Chránič na chrbát. Prečo sa oplatí na zimné športy? Výhody, typy, ceny

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte radi zimné športy, či už klasické lyžovanie, skialpinizmus, bežkovanie alebo snowboardovanie, a uvažovali ste nad chráničom chrbtice? Predsa len ide o rýchle športy a chrbtica je jedna z najzraniteľnejších častí tela. Dokonca už pri obyčajnom sánkovaní s deťmi. Autor tohto článku zažil, keď sa iný otec „bláznil“ s deťmi na kopčeku, vyletel zo sánok a dopadol tak nešťastne na chrbát, že musela poňho prísť sanitka a odviezť do nemocnice. Ak by mal chránič na chrbát, možno by si len vyrazil dych, nič horšie.
Ako teda vybrať chránič chrbta, aké existujú typy, materiály a upevnenia? Koľko ma to vyjde a kde sa dajú kúpiť?

lyžiar ikona2 základné typy

Na trhu je niekoľko druhov chráničov, resp, konštrukcií, z ktorých si môžete vybrať. Najskôr si teda musíte povedať, či chcete skôr tvrdý chránič s panelom z pevných plátov, alebo mäkký typ z penového materiálu.

Výhodou pevného, tvrdého typu je samozrejme väčšie zabezpečenie proti ostrým predmetom, ktoré by vám mohli pri páde poškodiť pokožku, prípadne prepichnúť vnútorné orgány. Napríklad ostré konáre, kamene, skaly ap.
Vonkajšiu vrstvu tvorí pevná plastová (polypropylénová) škrupina rozdelená do prepojených častí.

Mäkký typ chrániča má zasa vďaka efektívnejšiemu rozloženiu energie lepšiu schopnosť tlmiť tupé nárazy. Mäkká hmota sa prispôsobí tvaru tela, neobmedzuje ani na lanovke. Pri páde okamžite stuhne a tým absorbuje energiu nárazu a účinne ju rozloží.

Takže z toho vidíte, že rozhoduje štýl a miesto – ak máte radšej adrenalínovejšie lyžovanie, rýchle a dynamické, prípadne snowboardujete cez les po neoznačených trasách, vyberte si pevný chránič chrbta. Pre bežné rekreačné lyžovanie je vhodný mäkký typ.

chránič na chrbát

lyžiar ikonaSpôsob upevnenia

Už ste si vybrali materiál chrániča, teraz je dobré pozrieť sa na spôsob upevnenia. To je totiž druhý najdôležitejší aspekt.
chránič na chrbátchránič na chrbátBuď máte chránič, ktorý si pripnete pomocou popruhov. Alebo vestu s panelom, ktorý je všitý v jej zadnej časti. Oba typy sú dobré, dá sa na ne vzniknúť, žiadny nejako extra nevyčnieva, čiže je len na vás: vyskúšajte si ho, zohnite sa, predkloňte, urobte drepy a zistite, ktorý vás menej „omíňa“. Jedno malé plus pre vestu je to, že jej oblečením si na seba vlastne dáte jednu funkčnú vrstvu.

Možnosťou je ešte tzv. batoh, ktorý chráni a má aj úložný priestor. Tento typ je však menej bezpečný, keďže sa nedá úplne spoľahlivo pripevniť k telu.

Pri výbere si všímajte pevnosť prevedenia a tiež ako ľahko sa vám nasadzuje/oblieka, či vyzlieka. Či vás nejako neobmedzuje, netlačí alebo neprekáža v určitých pohyboch. Pri pohybe sa nesmie ochranná vrstva posúvať, musí dobre sedieť na chrbte.

ako vybrať lyžiarkyPrečítajte si tiež
Ako si vybrať lyžiarky? Čo si pri kúpe všímať?

lyžiar ikonaAko si chránič na chrbát vyskúšať

Vyskúšajte si chránič na tričko, pretože pri lyžovaní budete mať pod ním jednu funkčnú vrstvu. Prejdite sa v ňom, hýbte rukami, ramenami, nohami. Sadnite si. Ak sa chránič posunie ku krku, je pre vašu postavu príliš dlhý a mali by ste vybrať iný.

Pri skúšaní tiež zistíte, akú veľkosť chrániča potrebujete. Pre ženy a deti sa kupujú menšie veľkosti, resp. špeciálne detské modely. Určite nekupujte dieťaťu väčší chránič s myšlienkou veď doň dorastie a nemusíte potom vyhadzovať ďalšie peniaze. Priveľký chránič nemusí účinne chrániť pri páde a môže ho obmedzovať pri niektorých pohyboch.

Všeobecne platí, že chrániče pre mužov sú užšie v páse a pevnejšie, širšie v ramenách. Dámske chrániče sú naopak širšie v páse. Pýtajte sa predavač na vhodnú veľkosť – tú posúdi podľa toho, koľko máte centimetrov a koľko vážite.
Napríklad máte 170 cm a 70 kíl, potom si vyberte chránič M. Ak máte 180 cm a 90 kg, zvoľte si typ L.

Chrániče na chrbát nájdete v mnohých športových a outdoorových obchodoch, ale aj na internete. Je mnoho verzií, tie najlacnejšie sa pohybujú od 35€, naozaj kvalitné a účinné dostanete do stovky.

 

Foto: Freepik.com, Unsplash.com, Alza.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.