Aká je výslovnosť zahraničných jedál ako gnocchi, focaccia, chorizo či fajitas? 25 názvov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Cudzie slová a názvy prenikajú do slovenčiny neustále, no nie vždy vieme, ako sa správne vyslovujú. Sú to rôzne talianske, či francúzske špeciality, jedlá z arabského sveta ap. Veď napríklad gnocchi – vyslovíte ich ako ňoki, gňoki, gnoči, alebo noči? Chorizo je čorizo alebo čorico? Občas to môže byť mätúce, ale my vás teraz naučíme správnu výslovnosť zahraničných jedál a pochutín. Celkovo 25 názvov, pričom s mnohými ste sa už isto stretli alebo ste ich jedli.

Výslovnosť zahraničných jedál

Nikto učený z neba nespadol, takže nie je to nič strašné – možno ste sa neučili taliančinu, arabčinu, ani francúzštinu. Ale keďže aj tieto jedlá sú u nás veľmi obľúbené a sú naozaj chutné, prečo sa nenaučiť ich správnu výslovnosť? Možno sa nabudúce v spoločnosti vyhnete nedorozumeniu, rozpakom alebo si proste len šplhnete u svojich známych 🙂

Chorizo

Slávna španielska saláma, ktorá je vôbec najviac nesprávne vyslovovanou pochutinou na svete podľa stránky Word.tips. a vyslovuje sa ako čoriso.

výslovnosť zahraničných jedál chorizo

Gnocchi

O talianskych ňokoch zo zemiakového cesta sa toho povedalo a napísalo veľa, napriek tomu sa toto slovo stále nesprávne vyslovuje. Jediná správna výslovnosť je ňoki.

Tagliatelle

Ako vysloviť názov obľúbených cestovín?
Názov dlhých plochých cestovín nevyzerá na prvý pohľad zložito, ale skrýva jeden háčik. V taliančine sa “g” v kombinácii s “l” nevyslovuje. Nie je to teda nič zložité, len vynechajte “G” a povedzte taljatele.

Ciabatta

Výslovnosť slova ciabatta je často zložitá. Niekto vraví kiabata, iný čiabata, alebo čabata. Tento taliansky biely chlieb z kysnutého cesta má krásne chrumkavú kôrku, nadýchanú striedku a podáva sa ako príloha k mnohým jedlám alebo ako sendvič. Pri jeho výslovnosti vám pomôže známy taliansky pozdrav, ktorý všetci poznáme – ciao. Kombinácia slabík “cia” sa vyslovuje “ča”, čo sa vyslovuje “čao”. To isté platí aj pre ciabattu.
Nie je to teda ciabata alebo kiabata, ale čabata.

Funghi

Funghi nájdete v názve talianskych jedál s hubami. Výslovnosť je jednoduchá – fungi.

Carpaccio

Tenké plátky hovädzieho mäsa alebo rýb sú jedným z obľúbených predjedál, ktorých výslovnosť je karpáčo. Prečo? Hláska “ca” sa vždy vyslovuje ako “ka” a “cio” sa vždy číta ako čo.

Focaccia

Lahodný taliansky chlieb, ktorý si viete urobiť aj doma (napríklad podľa tohto nášho receptu) sa číta fokáča.

Pizza quattro formaggi a stagioni

Ak si občas objednávate pizzu, určite ste v ponuke videli aj tieto dva druhy, ktoré patria medzi veľmi obľúbené. V oboch prípadoch hrá úlohu číslo štyri – quattro formaggi sa vzťahuje na štyri druhy syra a číta sa ako kvatro formádži. Quattro stagioni znamená štyri ročné obdobia a uvádza sa ako kvatro stadžóny.

výslovnosť zahraničných jedál pizza

Prosciutto

Prosciutto je jednou z pochúťok, ktorými sa Taliansko preslávilo po celom svete. V preklade šunka, v taliančine sa vyslovuje prošúto.

Bruschetta

Opečený taliansky chlieb s paradajkami vyslovujú niektorí naozaj veľmi kreatívne – brusčeta, bruskieta, brušeta… Che sa však v taliančine vždy vyslovuje ako ke, takže správne je brusketa.

Latte macchiato

Obľúbený kávový nápoj sa skladá z troch vrstiev – horúceho mlieka, espressa a mliečnej peny. Podáva sa vo vysokom pohári a jeho názov sa často vyslovuje nesprávne. Nie je to machiato, mačijáto, ani mačáto, ale laté makjáto.

Aglio e olio spaghetti

Tradičný taliansky pokrm zo špagiet, ako už sám názov napovedá a k tomu olivový olej a cesnak. Keď si ich najbližšie budete objednávať, vyslovte to ako aljo e oljo.

správna výslovnosťPrečítajte si tiež
Aká je správna výslovnosť slov puzzle, eidam, parfum…

Ďalšie jedlá a ich výslovnosť

 • Fettuccine vyslovujeme ako fetučíne.
 • Parmigiano je parmidžáno.
 • Chutney je čatny
 • Croissant sa číta ako kruasán
 • Cupcake je kapkejk
 • Jalapeño prečítate ako chalapeňo
 • Muffin je samozrejme mafin
 • Paella sa správne číta ako paeja
 • Quesadilla vyzerá komplikovane, ale výslovnosť je kesadíja
 • Quiche prečítajte ako jednoduché kiš
 • Fajitas – jedna z najslávnejších mexických špecialít, ktorá sa vyslovuje fahitas
 • Bouillabaisse je polievka s rybami, mäkkýšmi a zeleninou špecifická pre juh Francúzska. Správne sa vyslovuje bujabés.

Zdroj: rozhlas.cz, howtopronounce.com,
Word.tips, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.