Ako vybrať LED pásiky na kuchynskú linku, či iné miesta v domácnosti?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

LED pásiky, alebo pásy sú čoraz obľúbenejšie riešenie osvetlenia kuchynskej linky. Napríklad ak vám nestačí jedno svetlo a nechceme montovať ďalšie. Alebo v jednej časti je viac šera, tak si vypomôžete LED pásikom. Sú lacné a majú pomerne dlhú životnosť. Čo oceňujú mnohí je, že flexibilné a viete ich využiť aj ako dekoráciu v iných izbách, na chodbe, na podsvietenie určitých vecí (knižnica, obraz, váza) ap. Samolepiaci LED pásik má praktickú a pohodlnú montáž, ktorú zvládne naozaj každý už za pár minút.

Ako fungujú LED pásiky?

LED pásy využívajú Light Emitting Diodes (LEDs) na generovanie svetla. Tieto pásy sú zvyčajne tenké a pružné, čo umožňuje ich ľahkú inštaláciu na rôzne povrchy. LED pásiky môžu byť vybavené ovládačmi, ktoré umožňujú nastavenie jasu, farby a rôznych svetelných efektov. Ovládacie jednotky môžu byť pripojené k LED pásu pomocou káblov alebo bezdrôtovo cez technológie ako Bluetooth alebo Wi-Fi.
Rozlišujeme niekoľko typov:

LED diódy – LED pásy sú zložené z množstva malých LED diód, ktoré sú umiestnené na pružnej doske alebo páse. Tieto diódy môžu byť jednofarebné (napríklad biela, červená, zelená alebo modrá) alebo viacfarebné.

Elektrický prúd – v tomto prípade LED diódy fungujú na základe elektrického prúdu, ktorý prechádza cez polovodičový materiál vo vnútri diódy. Keď elektrický prúd prechádza cez diódu, dochádza k reakcii v polovodičovom materiáli, ktorá produkuje svetlo.

RGB LED pásy. V prípade takýchto viacfarebných LED pásov bývajú diódy zoskupené do troch základných farieb: červenej (R), zelenej (G) a modrej (B). Kombináciou týchto troch základných farieb môže LED pás vytvoriť celú škálu farebných odtieňov.

Aký LED pás zvoliť na kuchynskú linku?

V prvom rade musí LED pásik vydávať dostatočne intenzívne svetlo, odporúčame výkon 12 W/m a viac. Pri týchto výkonoch je potrebné pás chladiť, preto sa používajú hliníkové profily LED, ktoré sú k dispozícii v rôznych šírkach. Chladenie predlžuje životnosť pásu a navyše osvetlenie v profile vyzerá lepšie.

Pri kuchyniach na mieru sa bežne používajú vstavané hliníkové LED profily, ktoré tvoria rovinu s nábytkom. Ak si LED pásik inštalujete dodatočne, montuje sa na povrch. V oboch variantoch je napájanie (transformátor) pre LED pásy zvyčajne umiestnené vo vnútri skrinky. LED pásy sa v súčasnosti používajú aj v kuchyniach na dekoratívne osvetlenie horných plôch skriniek alebo soklov.

Možnosti využitia sú mnohoraké, okrem klasickej kuchynskej linky napríklad osvetlenie dekorácií na stenách, poličiek v nábytku, či rohov miestnosti. Pomocou LED pásov môžete podsvietiť zadnú časť monitora, čo môže prispieť k lepšiemu vnímaniu farieb a zlepšiť atmosféru pracovného miesta.
Výborne vedia poslúžiť na rôznych oslavách, párty a záhradných slávnostiach, ktoré sa konajú do noci.

led pásiky

3 spôsoby ovládania pásikov LED

Existujú 3 možnosti a pri každej treba na niečo myslieť. Pri baterkách je to najjednoduchšie, pri trafe myslite na výstupný výkon, no väčšinou sa LED pásy predávajú už s vlastným zdrojom.

  • LED pásiky na baterky si môžete vziať napríklad do auta, alebo niekam, kde nie je elektrina dostupná.
  • LED pás s trafom možno zapojiť priamo do siete. Má vlastný zdroj napätia a nemusíte nič riešiť.
  • Solárny LED pásik je ideálny na umiestnenie na záhradné posedenie, ku vchodu, na terasu, čiže kde býva cez deň dostatok svetla.

Najatraktívnejšie je manuálne, diaľkové alebo iné špeciálne ovládanie LED pásikov. Medzi veľmi obľúbené modely patrí 12 V vlnový ovládač alebo jeho 230 V variant a dotykový profilový ovládač, pri ktorom svetlo zapnete dotykom kovovej časti hliníkového profilu.
Pre zásuvky a police je najvhodnejší miniskriňový spínač, ktorý sa inštaluje za dvierka. Keď sa skrinka otvorí, spínač rozsvieti lišty nainštalované vo vnútri.

ako vybrať správne osvetleniePrečítajte si tiež
Ako vybrať správne osvetlenie do miestnosti?
Luxy, lumeny, watty a kelviny…

Ďalšie varianty LED pásikov

  • Stmievateľné LED pásiky umožňujú prispôsobenie intenzity svetla, čo sa zíde napríklad pri LED pásiku za TV.
  • LED pásy so senzorom sa automaticky rozsvietia, keď zaznamenajú pohyb. Ideálne napríklad v noci, keď idete na toaletu a nechcete zasvietiť veľké svetlo.
  • LED pásik do bazéna musí disponovať vodoodolnosťou.
  • Ovládanie hlasom je tiež v ponuke a je veľmi pohodlné. Väčšinou je podporovaný Google Assistant, Šíri a Amazon Alexa.

led pásiky

Zdroj a foto: t-led.cz, e-light.cz,
chat GPT, Alza.sk, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.