Pestujte si priateľstvá. Budete mať lepší život

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hlboko vnútri všetci túžime byť milovaní a niekam patriť. Potrebujeme výnimočné priateľstvá, ktoré nás posilnia a v ťažkých časoch nás podržia. Chceme mať pri sebe niekoho, s kým sa zasmejeme, poplačeme si, kto nás dokáže povzbudiť.
No vytvárať a udržiavať si priateľstvo sa nám až tak veľmi nechce. Život plynie rýchlo a máme ledva čas sami na seba, na druhých nám už akosi čas neostáva. Uprednostňujeme priateľstvá na Facebooku pred skutočnými vzťahmi a navrávame si, že ak olajkujeme dostatočné množstvo príspevkov, budeme informovaní o životoch našich známych.

 

Priateľstvá za to stoja

„Za tie roky som sa naučila najdôležitejšie pravidlo priateľstva,“ tvrdí spíkerka a koučka Ruth Soukup v knihe Lepšie žiť, menej míňať. „Keď chcete mať priateľa, musíte byť priateľom aj vy. Najosamelejší ľudia, ktorých poznám, sedia na zadku, čakajú, kedy sa im niekto ozve, a uvažujú, ako je možné, že nemajú žiadnych priateľov. Majú pocit, že si ich nik nevšíma, že sú nedocenení, nechcení. A s odporom sledujú, ako iní prirodzene zveľaďujú svoje priateľstvá, no nikdy im nenapadne, aby sami urobili prvý krok – pritom by stačil len úsmev či milé slovo…“

Takže ruku na srdce – kedy ste sa naposledy ozvali svojim známym, aby ste zistili, ako sa majú? Bez postranných úmyslov pochváliť sa tým, ako sa darí vám? Kedy ste im naposledy zavolali, len aby ste ich počuli, či zastavili sa u nich s navareným jedlom, lebo vám napadlo, že by sa im to mohlo hodiť? Kedy ste naposledy pozvali kamarátku na obed alebo ste jej aspoň poslali správu, čo má nové?

Ak chcete byť dobrým priateľom, musíte na tom pracovať cielene. To znamená, že musíte byť ochotní ísť s kožou na trh a riskovať aj odmietnutie, no odmena – skutočné priateľstvo – za riziko stojí.

priateľstvá

Priateľstvá na sociálnych sieťach sú fajn, ale „živým“ sa nevyrovnajú!

Tipy ako si vybudovať silné priateľstvá

Existuje množstvo rád a tipov, ako si budovať dobré priateľstvá, ako obnovovať tie staré, ktoré išli akosi do stratena a ako nadväzovať nové kontakty. Ponúkame vám zopár tipov, ktoré Ruth Soukup otestovala v praxi a veľakrát sa osvedčili.

  • Spravte si zoznam. Spíšte si zoznam všetkých svojich priateľov a známych, s ktorými by ste chceli nadviazať bližší vzťah. Môže ísť o starých priateľov, s ktorými ste prerušili kontakt, alebo nových známych, ktorých by ste chceli spoznať bližšie. Zoznam majte poruke a začnite uvažovať, ako sa spojiť s ľuďmi, ktorí sa na ňom ocitli.
  • Modlite sa. Je takmer nemožné, aby vám nezáležalo na ľuďoch, za ktorých sa modlíte. Ak ste veriaci, denne sa modlite za ľudí zo svojho zoznamu. Ak neviete, za čo sa modliť, skúste im poslať esemesku či mail alebo zdvihnite telefón a spýtajte sa ich, za čo by ste sa mali modliť.
    „Pred niekoľkými rokmi mi z ničoho nič prišla správa od jednej kamarátky,“ spomína si Ruth Soukup. „Pýtala sa ma, za čo by sa za mňa mohla pomodliť. Tak silno to na mňa zapôsobilo, až som sa rozhodla, že ju budem nasledovať. Občas sa mi stane, že na to zabudnem, ale inak sa každý pondelok snažím posielať niekoľkým blízkym kamarátom správu so žiadosťou, za čo sa mám modliť. Potom sa každý deň niekoľko minút modlím za ich potreby. Zaberie mi to veľmi málo času a podarilo sa mi vďaka tomu vybudovať, zlepšiť, ba dokonca aj ozdraviť viacero priateľstiev.“
  • Vyhraďte si na priateľov čas. Ak chcete, aby priateľstvo stálo vo vašom živote na prvom mieste, musíte si naň nájsť čas, aj keď ste veľmi zaneprázdnení. Najmä keď ste veľmi zaneprázdnení! Naplánujte si pravidelnú kávičku či obed, alebo si dohodnite raz za mesiac babskú jazdu či spoločné rande. Na návštevách sa môžete striedať alebo si dohodnite spoločné posedenie v nedeľu po kostole.
    Nejde ani tak o to, čo budete napokon robiť, ale o to, že ste sa snažili. Priateľstvo zosilnie a začne prekvitať, len ak ste ochotní venovať mu čas.
Nájdite si čas na priateľov. Vráti sa vám to...

Nájdite si čas na priateľov. Vráti sa vám to…

Prečítajte si aj
22 pozitívnych návykov šťastných ľudí.

  • Spravte prvý krok. Nečakajte, kým niekto osloví vás, a nestrácajte čas zatrpknutosťou, že si vás niekto nevšíma alebo na vás zabudol. S najväčšou pravdepodobnosťou sa na vás nezabudlo ani vás nik neignoruje. Len váš priateľ je rovnako zaneprázdnený ako vy alebo má pocit, že sa zabudlo naňho. Musíte byť ochotní spraviť prvý krok v ústrety lepšiemu priateľstvu. Je veľmi pravdepodobné, že priateľ, ktorého oslovíte, vám to odplatí. Všímajte si ľudí pôsobiacich osamelo či stratene – nový sused, nová rodina v cirkevnom zbore, hanblivá mamička na skupinovom cvičení. Milo sa im prihovorte, polichoťte im, spýtajte sa ich niečo. Budete prekvapení, do čoho môže prerásť bežný záujem o niekoho.
  • Odpúšťajte. Je viac než isté, že v priateľstve zažijeme aj sklamanie. Priatelia nás môžu raniť, liezť nám na nervy. Zabudnú na stretnutie, povedia niečo nevhodné alebo spravia rozhodnutie, ktoré nebudeme schvaľovať. Budú mať chyby, nedostatky, slabé stránky, to všetko je ľudské. Keď chceme priateľa, musíme sa správať ako priatelia, to znamená, že aj keď priatelia nebudú robiť vždy všetko podľa našich predstáv, musíme im odpúšťať. Treba si na nich všímať to dobré, a nie to zlé. Správajte sa k nim tak, ako chcete, aby sa oni správali k vám.

Pravda je taká, že každý sa radšej zavrie do svojho mikrosveta a na rozvíjanie priateľstva nedbáme tak, ako by  sme mali. Keď si nájdete čas urobiť nezištne prvý krok a venovať sa rozvíjaniu priateľstva, zistíte, že je to jedna z naj – vďačnejších a najzmysluplnejších činností. Nezmeškajte príležitosť, aby ste sa niekomu stali úžasným priateľom!

Skutočné priateľstvo je nezištné – a je zadarmo.

Veľa dobrých rád a tipov nájdete v knihe Lepšie žiť, menej míňať.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.