EQ dôležitejšie ako IQ? Ako je to s emočnou a akademickou inteligenciou?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Musíš sa vzdelávať, prijímať poznatky a byť inteligentný. To sme najčastejšie počúvali ako deti, v rôznych podobách. Hovorilo sa o IQ, o jeho výške, či je dostatočná a niektorí si boli aj zmerať IQ. Nejako okrajovo sa spomínalo aj EQ, čiže emocionálna inteligencia, no vždy bola na druhej koľaji. Pritom niektorí vedci tvrdia, že životný úspech dosahujeme predovšetkým vďaka EQ (údajne až 80%) a zvyšok nám zabezpečí IQ (20%).
Nech je to akokoľvek, treba mať IQ aj EQ, aby sme správne kráčali životom. Aby sme boli úspešní, šťastní, spokojní.

 

…ešte dôležitejšie EQ

Môžete byť skvelí v plánovaní, riešení zložitých úloh, no ak nemáte emocionálnu inteligenciu, strácate body. Dokonca aj Jay Morton, elitný vojak, ktorý sa o svoj príbeh podelil v knihe Vojak, tvrdí, že EQ je v každodennom živote rovnako dôležité ako IQ, niekedy dokonca ešte viac. A to by ste možno od vojaka nečakali. Veď ten potrebuje najmä svaly, super kondičku, chladnú hlavu a poriadnu dávku odvahy.

„Všetci poznáme v našom okolí mimoriadne bystrých ľudí, ktorí sa však nevedia nájsť, nezapadajú do spoločnosti, sú čudní a preto nešťastní alebo neúspešní. EQ vám umožňuje vychádzať s kolegami a kamarátmi a vytvárať podnetné prostredie, kde sa cení tímová práca,“ tvrdí Jay vo svojej knihe a ponúka aj štyri základné zručnosti, či skupiny EQ. Venujeme sa im nižšie.

Jay Morton Vojak

Jay Morton

 

Hry neporazených

Jay Morton uvádza ako príklad jednu skúsenosť. Viacerí súťažiaci na podujatí pre zranených, invalidných a inak zdravotne postihnutých bývalých vojakov Invictus Games (Hry neporazených) sa veľmi kladne vyjadrovali o emocionálnej inteligencii princa Harryho. Nielen preto, že ich založil, lebo cítil potrebu (aby súťažiaci mali pre čo žiť, zakúsili kolektív a opäť si robili žarty ako za armádnych čias, používali šport ako liek a rehabilitáciu), ale aj preto, ako sa k nim správal. Akoby bol jedným z nich (vojakom) a nie mužom zvonka (princom).

Ak vás iní ľudia nezaujímajú a neviete si k nim nájsť cestu, tak z vás asi tímový hráč nebude. Nuž a väčšina kolektívov si to priam žiada. Platí to nielen vo vojenskej oblasti, kde na tímovosti doslova visí váš život, ale aj v bežnom živote, v práci, či v medziľudských vzťahoch.

7 klamstiev o učení myseľ bez hranícPrečítajte si tiež
7 klamstiev o učení a vašom mozgu.

 

Štyri skupiny EQ

EQ teda možno rozdeliť na štyri základné kategórie: sebauvedomenie, sebaovládanie, empatia a budovanie vzťahov.

1. Sebauvedomenie

Naozaj si musíme uvedomiť vlastné silné či slabé stránky a spúšťače emotívnych reakcií. Každý má emócie a tie sa neraz môžu chápať – najmä tie negatívne – ako nevhodné, hanebné či zbytočné. Každý sa teší, keď je šťastný a motivovaný, ale horšie sa vyrovnáva s hanbou, hnevom, závisťou, slabosťou či zatrpknutím. Človek je v pokušení ich potláčať a nie sa s nimi vyrovnať.

Vojaci podľa Mortona v tom nie sú žiadna výnimka, sú dokonca v mnohom horší než väčšinová populácia. Nikto ich nepodporuje, aby sa otvárali, hoci pomaly sa aj na fronte zlepšuje dostupnosť psychoterapie. Neoficiálne armádne motto znie: „Zatni zuby.“
Je to úplne v poriadku, ak sa viete vyrovnať s negatívnymi pocitmi sami, ale ak ich zametáte pod koberec, tak skôr či neskôr na vás vyskočia.

 

2. Sebaovládanie

Možno nezabránite, aby vás premohli emócie, ale dokážete s nimi pracovať. Môžete sa porozprávať s osobou, ktorej veríte, alebo si vybiť hnev pri fyzickej aktivite, prípadne nájsť útechu v dlhej prechádzke v lese.

Existuje množstvo techník. Je jedno, čo si vyberiete, ak vám to pomôže spracovať pocity. Treba nájsť zdravý stred medzi potláčaním negatívnych emócií a stavom, keď vás úplne pohltia. Človek, ktorý to dokáže, zvládne aj ostatné aspekty sebaovládania, bude dôveryhodný a vnímavý.

Nezvládnutý stres, ktorý tiež môžeme považovať za negatívnu emóciu, má za následok zvyšovanie krvného tlaku, potláča imunitný systém, zvyšuje riziko infarktu a mozgovej príhody, prispieva k neplodnosti a zrýchľuje proces starnutia. V krátkodobom horizonte vedie nedostatočné sebaovládanie k zlému rozhodovaniu vo vysoko stresových situáciách, čo môže mať vážne následky.

Jay Morton a EQ

 

3. Empatia

Človek sa ľahko zamotá vo vlastných problémoch, až mu nezostane čas myslieť na iných. Empatia však nespočíva len v záujme o okolie. Nejde len o to, čo ľudia okolo nás  robia, ale aj ako sa cítia. Nejde len o to, čo hovoria, ale aj to, čo nehovoria.

Ak sa opýtate kamoša, ako sa má, a odpovie: „Dobre,“ možno sa naozaj má fajn, alebo sa iba usiluje zakryť problém. Empatický človek to vie odhadnúť a ponúkne pomoc. Možno sa nestretne s pochopením: „Kámo, som ti vravel, že som v pohode, nechaj tak,“ ale aspoň ste dotyčnému dali najavo, že vám na ňom záleží a môže sa na vás kedykoľvek obrátiť.

Jay Morton a EQ kniha Vojak

„Jedna z najlepších rád, aké som dostal pri otázke, ako pomôcť blížnemu v neľahkej situácii, pozostáva z dvoch krokov. Najprv sa opýtajte:
„Chceš sa o tom porozprávať, alebo nie?“
Ak je odpoveď kladná, položte ďalšiu otázku:
„Chceš, aby som ti pomohol nájsť riešenie, či mám len počúvať?“
Hlavne muži majú tendenciu všetko hneď riešiť, nech sa to týka čohokoľvek, ale niekedy je prosto najlepšie nechať sa človeka vyrozprávať. Empatia funguje na úrovni skupiny aj jednotlivca. Je to schopnosť „prečítať situáciu“, spoznať dynamiku v skupine a porozmýšľať ako na to,“
popisuje Jay Morton empatiu vo svojej knihe Vojak.

 

4. Budovanie vzťahov

Dobré zručnosti v oblasti medziľudských vzťahov sú len málokedy na škodu. Budovanie vzťahov nie je iba o nadväzovaní kontaktov s kamarátmi a kolegami. Je o schopnosti:

  • presvedčiť iných
  • jasne a úprimne komunikovať
  • zdravo a konštruktívne riešiť konflikty či nezhody
  • spolupracovať na dosiahnutí spoločného cieľa
  • vytvárať skupinovú synergiu
  • a je tiež o schopnosti viesť

Humor je, prirodzene, nenahraditeľnou súčasťou budovania vzťahov a mnoho ľudí so zdravým zmyslom pre humor má vysoké EQ (sú aj takí, čo nie, ale ich zmysel pre humor je zvyčajne chladný, nepríjemný a na úkor iných).
EQ si tiež vyžaduje prijatie faktu, že v každej skupine dochádza k nezhodám, no netreba sa ich báť, práve naopak. Nezhody vyčistia vzduch, ľudia si povedia svoje, vďaka čomu sa zblížia s ostatnými.

Foto: Jay Morton/FB, Unsplash.com

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.