Čo ženy naozaj chcú? A čo očakávajú od svojho partnera?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ženský svet je pre mnohých mužov záhadou… no dobre, tak inak: máloktorý muž dokáže pochopiť, čo ženy vlastne chcú. Americký komik Will Ferrell to pekne vyjadril: „Snažiť sa pochopiť ženy je niečo podobné, ako keby ste sa pokúšali oblízať si lakeť.“ A legendárny astrofyzik Stephen Hawking dodáva: „Ženy? Sú pre mňa úplnou záhadou.“ A to je Hawking génius, ktorý objasnil niektoré z najznámejších záhad vesmíru… Takže čo ženy naozaj chcú? Ako porozumieť ženskému srdcu? Čo očakávajú od svojich partnerov a na ktoré veci sa ženy najčastejšie ponosujú?

 

Čo ženy naozaj chcú?

Na pomoc sme si v tejto otázke vzali novú skvelú knihu Čo ženy naozaj chcú. Pretože aj autor tohto článku je len človek…a navyše muž 🙂
Mimochodom, tá knižka je úžasná a mal by si ju povinne prečítať každý chlap. Ak teda chce lepšie pochopiť ženský vesmír, urobiť svoju polovičku šťastnejšou a seba napokon tiež. Lebo kto nás mužov robí plnohodnotnými? Presne tak – naše krásne a úžasné partnerky!

Autori tejto knihy John a Julie Gottmanovci sú skúsení praktickí psychológovia, uznávaní terapeuti a manželskí poradcovia. John sa podieľal na vzniku viac ako 40 kníh, medzi ktorými je aj niekoľko bestsellerov. Takže berte ich rady a tipy naozaj vážne.

čo ženy naozaj chcú

Čo ženy očakávajú od partnera?

Ktorú vec podľa vás očakávajú ženy od svojho partnera na prvom mieste?
Tehličky na bruchu? Šesťmiestnu sumu na bankovom účte? Krásneho princa na bielom koni? Nie, ste úplne vedľa. „Tou najzákladnejšou vlastnosťou, ktorú každá žena hľadá v nádejnom partnerovi je dôveryhodnosť,“ píšu autori vo svojej knihe. „Presne tak, dôveryhodnosť. Skôr, ako sa blažene potľapkáte po pleci a odložíte túto knihu, pretože veľmi dobre viete, že vás vaša partnerka považuje za dôveryhodného, ešte raz sa dôkladne zamyslite…“

Dôveryhodnosť totiž nie je len o tom, či ste k partnerke úprimný, či to na ňu hráte a chcete ju len využiť alebo nie, či ste spolu dlho alebo či ste jej verný, alebo jej zahýbate. Napriek tomu, že toto všetko je dôležité a tvorí to základ dôveryhodnosti, len toto nestačí.

Ak je niekto v partnerstve alebo v priateľstve dôveryhodný, znamená to, že aj vo vnútri je presne tým, za koho sa navonok vydáva a presne to, čo tvrdí, aj robí. Je to o dôvere, zodpovednosti a o tom, že sa na nič a nikoho nehrá.

 

Prečo je dôveryhodnosť taká dôležitá?

A prečo po tejto vlastnosti tak prahne ženská duša? Zamyslite sa. Ak sa pozriete spätne do minulosti, bezpečnosť a blahobyt žien podobne ako aj ich detí úzko súviseli s tým, do akej miery sa dokázala spoľahnúť a dôverovať svojmu partnerovi. A neplatí to len o stredoveku.

Z výskumov vyplýva, že rola otca je jedným z kľúčových faktorov, ktoré vplývajú na zdravý vývin a úspech dieťaťa. Ak otec v jeho živote nie je prítomný, existuje až päťnásobne vyššie riziko, že dieťa upadne do chudoby, trikrát väčšia pravdepodobnosť, že sa mu nebude dariť v škole a dvakrát väčšie riziko, že bude v budúcnosti trpieť emocionálnymi problémami a problémami so správaním, začne užívať drogy, zapletie sa do trestnej činnosti alebo spácha samovraždu. Na mužoch skutočne záleží. A keďže ženám a deťom na ich partnerovi či otcovi nesmierne záleží, práve preto je spoľahlivosť a dôveryhodnosť vlastnosť, ktorú od svojho partnera očakávajú.

pestujte si priateľstváPrečítajte si aj
Pestujte si priateľstvá. Budete mať lepší život.

Páni, buďte spoľahliví

Každá žena, i keď možno podvedome, si pri pohľade na muža kladie otázku: „Cítim sa s ním v bezpečí? Bude pri mne stáť? Môžem mu veriť? Vyzerá spoľahlivo?“
Existuje dôvod, prečo si ženy myslia, že požiarnici sú neuveriteľne sexi (a nebude to pre fúzy). Stelesňujú totiž všetky tieto kvality. Požiarnici sú hrdinovia.

Aj vy sa ním môžete stať,“ tvrdia autori v knihe Čo ženy naozaj chcú. „Presne preto sú dôležité všetky tie prejavy záujmu a starostlivosti, ktoré vám spomínala už vaša stará mama. Otvoriť partnerke dvere, odtiahnuť jej stoličku, ísť po chodníku na strane bližšie k ulici, kde chodia autá (skutočne), všetky tieto veci jej dávajú najavo, že vám na nej záleží a chcete ju chrániť.“

Ak budete dochvíľny a to, čo poviete, skutočne urobíte, dáte partnerke najavo, že sa na vás môže spoľahnúť. Je to jednoduché, ale magické. A pritom toľkí muži to nedodržiavajú, prípadne nad tým mávnu rukou.

Spoľahlivosť však neznamená len to, že sa dokážete o ženu a jej deti postarať. Znamená to, že vám záleží na tom, čo sa odohráva v jej srdci.

 

Na čo sa ženy najčastejšie ponosujú?

John a Julie Gottmanovci sú naozaj skúsení a urobili zopár experimentov vo svojom Laboratóriu lásky. A dospeli k záveru, že ženám na mužoch väčšinou prekážajú dve veci.

Prvou z nich je, že ženy majú často pocit, „akoby na nich partnerovi dostatočne nezáležalo“. A tou druhou je, „že im vo vzťahu často chýba dôvernosť a vzájomné zblíženie sa s partnerom“.

Tieto ženy trpia osamelosťou aj vo vzťahu. Obe veci spolu v mnohých smeroch súvisia. Ženy v tomto prípade totiž nemôžu partnerovi dôverovať, že tu pre ne skutočne bude, keď ho budú potrebovať. Ženy často potrebujú, aby ich partner podporil citovo, aby ich napríklad vypočul, prejavil o ne záujem, o to, čo sa odohráva v ich srdci.

Na druhej strane mužom na ženách najviac prekážajú tieto dve veci: priveľa hádok a primálo sexu. Znie vám to povedome?
Aj títo muži sa cítia osamelo napriek tomu, že majú vzťah. „Zistili sme, že aj muži rovnako ako ženy túžia po intimite, ale cítia ju vtedy, keď sa vo vzťahu menej hádajú a majú častejšie sex,“ vysvetľujú autori v knihe.

čo ženy naozaj chcú

Magické zladenie

Tieto už spomínané ponosy od mužov a žien sú úzko späté a dá sa s nimi poľahky vyrovnať vcelku jednoduchým spôsobom, ktorý možno nazvať zladenie sa. Len čo sa muži „zladia“ so svojimi partnerkami, prestanú sa toľko naťahovať na maličkostiach, nájdu si častejšie čas na (lepší) sex, a ani jeden z nich sa už nebude cítiť tak osamelo. Vzájomné zladenie tiež vedie k pravému citovému zblíženiu partnerov, čo na oplátku vedie k prehĺbeniu dôvery, čím partnerke poskytujete základnú vec, po ktorej vo vzťahu túži a ktorú potrebuje. Inými slovami, presne v tomto tkvie tajomstvo úspechu.

Autori tiež zistili, že mnohé partnerské hádky pramenia z toho, že partner ich pocity ignoruje, namiesto toho, aby sa so ženou snažil zladiť.
Bagatelizujete partnerkine pocity vždy, keď sa ich akokoľvek snažíte riešiť, odvraciate od nich jej pozornosť, zľahčujete ich, vysmievate sa z nich alebo im jednoducho vôbec nevenujete pozornosť.

Osvojte si relatívne jednoduché a základné schopnosti „zladenia sa“ a váš vzťah s partnerkou nadobudne úplne iný rozmer. Schopnosť naladiť sa na rovnakú vlnovú dĺžku sa vám zíde aj v práci, rodičovstve a v podstate vo všetkých vzťahoch. Zistili sme, že muži, ktorí sa dokázali s partnerkou citovo zladiť, získali vo vzťahu presne to, čo chceli, čiže menej hádok a viac sexu.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.