Ako využiť ovsené vločky na krajšiu pleť, do záhrady aj v domácnosti?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno mávate ovsené vločky pravidelne na tanieri – sú naozaj zdravé, majú veľa výživných látok, určite by nemali chýbať vo vašom jedálničku. Ale vedeli ste, že vďaka obsiahnutým látkam vedia ovsené vločky poslúžiť aj inými spôsobmi? Sú skvelé na spálenú kožu, na unavené oči, ako pohlcovač pachov, čí pre deti ako prírodná modelovacia hmota. Tiež ich využijú záhradkári proti škodcom alebo do hnojiva.
Máme pre vás niekoľko praktických tipov, tak vyskúšajte niektorý z nich 🙂

 

Ako využiť ovsené vločky?

Ovsené vločky patria na jednej strane medzi najvýživnejšie potraviny, ale tiež obsahujú veľa polysacharidov, vitamínu B a z minerálnych látok najmä kremík, vápnik a železo. Prirodzene, sú aj bohatým zdrojom vlákniny. To všetko sa dá využiť nielen pre náš žalúdok a naše telo, ale aj inak: v záhrade, domácnosti, či na našu pokožku.

ikona zdvihnutý palecPeeling na pokožku

Rozmixujte dve lyžice ovsených vločiek s lyžičkou sódy bikarbóny a prilejte trošku vody, aby vám vznikla pasta. Tú naneste na pokožku a nechajte pôsobiť 15 minút. Potom umyte.
Vločky sú vynikajúce aj na spálenú pokožku v lete: povarte vločky trošku v mlieku a keď vychladnú, naneste ich na popálené miesta. Nechajte pôsobiť pár minút.

 

ikona zdvihnutý palecOvsené vločky do kúpeľa

Vyskúšajte ich pri kúpeli. Keď máte napustenú vaňu horúcou vodou, prilejte hrnček mlieka, k tomu hrnček ovsených vločiek a lyžicu medu.
Tiež môžete skúsiť kúpeľ na popáleniny a ovčie kiahne. Rozdrvte vločky napríklad v mažiariku, nasypte ich do pančuchy a uviažte na vodovodnú batériu tak, aby cez pančuchu pretekala voda. Takto napustite vlažný kúpeľ, pričom všetka voda prejde cez nadrvené ovsené vločky. Kúpeľ pomáha upokojiť mierne popáleniny a podráždenú pokožku.

ovsené vločky

 

ikona zdvihnutý palecProti akné a na pleť

Nasypte do hrnčeka ovsené vločky – asi do tretiny objemu. Zalejte polovicou hrnčeka horúcej vody a po piatich minútach pridajte lyžičku medu, lyžicu jogurtu a vaječný bielok. Túto zmes naneste na tvár a nechajte pôsobiť asi 15 minút. Následne umyte vlažnou vodou.

 

ikona zdvihnutý palecEmulzia na unavené oči

Prevarte misku ovsených vločiek, vodu zlejte a keď vločky vychladnú, pridajte k nim studené mlieko. Do tejto emulzie namáčajte vatové tampóniky a prikladajte si ich na unavené oči. Uvoľnia vám ich a rozjasnia okolie.

 

ikona zdvihnutý palecNa krajšie vlasy

Rozmixujte hrnček ovsených vločiek a premiešajte s jedlou sódou. Vmasírujte do vlasov a po dvoch minútach vyčešte z vlasov kefou. Skvelý suchý šampón, ktorý môžete skladovať v dobre uzatvorenej nádobe aj dlhšie.
Ak máte mastné vlasy, odporúčame hrnček vločiek zmiešať s 3 vaječnými žĺtkami. Naneste zmes na vlasy a nechajte pôsobiť asi hodinu. Takáto vlasová maska odstraňuje maz, tiež dodá vlasom vitalitu a dokonca objem, ak máte riedke vlasy.

ovsené vločkyPrečítajte si tiež
7 dôvodov, prečo jesť ovsené vločky.

 

ikona zdvihnutý palecPohlcovač pachu a odmasťovač

V domácnosti viete ovsené vločky využiť na viacero spôsobov. Ak cítite z chladničky zápach, vložte do nej misku ovsených vločiek, ktoré tento zápach vtiahnu d seba (vločky potom prirodzene vyhoďte 🙂 )
Vločky tiež vedia odstraňovať mastnotu z rúk: zmiešajte ich s mliekom na hustú pastu a tou si potom vyčistite ruky od mastných olejov, ak ste pracovali v garáži alebo dielni. Nielenže zbavia mastnoty, ale zároveň aj hydratujú pokožku.

 

ikona zdvihnutý palecPrírodná hmota na modelovanie

Pripravte deťom jednoduchú a hlavne prírodnú hmotu na modelovanie. Zmiešajte 1 hrnček jemných ovsených vločiek, ¾ hrnčeka múky a ½ hrnčeka vody. Hmotu rozdeľte na časti a tie môžete zafarbiť potravinárskym farbivom. A môžete modelovať.
Ak si chcete nechať hmotu aj na neskôr, vložte ju v mikroténovom vrecúšku do chladničky. Tak vám nestvrdne a vydrží aj pár dní.

 

ikona zdvihnutý palecVločky ako hnojivo, aj proti škodcom

Vločky využijú aj záhradkári. Neobsahujú žiadne nebezpečné látky a pritom sú škodlivé pre slimáky a slizniaky, ktoré nás vedia v záhradke poriadne potrápiť. Ak sa ich totiž títo škodcovia najedia, zalepia im vnútornosti. Takže rozsypte ovsené vločky okolo rastliniek, na ktorých si slizniaky pochutnávajú najradšej.

Vločky môžete pridať aj do hnojiva, pretože dodajú rastlinám železo. Podľa niektorých záhradkárov dokonca dokážu stimulovať rast koreňov pestovaných plodín.

Jamie Oliver a 5 spôsobov, ako pripraviť perfektné ovsené vločky:

 

Foto: LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.