Nedeľná neuróza. Viete, ako sa prejavuje a ako sa jej vyhnúť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Asi ste už počuli spojenie modrý pondelok. Deň po víkende, kedy sme si užívali, hýrili…a v pondelok sa nám akosi nechce robiť. Nevieme sa naštartovať…
A možno ste počuli aj o víkendovom syndróme, ktorým trpia najmä mladí – po ťažkom týždni zrazu príde uvoľnenie a vás rozbolí hlava a cítite sa ako zbitý pes.
Existuje však aj nedeľná neuróza.

Hoci by mala byť nedeľa krásnym víkendovým dňom, kedy si skvele oddýchneme, zrelaxujeme, naberáme energiu na ďalší týždeň – pre mnohých je to stresujúci deň.  Nedeľa je totiž predzvesťou ďalšieho pracovného týždňa, ktorý bude opäť naplnený množstvom povinností a dedlajnov.
Je to deň, kedy sa musíme pripraviť na to, že zajtra je už pondelok a ďalších niekoľko dní bude pravdepodobne nabitých povinnosťami tak, že na oddych veľa času neostane. Viete však, že znechutenie týkajúce sa nedele sa môže občas preklopiť do tzv. nedeľnej neurózy?
Pozrieme sa na to, ako sa prejavuje nedeľná neuróza, ako ju rozpoznáme a ako sa jej vyhneme (alebo zbavíme), aby sme si dokonale užili nádhernú nedeľu.

 

Čo je to nedeľná neuróza?

nedeľná neuróza ako sa jej vyhnúťMožno sa už aj vám dostalo do uší slovo „pondeľa“. Toto slovo popisuje fakt, že je ešte stále nedeľa, človek je však už teraz v napätí z toho, čo ho čaká v pondelok. Niektorí zvládajú nedeľné poobedia s prehľadom, kým iní už majú hlavu v smútku.
Občas je to však viac než len smútok. Z nedeľného „blues“ sa môže stať nedeľná neuróza. Aj keď nedeľná neuróza nie je klinická diagnóza, s ktorou by ste mali hneď bežať k lekárovi, môže poriadne znepríjemniť život. Je preto dobré vedieť, ako rozoznať jej príznaky. Vďaka tomu si budete môcť nedeľu užiť o trochu viac skôr, ako opäť vyrazíte do nového týždňa.

 

Ako zistíte, že trpíte nedeľnou neurózou?

Ako píše portál Psychological, nedeľnú neurózu je možné spozorovať celkom ľahko. Prejavuje sa najmä demotiváciou a zhoršujúcou sa náladou.
Zhoršovanie nálady sa zvyčajne začne okolo poludnia a postupne sa zintenzívňuje, pričom vrchol dosiahne zvyčajne večer, tesne pred spaním. Môže sa objaviť úzkosť a človek môže mať pocit vyčerpanosti napriek tomu, že celý víkend strávil odpočinkom. Nedeľná neuróza je následkom toho, že v piatok poobede sa unavení tešíme na trochu slobody, na možnosť vyraziť si niekam na výlet a užiť si čas s rodinou. V nedeľu poobede si však musíme opäť zvykať na myšlienku, že slobodu stráviť svoj čas akokoľvek sa nám chce, zase stratíme.

Ako informuje portál Forbes, ako prvý tento pojem zaviedol rakúsky neurológ a psychiater Viktor Frankl, ktorý postrehol, že časť jeho klientov zažíva koncom alebo začiatkom pracovného týždňa zvláštne príznaky pripomínajúce depresiu. Frankl totiž však vnímal nedeľnú neurózu aj z iného uhla pohľadu.

Podľa citátu, ktorý uverejnila stránka Goodreads, Frankl veril, že nedeľná neuróza vzniká preto, lebo cez týždeň sme uponáhľaní a neustále nás niečo zamestnáva. Cez víkend však zrazu nastane pokoj a prázdno a človek sa zamýšľa nad zmyslom svojej existencie.

 

Ako s nedeľnou neurózou zatočiť?

Nech sa na nedeľnú neurózu pozeráme z ktoréhokoľvek uhla pohľadu, podľa psychológa Martina Milera je to strach, ktorý nám bráni užiť si voľný čas naplno. Nedeľná neuróza vám však víkend pokaziť nemusí, aj keď neexistuje zázračná tabletka, ktorá ju razom zaženie.
Ako s ňou zatočiť a užiť si naplno aj obávaný nedeľný večer?
Podľa portálu Forbes zaženiete nedeľnú neurózu tak, že sa zamyslíte nad tým, čo vás v živote napĺňa a čo na druhej strane nie. Ak je život človeka zmysluplný, nedeľná neuróza by sa nemala dostaviť. Ak zmysluplný nie je, nadišiel čas na menšie či väčšie zmeny.

Ďalšou z možností sú aktivity, ktoré vám dovolia oddýchnuť si, nabrať nové sily a odpútať od nedeľnej neurózy myšlienky. Podľa portálu Bustle je ideálne venovať sa niečomu, čo máte radi, čo vás baví, či už je to maľovanie, futbal, rybačka či dobrý film. Alebo si upečte koláč, upratovanie si však nechajte na inokedy (upratujte v nedeľu jedine v prípade, ak vám to robí radosť a pomáha vám to upokojiť sa).

nedeľná neuróza - nedajte jej šancu

 

Venujte sa tomu, čo vám robí radosť

Myslite na to dobré, čo vás počas nasledujúceho týždňa čaká. Samozrejme, súčasťou týždňa bude aj množstvo pracovných či iných povinností, možno je však čas na posedenie s kamarátmi či inú drobnú radosť, ktorá nabúra stereotyp a pozitívnym spôsobom spestrí pracovné dni. Ideálne je, ak si to pozitívne, čo vás čaká, napíšete na papier. Vidieť to napísané na papieri je iné, ako si to len predstaviť. Dodá to pozitívnym udalostiam trochu reálnejšie kontúry a pomôže vám to cítiť sa o niečo lepšie. Na druhej strane, ak si napíšete zoznam toho, čoho sa obávate resp. čo vás trápi, uľaví sa vám a úzkosť z nedeľnej neurózy bude znesiteľnejšia.

Dôležité je nenechávať si nedopracované úlohy na nedeľu. Samozrejme, nie vždy sa dá všetko ideálne načasovať, ak však budete v nedeľu večer zúrivo ťukať do klávesnice, aby ste dokončili projekt, nepomôže vám to. Nedeľu si vyhraďte na činnosti, ktoré vám robia radosť.
Ešte drobná rada na záver, pokúste sa urobiť si z nedele deň bez obrazoviek. Nechajte telefón niekde, kde vás nebudú lákať sociálne siete a verte, že ak si v nedeľu večer nepozriete v televízii večerné krimi, nič vám neujde a bude sa vám spať o niečo lepšie.

Zdroje: Psychological, Forbes, Goodreads, Bustle
Foto: Pexels.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Petra Sušaninová

Komentáre sú uzavreté.