Dysfunkcia, ktorá ničí vzťahy. Ako sa jej zbaviť a užiť si viac zábavy?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Len veľmi málo ľudí o tom otvorene hovorí. Ale ak veci nefungujú ako majú, partnerstvo trpí. A pri sexuálnych dysfunkciách to platí dvojnásobne. A pritom vôbec nemusí, pretože aj tieto problémy sa dajú veľmi jednoducho a rýchlo riešiť.

V skutočnosti sú sexuálne dysfunkcie celkom bežné. Podľa americkej štúdie viac ako 40 percent žien vo veku od 18 do 59 rokov trpí apatiou, vaginálnou suchosťou alebo silnými bolesťami počas pohlavného styku.

Viac ako 50 % mužov v zrelom veku okolo 50–ky zasa trpí problémami so slabou erekciou, prípadne úplnou neschopnosťou ju dosiahnuť, pričom problém nie je v druhom partnerovi, ale vo faktoroch, ktoré tieto zlyhania spôsobujú.

 

Čo je sexuálna dysfunkcia?

Pri sexuálnej dysfunkcii je sexuálna citlivosť alebo schopnosť prežívať sexuálne potešenie typicky narušená klinicky významným spôsobom. Od toho treba odlíšiť sexuálne dysfunkcie, ktoré sú primárne organické.

Toto oddelenie je v praxi problematické, keďže jednoznačné zadanie väčšinou nie je možné. V mnohých prípadoch je pôvodnou príčinou (jednorazová) organická porucha. Tú potom môžu udržiavať psychické faktory ako tlak na výkon a s tým spojený strach zo zlyhania.

najčastejšia chyba vo vzťahuPrečítajte si tiež
Najčastejšia chyba vo vzťahu? To, že poľavíme a zlenivieme.

 

Problém, ktorý sa dá liečiť

Sexuálne dysfunkcie sa zvyčajne liečia sexuálnou terapiou ako súčasť párovej terapie. Diskutuje sa o príčinách a spolu s partnerom sa krok za krokom dopracuje k zdravej sexualite. Prvým kontaktným bodom môže byť domáci lekár, gynekológ alebo urológ, ktorí potom postihnutých posielajú na správne miesta.

Ak to v posteli nevyjde, príčin môže byť viacero. Najčastejšie dôvody sexuálnych porúch sú psychické problémy, stres z práce alebo nedostatok fyzickej aktivity a zdravej stravy. Ak tieto veci zlepšíte, vyriešite aj dlhodobé problémy s erekciou.

 

Vytvorte si na spánok a intímne zblíženie ideálne podmienky

O tie sa môžu postarať nielen kvalitné matrace na mieru, ale aj správne tienenie okien, izbová teplota, vône v priestore, kvalita spodnej bielizne alebo výber erotickej hračky. Aj v intímnom zblížení môže byť stereotyp problémom, tak ho skúste zo spálne a vzťahu vyhnať a uvidíte, že sa to časom zlepší.

—PR článok —
Foto: gpointstudio/Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.