Ako si vybrať lyžiarky? Čo si všímať pri kúpe?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Lyžiarky sú pre lyžiarov nevyhnutnou súčasťou výstroja. Navyše ich používame priamo na nohu, vďaka čomu nám musia naozaj sedieť. Lyžiarky v nesprávnej veľkosti môžu spôsobovať bolestivé otlaky, pľuzgiere, či až deformácie končatín.
Ako si vybrať
lyžiarky ideálne pre vás? Ktoré aspekty je nevyhnutné pri výbere zohľadniť?

 

Správna veľkosť je základ

Základom pri výbere lyžiarok je dĺžka vášho chodidla. Ak napríklad nakupujete cez internet, tento údaj je nevyhnutný. Odmerajte si mondopoint, teda dĺžku od najdlhšieho prsta po pätu. Zohľadnite aj výklenok pätovej kosti. Rovnako si odmerajte aj šírku v prstovom kĺbe, aby ste mali záruku, že lyžiarsky vám budú dokonale sedieť. Ak nakupujete v kamennej predajni, môžete si jednotlivé modely priamo vyskúšať.

Dôležitou informáciou je tiež, že lyžiarky si nevyžadujú žiadnu veľkostnú medzeru. Práve naopak, mali by byť presne na nohu, aby vám zaručili ten pravý dojem z lyžovania. Pri skúšaní v predajni si dajte načas a poriadne sa v nich poprechádzajte. Dôležité je, aby ste pri skúšaní mali lyžiarske ponožky. Ak vám to čas dovoľuje, mali by ste ich mať na nohe minimálne 20 až 30 minút, aby ste mohli posúdiť, či je pre vás tento konkrétny model vhodný.

lyžiarske strediskáPrečítajte si tiež
Najobľúbenejšie lyžiarske strediská na Slovensku.

 

Vlastnosti lyžiarok

Medzi podstatné súčasti výberu patria aj konkrétne vlastnosti jednotlivých modelov. Medzi dôležité údaje patrí FLEX INDEX. Hovorí o tvrdosti skeletu lyžiarky. Rozoznávame niekoľko hodnôt no vo všeobecnosti flex index 40 označuje mäkké lyžiarky a flex index 130 označuje tvrdé lyžiarky. Čo sa týka výberu tohto parametru, lyžiari s nízkou hmotnosťou by mali zvoliť mäkšie lyžiarky a lyžiari s nadváhou zas tvrdšie modely.

Pre začiatočníkov-ženy sú vhodné lyžiarky s flex indexom 40-50. Pre stredne pokročilé lyžiarky sú vhodné modely s flex indexom 60-80. Vyššie sú už len pre náročných športových lyžiarov, či pre bývalých pretekárov. Čo sa týka mužov, pre začiatočníkov sa odporúča flex index 50 až 60. 70 až 90 sú pre stredne pokročilých a vyššie čísla pre športových lyžiarov.

K dispozícii sú aj rôzne modely s vlastným ohrevom a tiež rôzne dizajny. Vyberajte si vždy na základe základných parametrov a pokiaľ sú tie pre vás vhodné, môžete si vyberať aj rôzne estetické prevedenia. Lyžiarky sú pre bezpečnosť lyžovania nesmierne dôležité a ich výber by ste nemali podceniť, najmä ak sa chcete na svahu cítiť bezpečne a chcete si lyžovanie naplno užiť.

— PR článok —
Foto: yanik88 / Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.