRaVa, Vínna cesta, aj do kopcov.

Treba povedať, že Svätý Jur je ideálnym východiskom na pešie výlety do lesov Malých Karpát. Okrem Bieleho Kameňa je zaujímavá aj opačná strana doliny, kde stálo kedysi veľkomoravské hradisko Neštich.

Za peknými výhľadmi sa oplatí vyjsť si do svätojurských vinohradov. V bezprostrednej blízkosti mesta sa za železničnou traťou nachádza národná prírodná rezervácia Šúr prístupná po krátkej trase nenáročného náučného chodníka.

Biely Kameň mapa

hrad Biely Kameň Malé Karpaty

hrad Biely Kameň Malé Karpaty

Výhľad z Bieleho Kameňa.

hrad Biely Kameň Malé Karpaty

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Dajama/Najkrajšie mestské prechádzky, Wikipedia.org


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.