Zázvorový šot nakopne vašu imunitu | FOTORECEPT

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Koreň ďumbiera lekárskeho, teda zázvor, je tým najlepším, po čom môžete v chladných a mrazivých mesiacoch siahnuť. Máloktorý prírodný liek má totiž toľko liečivých účinkov ako on. Preto by ste si ho mali dopriať každý deň a svoje rána začínať napríklad zázvorovým šotom.
Môže to byť ideálne osvieženie, ktoré navyše nakopne vašu imunitu, povzbudí vás a dodá energiu. Ako si zázvorový šot (alebo tiež shot) pripravíte? Máme pre vás jednoduchý fotorecept. 

Recept na zázvorový šot

zázvorový šotNa prípravu zázvorového šotu budete potrebovať len päť surovín, ktoré sú bežne dostupné v potravinách. Základom je, samozrejme, surový zázvor, citrón a pomaranč. Ďalej potrebujete kurkumu a med. Proces výroby je veľmi rýchly a jednoduchý a dovolíme si tvrdiť, že ho zvládne úplne každý. Najprv sa uistite, či máte litrovú sklenenú fľašu s uzáverom a lievik. Ak áno, dajte sa do prípravy.

Suroviny na liter šotu

 • 2 ks väčšieho zázvoru
 • 1 citrón
 • 1 pomaranč
 • 1 ČL kurkumy
 • 3 PL medu
 • 500 ml horúcej vody (môžete ju vynechať, ak chcete extra silný šot)
 • 1 l sklenená fľaša
 • lievik
 • ponorný mixér / strúhadlo

POSTUP

recept postupZačneme hlavnou surovinou. Dva väčšie kusy zázvoru ošúpte a následne ich roztlačte pomocou ponorného mixéra. Ak tento spotrebič nemáte, použite strúhadlo. Keď máte korene zázvoru rozmixované či nastrúhané, vložte ich do hlbšej misy. Tu upozorňujeme, že ak bude biela, vo finále bude jej dno zafarbené od kurkumy, preto pokojne siahnite aj po staršej nádobe.

recept postupĎalším krokom je odšťavenie ovocia. Šťavu z jedného celého citrónu a pomaranča vlejte do misy k zázvoru, pridajte čajovú lyžičku kurkumy a tri polievkové lyžice medu. Všetko premiešajte lyžicou.

recept postupNásledne dajte na varnú dosku postaviť pol litra vody a nechajte ju zohriať na približne 70 stupňov. Ak sa vám nechce čakať, predvarte ju v rýchlovarnej kanvici. Do horúcej vody vylejte zmes z misy a chvíľu miešajte. Na nízkom plameni ju nechajte povariť 5 minút a odstavte.

recept postupKeď šot trocha vychladne, cez lievik ho vlejte do pripravenej sklenenej fľaše. Uzavretú ju nechajte približne hodinu postáť a vložte do chladničky. Cez noc ju nechajte odpočívať a nasledujúce ráno začnite prvým šotom.

recept na zázvorový šot

3 dôvody, prečo deň začínať zázvorovým šotom

Ako sme už načrtli vyššie, zázvor je prírodným všeliekom. Má schopnosť na počkanie zahriať organizmus a doplniť ho energiou, ktorú ráno tak veľmi potrebujeme. Najmä ak sú naše dni hektické. Uponáhľané dni zvyknú byť sprevádzané i stresom, ktorý oslabuje imunitný systém a práve ten je najčastejšou príčinou, prečo ostávame chorí. Pravidelným pitím zázvorového koncentrátu tak týmto problémom môžeme predísť, rovnako ním môžeme podporiť proces liečby. Pomôže totiž i pri chrípke či inom respiračnom ochorení.

Hlavné výhody pitia zázvorového šotu:

 • odolnejšia imunita
 • dodanie energie
 • podpora liečby

zázvorPrečítajte si tiež
Zázračný zázvor. proti prechladnutiu, aj na chudnutie.

Foto: LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Veronika Oleňová

Láska k písaniu sa u mňa rozvinula na základnej škole. Dnes pôsobím ako redaktorka, ktorá má záľubu v lifestylových témach. Vo voľnom čase sa upínam najmä ku knihám, tie sú pre mňa nekonečnou studnicou prekvapení a zaujímavostí.

Komentáre sú uzavreté.