Hobbiton na Novom Zélande. Vstúpte do čarovnej dedinky z Pána prsteňov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak patríte medzi fanúšikov J.R.R.Tolkienka, Pána prsteňov a Hobita – toto miesto by sa vám páčilo 🙂 Hobbiton sa nachádza juhozápadne od mestečka Matama na Novom Zélande a tvoria ho kulisy, ktoré vybudovali kvôli nakrúcaniu filmov z trilógie Pán prsteňov a trilógie Hobit. Veľmi vyhľadávaná turistická destinácia pre milovníkov Tolkiena, kde sa môžete poprechádzať aj so sprievodcom. O dedinku sa stále starajú, akoby tam niekto neustále býval a žil. Z komínov sa neraz dymí, na záhradkách sa pestuje zelenina, na šnúre visí bielizeň…vitajte v čarovnom svete Pána prsteňov.

Hobbiton

Hobbiton na Novom ZélandeDedinku Hobbiton začali stavať v roku 1999 na súkromnej ovčej farme. Prišla ťažká technika, dokonca pomáhala novozélandská armáda a všetko malo prebiehať v utajení. No tajomstvo sa dlho neudržalo 🙂 Počas ôsmich mesiacov vybudovali takmer 40 domčekov.

Po ukončení nakrúcania filmov areál čiastočne zbúrali, ale niekoľko domčekov sa zachovalo a turisti ich začali pomaly objavovať. Záujem bol veľký a tak bol len krok k nápadu sprevádzať ľudí po tomto čarovnom mieste. Neskôr pristavili pár domčekov a dnes má Hobbiton 44 domčekov. V roku 2012 vznikol aj Hostinec u Zeleného draka (Green Dragon), ktorý je presnou replikou krčmy, kde si môžete dopriať občerstvenie. Celkom ako vo filme.

Ako sa tam dostať?
Do Hobbitonu sa najlepšie dostanete prenajatým autom alebo autobusom z Matamata (vodič vám počas asi 20 minútovej cesty porozpráva veselé príhody z nakrúcania 🙂 ). Auto môžete zaparkovať priamo pri Hobbitone na Shire´s Rest, je zadarmo. Odtiaľ vás odvezie zelený hobití autobus priamo do samotnej dedinky (cca 15 minút).
Najbližšie ubytovanie je v Matamata asi 20 km od Hobbitonu. Izba pre dvoch vás na jednu noc vyjde cca 50€. V tom mestečku nájdete aj možnosti dobre sa najesť, aj obchodíky s potravinami.

Hobbiton na Novom Zélande

Ako to vyzerá vnútri?

Nuž, to vás asi sklameme. Domčeky nie sú prístupné, pretože vo vnútri vlastne nič nie je, iba hlina. Len domov Bilba a Froda má vybudované vnútorné priestory, ale ani do nich sa nemožno pozrieť. Môžete do nich nazrieť len zvonka.

Hobitie domčeky postavili v troch rôznych veľkostiach, najčastejšie v tej, ktorá je vhodná pre Hobitov…a tí sú menší ako ľudia, takže by ste sa do nich ťažšie zmestili 🙂 Niektoré príbytky sú väčšie, aby herci stvárňujúci hobitov vyzerali vo filme menší. A pár domčekov je v trpasličých rozmeroch pre scény s trpaslíkmi. Domčeky sú označené farebne, podľa ich veľkosti – modrá farba signalizuje domčeky vhodné pre ľudí.

V dedinke máte teda domčeky, je tam jazierko, tiež mlyn a dvojoblúkový most. Veľmi obľúbený je tiež spomínaný Hostinec u Zeleného draka.

FOTOgaléria – pozrite si Hobbiton na fotkách:

Koľko to stojí a ako to prebieha?

Hobbiton navštívi ročne takmer 400.000 návštevníkov, čo by závideli mnohé väčšie svetové metropoly. Takmer každý, kto príde na návštevu Nového Zélandu sa pozrie aj do Hobbitonu. Ten naozaj vyzerá rozprávkovo a poteší nielen tých najmenších, ale aj dospelákov. Trošku vás možno odradí vstupné – pre dospelého je to 89 novozélandských dolárov, čo je takmer 53€. Mladí od 9 do 16 rokov zaplatia 44 dolárov (26€) a deti do 8 rokov to majú zadarmo.
Prehliadky sa začínajú o 9:30 a celkovo ich je 3 až 5 za deň. Trvajú cca 2 hodiny.

Hobbiton mlyn

Môžete si zaplatiť aj večernú prehliadku s obrovskou večerou v hostinci, kde to žije. Spieva sa, tancuje sa a určite zažijete nezabudnuteľný večer a skvelú atmosféru. Po večeri sa ide s lampášmi po dedinke. Sprievodca vám rozpráva rôzne fascinujúce príbehy a zábavné historky o filmových trilógiách.
cena večernej prehliadky aj s večerou je 199 dolárov (118 eur), mladí 9 až 16 rokov zaplatia 162 dolárov (96€) a deti 5 až 8 rokov 104 dolárov (61€).

V ponuke je aj raňajková prehliadka – prejdete dedinkou, dozviete sa všeličo zaujímavé o lokalite i filmoch a na záver vás pohostia raňajkami v štýle Hobitov. Na stoloch nechýba sezónne ovocie, chlieb a pečivo, údeniny, grilované klobásky, praženice, zemiaky, slaninka, či huby pripravené na teplo.

 

Foto: Katarína Šafránková/LepšíDeň.sk, wikipedia.org/Pseudopanax, Jackie.lck


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.