Prečo sa lyžovať na označených svahoch?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zimná dovolenka na horách znamená pre mňa čas pohody a oddychu. Nepoznám dôvody, ktoré by mi zabránili športovať aj v mínusových teplotách. Milujem lyžovanie. A radosť, ktorú pri ňom zažívam, si nenechám pokaziť ani chladom, ani mrazom. Relax na lyžiach si každú zimu vychutnávam plnými dúškami. 

Po vyše desiatich rokoch aktívneho športovania sa považujem za pokročilého lyžiara. Minulý rok som sa vybral na zimnú dovolenku do Nízkych Tatier. Na lyžovačke zdolávam skôr náročnejšie lyžiarske svahy, než tie jednoduché. Zvládam ich bez akýchkoľvek problémov. Len raz som podcenil význam označenia lyžiarskych zjazdoviek, a to sa mi nevyplatilo…

 

Zvýšený adrenalín

Pri športovaní si vždy vyberám len kvalitné športové potreby, preto aj pri lyžovaní sú špičkové lyže, lyžiarky a viazanie pre mňa priorita. Nikdy som nepodcenil ani vhodný športový odev, dostatočný spánok, ľahkú stravu či pitný režim.
Považujem sa za športovca, ktorý vie odhadnúť svoje sily a nezvykne riskovať, no v ten osudný deň som nevenoval dostatočnú pozornosť svojmu zdravotnému stavu. Už ráno som cítil mierne bolesti hlavy a zvýšenú teplotu, ale príznaky začínajúceho sa ochorenia som podcenil.
Navyše som sa z chaty vybral iným smerom ako obvykle a po dlhšej chôdzi som sa ocitol na kopci, ktorý nemal označené svahy. Túžba zalyžovať si práve tu mi zvýšila v tele adrenalín. Povedal som si, že raz to môžem skúsiť a spustil som sa po kopci dole.

 

Neplánované dobrodružstvo

Neupravený zľadovatený povrch v kombinácii s mojou oslabenou pozornosťou v dôsledku začínajúcej sa choroby si vyžiadal svoju daň. Všetko sa udialo veľmi rýchlo. Pamätám si len to, ako som robil bez vlastného pričinenia množstvo kotrmelcov a potom prišla tma. Keď som otvoril oči, pozeral som sa na interiér vozidla záchrannej zdravotníckej služby.
Po páde som stratil vedomie a prebral som sa až vtedy, keď sa nado mnou skláňal lekár. Pýtal sa ma, či viem kde sa nachádzam a aký je deň. Predpokladám, že chcel zistiť, nakoľko je moje zranenie hlavy vážne, či vnímam priestor a čas, alebo či som dezorientovaný. Našťastie vďaka prilbe bolo moje poranenie hlavy len povrchové a čo sa ostatných častí tela týka, tak môžem povedať, že ma zachránil chránič chrbtice. Nebyť neho, následky úrazu mohli mať pre mňa fatálne doživotné následky.

lyžiarske strediskáPrečítajte si tiež
Najobľúbenejšie lyžiarske strediská na Slovensku.

 

Úspešná rekonvalescencia

Toto neplánované dobrodružstvo sa mi vrylo do pamäti naozaj hlboko. V nemocnici som pobudol niekoľko dní a rekonvalescencia doma prebiehala ešte ďalšie dlhé týždne. Celý čas som si uvedomoval, že táto epizóda sa mohla skončiť oveľa horšie a že dozvuky môjho chvíľkového rozmaru mohli mať vážnejšie následky.
No na lyžovanie som nezanevrel, práve naopak. Už teraz sa chystám na tohtoročnú lyžovačku do krásneho prostredia Vysokých Tatier. Rozdiel je len v tom, že už nikdy nepodcením význam označených lyžiarskych svahov a svoj zdravotný stav.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.