Fidget spinner pobláznil deti a stal sa novým hitom

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rodičia nechápu, deti sú nadšené a idú sa zblázniť za novou hračkou. Kúsok umelej hmoty, železa a zrazu láme rekordy v predajnosti. Fidget spinner je nový fenomén, ktorí pobláznil aj slovenské decká a v niektorých obchodoch ho už ani nekúpite. Pritom stojí pár eur, bez problémov ho zoženiete od troch eur. Prečo je taký populárny a na čo vlastne slúži?

„Je to strašne zábavné,“ vysvetľuje oduševnene 9-ročná Martinka. „Viem si ho roztočiť nielen na prste, ale aj na kolene, lakti. Viem si ho prehadzovať z ruky do ruky…paráda!“ Ozubené koliesko rôznych farieb, ale aj tvarov sa stala u nás hitom zo dňa na deň a deti si v škole ukazujú „kúsky“, ktoré so spinnerom dokážu.
Slová fidget a spinner sa stali na Google najvyhľadávanejšími za uplynulé obdobie.

 

Fidget spinner

Ide síce o kúsok plastu a kovu, no prvotný zámer bol úplne iný. Fidget spinner je antistresová hračka, ktorú si iba roztočíte medzi prstami…a necháte krútiť. Psychológovia potvrdzujú, že táto hračka je vhodná pre deti s ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) alebo autizmom. Pomáha im totiž sústrediť sa.

Fidget Spinner pôsobí antistresovo, krútiaci moment upokojuje a dajú sa s ním robiť rôzne triky. Napríklad týchto TOP 10 trikov sa blíži už k 500.000 videniam:

Na webe vznikajú diskusné fóra, kde sa mladí zhovárajú o fidget spinneri, vymieňajú si fotky, ukazujú si triky a na Youtube pribúdajú videá pre začiatočníkov, profíkov, spinner-súboje, hovoria o nich vlogeri a dozviete sa tiež, ako si ich vyrobiť podomácky.

 

Pozitíva Fidget Spinneru

Niektorí rodičia stále nechápu, ako môže takáto hračka pomáhať a prospievať ich deťom. Pravdou však je, že pomáha. Ariana Eunjung Chaová píše vo Washington Post, že „Fidget Spinner smeruje prebytočnú energiu do vašich prstov, takže vás to uvoľňuje.Môžete tak urobiť kedykoľvek počas dňa. Hračku máte vo vrecku, stačí vytiahnuť a na minútku dve roztočiť na prste.

Vedci sa zhodli, že hračka dokáže zamestnať mozog hyperaktívnych detí a zlepšuje našu sústredenosť. Priaznivo pôsobí na celkovú pohodu. „Ide o zámernú sústredenú pozornosť,“ vysvetľuje psychoterapeut Viktor Řežábek. „S upokojujúcimi hračkami, ktoré v sebe nemajú žiadnu skrytú návykovosť, človek naozaj môže upokojiť svoje myslenie.“

V roku 2015 publikovali štúdiu v Journal of Abnormal Child Psychology. Dustin E. Sarver so svojím tímom skúmali 8 až 12 ročné deti s poruchou ADHD. Zistili, že žiaci, ktorí vykonávali pohyby končatinami alebo väčšími časťami tela, podávali oveľa väčšie výkony ako žiaci, ktorí museli sedieť na mieste počas toho, ako riešili úlohy, ktoré využívali pohybovú pamäť.

fidget spinner

Kde zohnať nový fenomén?

V mnohých obchodoch je vypredaný. Áno, tak to býva s novými hitmi, ktoré sa objavia zo dňa na deň, a nie každý obchod má dostatočné zásoby niečoho, čo doteraz bolo bežným artiklom. Fidget Spinner zoženiete za približne 3 eurá a viac. Niekde už obchodníci vypočítavo zdvihli ceny oveľa vyššie, no treba rozlišovať.

fidget spinnerBežný Fidget Spinner je jednoduchá hračka pozostávajúca z troch zaoblených ramien a zo stredovej časti, ktorú uchopíte medzi prsty a roztočíte ramená. Takýto zoženiete pokojne za tri eurá.
Sú však aj vychytávky, za ktoré dáte aj do 40€. Ide o Fidget Spinner hight tech gold, ktorý je vyrobený z vysokokvalitného materiálu osadený rýchlostnými ložiskami, vďaka ktorým zostane Spinner v pohybe viac ako 2 minúty.

Môžete sa pozrieť napríklad na stránku Skvelý darček, kde nájdete veľký výber spinnerov – kovové, plastové, dokonca aj za veľkoobchodné ceny.
Pár variantov nájdete aj na ďalších stránkach ako Detska.sk, ABS Fidget Spinner na Dráčikovi, či v Darčekovom raji.

 

Ako sa zrodil Fidget Spinner?

Je to zaujímavý príbeh. Už v roku 1993 istá Catherine Hettingerová vymyslela túto hračku ako formu komunikácie so svojou dcérou Sarou. Tá trpela poruchou svalovej slabosti. Pôvodne bola pomôcka aj patentovaná, ale pre prekvapivý nezáujem veľkých výrobcov hračiek patenty vypršali.
Neskôr sa začal Fidget Spinner znova vyrábať, ale jeho popularita prepukla až teraz. Najmä vďaka internetu a videám na youtube.

fidget spinner


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.