Sychravé počasie je pre jeseň typické a choroby sa nevyhýbajú ani vášnivým rybárom. Čo však, keď práve toto ročné obdobie praje lovcom trofejných kusov a chcete vyraziť na rybačku?
Voda je síce chladnejšia a potravy pomenej, ale kapry sa za ňou stále dosť intenzívne zháňajú, aby si stihli do zimy spraviť dostatočnú tukovú zásobu na prežitie. Ku koncu jesene sú už celkom veľké a nepohrdnú ani návnadou na háčiku.
Úplne chápeme, že si nemôžete nechať ujsť príležitosť odfotiť sa s tridsaťkilovým kaprom, ale pravdepodobne si budete musieť na záber nejaký čas počkať – teda určite dlhšie ako v lete, keď kapria aktivita vrcholí. Hodiny a hodiny strávené pri vode v chladnom počasí sa môžu odraziť na Vašom zdraví, a preto Vám chceme pripomenúť, aby ste nezabudli na vhodné rybárske oblečenie!
A teraz jedna kontrolná otázka!
Čo si predstavíte, keď sa spomenie značka Nash? Ak sa Vám pred očami zjaví rybársky navijak, prút alebo háčik a situácia sa zopakuje aj pri značkách Korda, Prologic či dokonca Geoff Anderson, potom je namieste predpoklad, že s výberom vhodného oblečenia potrebujete poradiť…
Hmm, takže ako sa na jesennú rybačku vychystať a najmä obliecť?
Ako sa pri kontrolnej otázke ukázalo, ste naozaj skúsený rybár a viete, že bez všetkých tých rybárskych srandičiek – máme na mysli prúty, stojany na udice, vidličky, silony na ryby, háčiky, nástrahy, návnady, rybárske navijaky a pod. – žiadneho kapra neulovíte.
Skrátka, patrí to k základnej rybárskej výbave a na rybačku musíte vziať všetko so sebou. A samozrejme, nezabúdajme na pohodlie… Pohodlie je tiež veľmi dôležité, preto vezmite aj rybársku stoličku!
Prejdime však k časti, ktorá Vám spôsobuje problémy.
V princípe delíme rybárske oblečenie na premokavé a nepremokavé. Tričká, šortky, košele a ľahké letné oblečenie možno zaradiť k prvej skupine.
Outdoorové oblečenie do chladnejšieho počasia skôr do tej druhej.
K základným druhom rybárskeho oblečenia na jeseň patrí:
- Funkčné spodné prádlo a termo ponožky
– Ide o prvú vrstvu oblečenia priamo na tele. Kvalitné termoprádlo odvádza telom vyprodukovanú vlhkosť, jednoducho pot, smerom von. Tým Vás udržuje v suchu a cítite sa komfortne. To isté platí aj v prípade termoponožiek, tiež sú vyrobené zo špeciálnych materiálov, pričom extra do pozornosti by sme Vám chceli dať vlnu. Termo ponožky s prímesou merina (druh ovčej vlny) vynikajúco absorbujú vlhkosť a majú výborné izolačné a antibakteriálne vlastnosti. Čo je ale najlepšie, vďaka tomu, že merino zabraňuje vzniku baktérií a dokonca baktérie ničí, ponožky nezapáchajú ani pri dlhšom nosení. Ak investujete do termoponožiek, môžete ich využiť aj v zime na lyžovačke. - Mikina a tepláky
– Klasická stredná vrstva oblečenia, o ktorej sa asi netreba veľmi rozpisovať, pretože tieto kúsky odevu určite využívate vo svojom voľnom čase častejšie. Snáď len toľko, že nie je fleece ako fleece, a ak chcete mikinu z tohto materiálu obliecť ako poslednú vrstvu, fleece by mal lepšie hriať a teda mať vyššiu gramáž, dlhší chlp a možno aj nepremokavú úpravu. - Bunda, zateplené nohavice, nepremokavý set
– Základnou funkciou vrchnej vrstvy je ochrana pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Našťastie, odkedy svet objavil membránový materiál, v nepremokavom oblečení sa už nemusíte zákonite spotiť. Je nielen vodeodolné, ale aj paropriepustné a priedušné. - Pončá, pršiplášte
– Keď už, tak nech majú aj kapucňu a sú z mäkkého PVC bez ftalátov. - Prsačky, broďáky, rybárske čižmy
– Tieto kúsky sa Vám hodia v prípade, že budete musieť z nejakého dôvodu vojsť do vody.
Ak Vám niektorá časť odporúčaného odevu chýba, pravdepodobne ste za účelom jej obstarania brázdili po internete. Skúste sa teda opäť vrátiť ku kontrolnej otázke…
— PR článok —
Foto: Dreamstime, Pixabay