Máte doma psieho miláčika, alebo sa chystáte takého zaobstarať? Určite chcete, aby bol šťastný, spokojný a prinášal vám radosť. Napokon, pes je ďalší člen rodiny a milujete ho bezhranične, úprimne a so všetkým, čo k nemu patrí.
Okrem toho všetkého chcete mať asi aj dobre vycvičeného psa, však? Psa, ktorý počúva vaše povely; nešteká, keď to nechcete; nerobí pri jedle neplechy a nevybieha z dverí…
Čo by ste povedali na to, keby ste dokázali svojho psa vycvičiť za sedem dní? Ide to, tvrdí profesionálny cvičiteľ zvierat Brandon McMillan.
Prinášame vám 7 najdôležitejších rád, ako vychovať šťastného psa.
Kto je Brandon McMillan?
Brandon McMillan je známy profesionálny cvičiteľ zvierat a behaviorista, ktorý celý život venuje štúdiu a práci so zvieratami. Je teda absolútne povolaný a môžete mu dôverovať. Napokon, narodil sa do rodiny cvičiteľov zvierat a často žartuje, že odkedy si pamätá, upratoval zvieracie exkrementy 🙂
McMillan denne využíva svoje jedinečné zručnosti a pracuje v Los Angeles ako cvičiteľ zvierat pre filmy a televíziu. Vďaka svojim počiatočným úspechom ho často najímajú hollywoodske celebrity, ktoré potrebujú pomôcť s nevychovanými domácimi zvieratami.
Viete, kto patrí medzi jeho klientov? Určite budete poznať mená ako Rod Stewart, Snoop Dogg, Eddie Murphy a mnohí ďalší. , Rondu Rouseyovú a mnoho ďalších.
Dávno pred tým, ako relácia Šťastný pes stanice CBS zožala úspech a predstavila jeho filozofiu a metódy celému svetu, McMillan pravidelne a v tichosti zachraňoval psy z útulkov z pazúrov smrti a premenil ich na dobre vycvičené domáce zvieratá, asistenčné psy, a niekedy dokonca aj na filmové hviezdy. A toto je nám maximálne sympatické.
V jednej celej kapitole rieši sedem problémov so správaním psov, ako je vyprázdňovanie v dome a značkovanie vnútorných priestorov, hrabanie v záhrade, agresivita psov, či hlučné štekanie.
„Moje metódy sú veľmi jednoduché, pretože viem, čo skutočne funguje a čo, naopak, nezaberie. Za tie roky som už zistil, ako najrýchlejšie dosiahnete svoj cieľ. Pracoval som po boku tých najlepších cvičiteľov na svete a vycvičil tisíce psov – od rozmaznávaných havkov až po opustené psy z útulkov. Preto som sa rozhodol podeliť sa o svoje znalosti,“ tvrdí v knihe Brandon McMillan.
7 rád, ako vycvičiť šťastného psa
„Odkedy viem chodiť a rozprávať, stal sa zo mňa cvičiteľ zvierat. Prvú zákazku som dostal už ako šesť- či sedemročný. Chcel som si zarobiť nejaké drobné, a tak som po okolí vyvesil letáky s naším telefónnym číslom a chytľavou ponukou: „Cvičiteľ psov k fašim službám.” (Pravopis nebol vtedy moja silná stránka.),” popisuje Brandon McMillan v spomínanej knihe 🙂
Také boli jeho začiatky a dnes si môže vyberať. Má za sebou neuveriteľné úspechy a dodnes pracoval s približne 10 tisíc psami! A tu je jeho sedem rád Šťastného psa.
1.Sedem dní je výborný začiatok
Ľudia mi neprestajne kládli jednu jedinú otázku: Je skutočne možné vycvičiť psa len za týždeň? Áno, je to možné.
„Som o tom presvedčený, pretože každý týždeň trénujem päť až sedem psov. Väčšinu psov z útulku, ktorých uvidíte v programe Šťastný pes, trénujem týždeň základné povely a takmer vždy ich zvládnu,” tvrdí McMillan.
Slovo takmer je veľmi dôležité, pretože niektoré psy si z rôznych dôvodov vyžadujú viac času. Ak je váš pes ešte šteniatko, už má svoje roky, nikdy predtým ho nesocializovali alebo trpí nejakou traumou, možno vám potrvá trochu dlhšie, než ho naučíte sedem základných povelov a vyriešite jeho problémy so správaním. Pamätajte, že nakoniec sa vám to podarí. Ak budete venovať výcviku dva alebo aj tri týždne, vynaložená námaha a čas sa vám nakoniec vrátia v podobe pokojného spolunažívania.
2. Plemeno zaváži
Keď bol McMillan ešte dieťa, naučil sa rešpektovať silu plemena. Jeho nemecký ovčiak Zeke (v detstve mal vlastne troch psov menom Zeke) bol úžasný pastiersky pes. Celé roky by mu trvalo naučiť jazvečíka alebo anglického farbiara to isté, čo vedel Zeke, a nikdy by nedosiahli také zručnosti ako on.
„Neznevažujem jazvečíky ani anglické farbiare,“ tvrdí profík. Každé plemeno má na niečo talent. Skôr než začnete s výcvikom svojho psa, zistite si informácie o jeho plemene, aké sú jeho silné a slabé stránky. Tieto znalosti vám pomôžu nastaviť realistické ciele a pracovať na jeho silných stránkach.
3. Tréning neznamená zviera ovládať
Neexistuje spôsob, ako donútiť dvestokilového tigra, aby si ľahol, keď mu to prikážete. Musí to chcieť urobiť. Za tie roky sa McMillan riadil touto filozofiou pri výcviku zvierat všetkých veľkostí. Verí, že najefektívnejší spôsob, ako dosiahnuť želaný výsledok, je docieliť, aby vás zviera poslúchlo dobrovoľne. Tréning vášho psa neznamená, že ho prinútite urobiť niečo proti jeho vôli. Využijete úlohu vodcu a pomocou rôznych trikov a techník presvedčíte psa, aby sa dobrovoľne rozhodol vykonať, čo od neho žiadate.
4. Ste učiteľ, správajte sa tak
Výcvik psov je ako jazda na húsenicovej dráhe – niekedy ste hore, inokedy zas dole. Zažijete úžasné dni, ale aj také, keď budete mať pocit, akoby ste urobili krok vzad. Niekedy jednoducho nemáme svoj deň a to isté platí aj pre psy.
„Producenti relácie Šťastný pes sa niekedy smejú na môj účet,” popisuje McMillan vo svojej knihe Ako vychovať šťastného psa. „Keď učím skutočne náročného študenta sedem základných povelov, píšu si skóre. Možno ste si všimli tabuľu s výsledkom Rover: 5, Brandon: 0. Pravdou však je, že aj psy, ktoré ma na začiatku takmer prevalcujú, sa nakoniec naučia každý jeden povel.”
Výcvik je maratón, nie šprint. Ak sa vám všetko rúca, urobte si prestávku, spomeňte si, že svojho psa ľúbite a pokračujte. Snažte sa užiť si to, nadviazať so psom pevné puto a zasmiať sa aj na občasných zlyhaniach. Nezabúdajte, že akú tvár psovi ukážete, takú vám ukáže späť. Buďte sebavedomí, prívetiví a buďte rád/rada, že trávite čas so svojím miláčikom. Buďte asertívni, a keď nastane vhodný moment, aj trochu prísni. No najdôležitejšie zo všetkého – buďte dôslední. Ak budete dodržiavať uvedené postupy, svojho miláčika nakoniec vycvičíte.
5. Dajte psovi najavo, čo robí správne
Psovi môžete pomôcť pochopiť, čo od neho chcete a dať mu najavo, čo robí správne. To znamená, že preňho máte pripravené maškrty, ktorými ho v správnom čase odmeníte, teda v momente, keď pes pochopí, čo chcete. Ak sa vám nedarí vystihnúť tú správnu chvíľu, použite kliker.
Alebo robte to, čo robia mnohí Brandonovi klienti: kopírujú jeho stupňujúcu pochvalu: „dobre, Dobre, DOBRE“, ktorú používam pri výcviku.
Touto verbálnou pochvalou sa akoby hráte so psom hru teplo – zima, ktorú sme mnohí hrávali ako deti. Na začiatok osoba bezcieľne blúdi a hľadá skrytý predmet. Keď sa priblíži, navigujete ho pokynom: „teplo, teplejšie, Teplejšie, HORÍ!“
Rovnakým spôsobom môžete naviesť aj svojho psa a pripomínať mu, že robí správnu vec. Váš hlas ho povzbudí a aj naďalej sa bude snažiť zistiť, v čom spočíva technika povelu. Koniec koncov, váš hlas je jedna z najsilnejších pomôcok tréningu.
6. Denná dávka tréningu
Jednotlivé cvičenia musíte niekoľkokrát denne zopakovať. V tom spočíva tajomstvo úspechu. Nemôžete psa vycvičiť a nechať to tak. Ak nebudete pokračovať v tréningu, nezáleží na tom, ako bravúrne ovládal povel prvý týždeň, po čase ho nakoniec zabudne.
Predstavte si, že tréningom zasadíte do jeho mysle semiačko. Ak ho len zasadíte, nevyklíči. Musíte sa oň starať a každý deň ho polievať.
Prvý týždeň sa k povelu alebo technike trikrát denne vráťte a venujte tréningu desať minút. Po prvom týždni si ho zopakujte raz týždenne, neskôr raz mesačne až do konca vekov. Pamätajte: Buď povel budete používať, alebo naň pes zabudne. Psa môžete naučiť všeličo, no ak to nebudete používať pravidelne, časom si na to už nespomenie.
Prečítajte si tiež
Váš pes vás naučí, ako môžete žiť ešte lepšie.
7. Z každého psa môže byť šťastný pes
„Prvého známeho klienta som získal pri nakrúcaní videoklipu,” spomína si Brandon McMillan. „Na scénu som priviedol dobermana a rotvajlera. Vyzerali hrozivo, no boli to veľmi milé psy. Na konci namáhavého dňa ma reper, pre ktorého sa videoklip natáčal, požiadal o pomoc. Mal dva hrozivo vyzerajúce psy, ktoré však neboli také zlaté. Práve naopak, boli tak trochu kruté a nezvládnuteľné. Požiadal ma, či by som mohol zájsť k nemu domov a naučiť jeho miláčikov správať sa tak, ako sa správali tí moji.”
Ako sa to skončilo?
Nakoniec sa mu to podarilo. Za tie roky videl viac psov, než dokáže zrátať, ktoré mnohí považovali za stratené prípady, no stali sa z nich dobre vycvičené domáce zvieratá. Či je už váš pes hyperaktívny, nedoslýchavý, tvrdohlavý, alebo má akýkoľvek problém, dokážete ho vycvičiť. Ak sa posnažíte, uvidíte výsledky. No musíte na nich pracovať.
Foto: Instagram/AnimalBrandon, vydavateľstvo Motýľ, Unsplash.com