Nájsť rovnováhu medzi osobným a pracovným životom je niekedy veľmi ťažké. Cítite sa vyčerpaný, nič sa vám nechce, všetko robíte s nechuťou. Ani aktivity, ktoré ste robili s radosťou vás už nebavia. Hoci to vyzerá beznádejne, vyhoreniu stále dokážete zabrániť. Zosaďte prácu z prvého miesta v rebríčku, spravte zmeny vo svojom živote, a pôjde to.
Tu je 7 účinných spôsobov, ako zabrániť vyhoreniu.
1. Choďte na dovolenku
Počas roka by ste mali mať minimálne 2 týždne neprerušeného voľna. Neodkladajte to kvôli pracovným povinnostiam. Naučte sa, že práca bez vás neskolabuje, vy však môžete.
Vyrazte na exotickú dovolenku s rodinou či kamarátmi, vďaka ktorým určite prídete na iné myšlienky. Počas dní oddychu hlavne „vypnite“. Neodpovedajte na pracovné e-maily, ani iné správy, nedvíhajte služobný telefón.
V prípade, že ste boli zranený alebo nebodaj operovaný je dobrým spôsobom, ako si oddýchnuť, aj kúpeľná liečba, kde absolvujete rôzne procedúry.
2. Začnite sa hýbať
Športom sa do tela vyplavuje endorfín, hormón šťastia, ktorý priaznivo vplýva na psychickú pohodu. Aspoň raz do týždňa sa venujte nejakej aktivite. Ak nepatríte medzi športových nadšencov, začnite s niečím ľahším. Na zlepšenie kondície je skvelý bicykel.
Pustite sa do nenáročnej turistiky a kochajte sa nádhernou slovenskou prírodou. Cvičiť môžete aj z pohodlia domova. Na Pilates či jogu, ktoré sú aj formou meditácie, vám bude stačiť len karimatka.
3. Spite dlhšie
Vytvorte si režim. Snažte sa ísť spať a vstávať zhruba v rovnakom čase. Málo spánku totiž spôsobuje podráždenosť a únavu, či dokonca cukrovku druhého typu. Nenahrádzajte spánok kávou. Šálka silnej kávy alebo energetický nápoj vás rýchlo nabudí, no aj rýchlo prestane účinkovať.
Krátko pred spánkom, by ste nemali pozerať do mobilu či počítača. Svetlo z týchto zariadení totiž „oklame“ mozog, ktorý si bude myslieť, že je deň, a výrazne vám sťaží zaspávanie.
4. Doprajte si pravidelný oddych
Aj ničnerobenie je prospešná aktivita. Dajte si seriálový maratón a dovoľte si na nič nemyslieť. Alebo si bez výčitiek konečne prečítajte knihu, ktorú máte rozčítanú od Vianoc. Každý deň si vyhraďte aspoň dve hodiny len pre seba. Odložte mobil, nech vás nič nevyrušuje, a bez výčitiek sa pustite do obľúbenej činnosti.
Ak sa vám stále nepodarilo „vypnúť“ myseľ, skúste meditovať. Existuje viacero spôsobov meditácie, no pre začiatok sa môžete zamerať na tréning koncentrácie. Buď si opakujte jedno slovo, alebo sa sústreďte na svoj dych. Pomôže vám to upokojiť sa a postupne sa naučíte vypustiť všetky myšlienky.
5. Stretávajte sa s kamarátmi
Nevyhovárajte sa a nájdite si čas na priateľov. Vyrazte spolu na pivo alebo za kultúrou, do divadla či na stand-up komédiu. Dohodnite si aj spoločné športové aktivity, ktoré, ak sa vám nechcú robiť samým, pôjdu v skupine oveľa lepšie.
Nebojte sa im zveriť so svojimi pocitmi. Možno ani netušíte, že niektorý z vašich kamarátov prežíva niečo podobné alebo si tým už prešiel. Poradí vám a navyše upevníte váš vzťah.
6. Jedzte s rozumom
Vyvážená strava plná potrebných vitamínov a minerálov vám dodá energiu. Nevynechávajte raňajky či obedy na úkor ušetreného času. Ak vás nebaví každý deň stáť pri hrncoch, choďte do reštaurácie. Dnes existuje veľa kvalitných podnikov, ktoré varia chutne a zdravo.
7. Požiadajte o pomoc
Ak už neviete ako ďalej a máte pocit, že nič nepomáha, obráťte sa na odborníka. Nenechajte svoje problémy zájsť príliš ďaleko, pretože z vyhorenia sa môžete spamätávať mesiace i roky.
Dobrý psychológ vám pomôže vytvoriť plán, zistí, v akom štádiu vyhorenia sa nachádzate, a odporučí, ako máte ďalej postupovať. Ak si myslíte, že by ste sa nevedeli zdôveriť cudziemu človeku, zverte sa niekomu, komu veríte.
— PR článok —
Foto: Pexels.com