Vstávať a cvičiť. Naozaj ranné cvičenie pomáha? A ktoré cviky zaberajú?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všetci už vieme, že sedavý spôsob života na zdraví veľmi nepridá. Práve preto je ranné cvičenie veľmi dôležité, pretože počas dňa si málokedy nájdeme čas a neskôr popoludní alebo podvečer už nemáme energiu. Alebo sa nám nechce. Poznáte to aj vy?
Pritom krátka ranná rozcvička nás vie naštartovať, rozprúdiť energiu, zlepšiť náladu a zaberie vám to len pár minút. Máme pre vás niekoľko tipov.

Ako ranné cvičenie pomáha?

Mnohým sa ráno nechce, potrebujú na rozbeh pol hodinu, alebo aj hodinu…a potom bežia do práce. Skúste si vstať skôr, aspoň o pár minút a rozhýbte sa. Ranné cvičenie má niekoľko výhod:

  • Dodá energiu a rozprúdi vo vás krv
  • Zlepšuje metabolizmus
  • Zlepšuje náladu a cez deň sa cítite aktívnejší
  • Pomáha udržiavať silu, rýchlosť, obratnosť
  • Posilňuje svaly, kĺby aj kosti

Sedíte väčšinu dňa? Pozor na to!

Vedci preštudovali niekoľko štúdií, ktoré zahŕňali vyše 44.000 ľudí so sedavým zamestnaním. Hľadali odpoveď na to, koľko by mali denne cvičiť, alebo športovať, venovať sa fyzickej aktivite, aby to vykompenzovali. A dospeli k veľmi konkrétnej odpovedi: stačí 30 až 40 minút stredne intenzívnej  až usilovnej fyzickej aktivity denne.
Štúdiu spracoval tím Ulfa Ekelunda z Nórskeho inštitútu verejného zdravia. Ide o metaanalýzu, ktorá pokrýva veľký počet ľudí a údaje pochádzajú z rôznych zariadení ako sú športové náramky, inteligentné hodinky, smart prstene ap. To všetko zvyšuje ich výpovednú hodnotu.

6x za týždeň na prechádzku

quick fit na ranne cvičeniePodľa vedcov prospieva akýkoľvek pohyb, pri ktorom vydávate viac energie ako v pokoji. Pri každej aktivite spálime rôzny počet kalórií a rôzne zaťažíme svaly, kĺby a kosti. Každý pohyb, ktorý robíte ráno, však pomôže. Či už je to joga, nejaká krátka zostava, cvičenie s malými činkami alebo si idete zaplávať, či zabehať.

Dôležité je nájsť si niečo, čo vás baví a motivuje ráno vstať z postele a rozhýbať sa. Napríklad autor tohto článku už niekoľko rokov cvičí ráno podľa aplikácie Quick Fit, kde sú zostavy na 7-minútové cvičenie. Ide o vysokointenzívny tréning, ktorý vás naozaj rozhýbe, zahreje a pritom to celé trvá len 7 minút. Vyskúšajte – na iPhone alebo na Androide.

Tu je pár ďalších tipov, ako sa ráno rozhýbať:

ikona cvikSkákanie – stojte na mieste a začnite skákať tak, aby ste kolená zdvíhali čo najvyššie. To vám rozprúdi krv v tele a zahreje svaly.

ikona cvikRotácia s ramenami: Pomaly otáčajte ramenami smerom dopredu a dozadu. Pomôže to uvoľniť napätie v ramenách a krku.

ikona cvikDrepy: klasické drepy, ktoré zapoja stehenné svaly a posilníte nižšiu časť tela.

ikona cvikPlank: nie veľmi obľúbený, ale mimoriadne efektívny plank. Vydržte v ňom aspoň 30 sekúnd a postupne môžete predlžovať o sekundy. Toto cvičenie posilňuje jadro tela a zlepšuje celkovú stabilitu.

ikona cvikBeh na mieste: ak nemáte čas ísť si zabehať, bežte na mieste, aspoň 2 minúty. Zvýšite si tým tep a pripravíte telo na ďalší pohyb.

cviky na budovanie silyPrečítajte si tiež
4 účinné cviky na budovanie sily a lepšej výkonnosti.

Foto: Lepsiden.sk, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.