Chôdza naboso patrí k letu. Ako si pri nej neuškodiť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vám pri pohľade na čerstvo pokosený trávnik napadne, aké úžasné by bolo vyzuť sa a prejsť sa po ňom naboso? Chôdza naboso má mnoho benefitov. Ale nie vždy.

Iba bez bolesti
„Chôdza naboso je prospešná pre zdravé chodidlo všeobecne, aj keď názory sa v odbornej verejnosti líšia. Pri chôdzi naboso stimulujeme drobné svaly chodidla, úpony, väzy, drobné kĺby chodidla, čo má pozitívny efekt pri formácii klenby – napríklad pri plochonoží u detí,“ hovorí ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák. „Ak chôdza naboso spôsobuje bolesť, určite ju neodporúčam.“

 

Dôležitý je povrch

Odkedy aj na Slovensko dorazila módna vlna barefoot, teda bosých nôh, na ulici môžeme stretnúť reálne bosky chodiacich ľudí, ktorí si to „štrádujú“ krok za krokom bez ohľadu na terén.

„Zo zdravotného hľadiska sú pre chôdzu naboso najvhodnejšie drobné kamienky, piesok a mäkká tráva. Neodporúčam chôdzu na tvrdých povrchoch, ako sú betón, asfalt, podlaha, ani chôdzu po ostrých povrchoch alebo šikmom nerovnom teréne. Chôdza naboso nie je určená na dlhú chôdzu,“ má v tom jasno lekár.

chôdza naboso

 

Pozor na zranenia

Dôsledkom chôdze naboso môžu byť aj zranenia a úrazy. Od drobných poranení kože, podvrtnutia až po zlomeniny členkov a drobných kĺbov chodidla.

„Pri drobných úrazoch a preťaženiach všetci začíname svojpomocnou domácou liečbou. Sem patrí pokojový režim, vyloženie končatiny na vyvýšenú podložku, chladivé obklady. Aplikovať môžeme aj nesteroidné antiflogistiká, teda krémy, ktoré tlmia bolesť a súčasne aj zápal. Typickým príkladom je krém s aceklofenakom. Pokiaľ vidíme, že domáca samoliečba nezmierňuje ťažkosti alebo sa stav zhoršuje, odporúčam návštevu odbornej ambulancie,“ radí MUDr. Vojtaššák. Napríklad krém Aflamil je jedným z účinných voľnopredajných liekov na bolesti a zápaly nôh.

chôdzaPrečítajte si tiež
Je chôdza naozaj taká zdravá?

Niekedy vzniknú v dôsledku chôdze naboso poranenia, ktoré môžu mať nepríjemné následky. Napríklad stačí nešťastne zakopnúť a zlomiť si pritom necht. Okolité tkanivá opúchajú, môžu sa zapáliť, je to bolestivé a chôdza v topánke či bez nej sa stáva utrpením.

„Keďže ide o mechanickú prekážku, problém treba riešiť mechanickým spôsobom – operačne,“ vysvetlil MUDr. Talal Ali z kliniky Chirkoz. „Zákrok sa robí v lokálnej anestézii a problém sa odstráni buď pomocou skalpela, alebo laserom. Operácia trvá 15 minút a nie je bolestivá.“

chôdza naboso má benefity

 

Bosé nohy a mykóza

Pleseň na nohách sa prejavuje suchou, začervenanou pokožkou a pálením. Najčastejšie sa objaví najprv medzi prstami, postupne ju pozorujete ako zhrubnutú a praskajúcu kožu na okrajoch chodidiel. Dávajte si pozor, kam stúpate bosou nohou najmä na verejných kúpaliskách či wellness a fitness centrách.

— PR článok —
Foto: istockphoto.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.