21 vecí, ktoré nás môžu naučiť naše psy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všetko, čo potrebujeme k tomu, aby sa nám oplatilo znovu žiť, je aspoň jedna svetlá stránka. Jedna dobrá vec, náhodné ľudské gesto….ale napríklad aj starý zanedbaný pes, ktorý nemá meno. Vy sa ho ujmete, začnete sa oň starať a on vám dá všetku lásku vo vesmíre. Aj takáto jedna malá dobrá vec má silu uzdraviť vaše srdce, priniesť radosť, vytvoriť skutočné priateľstvo… alebo dokonca zachrániť život. Naše psy nás vedia toho veľa naučiť…a presne to bol prípad Liv.
A toto je jej príbeh, ako ju zachránil pes Harry.

 

Jedna dobrá vec

Liv, hlavná hrdinka feel-good príbehu Jedna dobrá vec od Alexandry Potterovej, bola šťastne vydatá, mala stabilné zamestnanie, platenú dovolenku, pekný dom a hypotéku. Žiadne veľké zvraty, žiadne neistoty.

No potom sa rozviedla, pretože jej manžel si našiel mladšiu a ona sa odsťahovala z ich spoločného domu do svojho nového…našla si akýsi starý dom, ktorý najskôr nechcela, ale čosi…možno intuícia…jej našepkala: vezmi ho. A tak ho vzala, pričom rýchlo zistila, že tam je pleseň a dom sa nachádza v akejsi mobilovej čiernej diere. Nie je tam žiadny signál…

Potom si vzala z útulku starého, zanedbaného psa Harryho. A tej jej zmenil život…

„So zvieratami sa výborne rozpráva. Hlavne so psami. Nielenže vás počúvajú a neskáču vám do reči, môžete sa spoľahnúť, že všetko, čo im poviete, ostane medzi vami a nikomu to nevyzradia.“

naše psy nás vedia veľa naučiť

 

21 vecí, ktoré nás učia psy

Harry bol prakticky jediný dôvod, prečo Liv vôbec ráno vstala z postele. Ale od toho rána, keď ho po prvý raz pripla na vôdzku a vykročili spolu neistými krokmi do budúcnosti, sa toho toľko zmenilo. Našla priateľstvá tam, kde by nikdy nečakala, že ich nájde. Našla pocit, že niekam patrí, a prišla na to, aké to je mať domov. A toľko sa toho naučila!
„O nádeji a dôvere. Trpezlivosti, i nevzdávaní sa. O žití v tejto chvíli, o robení vecí len tak pre zábavu. O jednoduchej radosti z každého nového dňa a každej ďalšej prechádzky. Ukázalo sa, že k vyliečeniu môjho zlomeného srdca stačil jeden zanedbaný starý pes s tým najväčším a najstatočnejším srdiečkom na svete. Ukázal mi totiž, že nie som sama,“ rozpráva knižná postava Liv, no hovorí z duše mnohým, ktorí majú psíka a zamilovali si tohto štvornohého kamaráta.

Takže tu je tých 21 vecí, ktoré nás vedia naučiť naše psíky:

 1. Žiť v tejto chvíli.
 2. Byť statoční.
 3. Nevracať sa k starým krivdám a sporom.
 4. Každý deň sa hrať.
 5. Nič nie je lepšie, ako slnečné miestečko na gauči, prechádzky v prírode a túlenie sa k sebe pred ozajstným ohňom v krbe.
 6. Piť veľa vody!
 7. Byť lojálni a spoľahliví.
 8. Vzdať sa je jediná spoľahlivá cesta, ako zlyhať (ešte stále nechytil vevericu, ale skúša to ďalej).
 9. Milovať bezpodmienečne.
 10. Na výzore ani na veku nezáleží (Harry sa nikdy nepozerá do zrkadla, takže nemá ani poňatia, aký je starý).
 11. Skutky hovoria hlasnejšie ako slová.

ako vychovať šťastného psaPrečítajte si tiež
7 najdôležitejších rád, ako vychovať šťastného psa.

 

 1. Robiť všetko s entuziazmom a nadšením.
 2. Nesúdiť nikoho podľa pohlavia, rasy, veku, IQ, ani podľa toho, či sú šnúrky na topánkach symetrické (hoci Stanley je stále presvedčený, že je to veľmi dôležité). Sme len ľudia.
 3. Nestrácať nádej.
 4. Byť trpezliví (a nikto nie je trpezlivejší než Harry, keď čaká na zvyšky zo stola).
 5. Nepochybovať o sebe a nenechať sa odradiť!
 6. Radosť zo života sa skrýva na tých najnepravdepodobnejších miestach – ako napríklad stará smradľavá tenisová loptička, kaluž plná blata alebo prechádzka v daždi.
 7. Byť otvorení dobrodružstvu.
 8. Chodievať častejšie na prechádzky.
 9. Spánku nie je nikdy dosť.
 10. Pozdraviť každého ako svojho najlepšieho priateľa (Harry nepozná koncept cudzích ľudí, len priateľov, ktorých zatiaľ nestretol).

pes dievča láska

 

Príbeh, ktorý vás pohladí po duši

Alexandra Potter píše veľmi zábavné, trefné, čítavé príbehy (nielen) pre ženy. Sú to feel-good príbehy, ktoré sú srdečné a dojímavé.
Presne taká je aj Jedna dobrá vec – krásny príbeh o (nečakanom) priateľstve, o hľadaní šťastia a o veciach, ktoré nám vojdú do cesty a vedia nám zmeniť celý život.

Pretože niekedy naozaj stačí jedna dobrá vec, aby sa váš život otočil o stoosemdesiat stupňov, ako sa to stalo Liv. A keďže dobré veci sa zvyknú na seba nalepiť, neskôr sa jej stali ďalšie dobré veci…

 

Foto: Noxi.sk, Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.