Štartuje projekt Housing First. Chce vrátiť ľudí bez domova do spoločnosti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Predstavte si, že sa ocitnete bez domova. Na ulici. Bez bývania, peňazí a ľudí, ktorí by vám naozaj pomohli. Takýto scenár zažili mnohí a nie vlastným pričinením. Ľudia bez domova nie sú len opilci, lenivci či mentálne postihnutí. Neraz sú to inteligentní a šikovní ľudia, ktorých zrazil na kolená osud, spoločnosť, najbližšie okolie.
Práve takýmto ľuďom má pomôcť nový projekt Housing First. Chce vrátiť ľudí bez domova do spoločnosti a pomôcť im naozaj konkrétne a prakticky.

Občianske združenie Vagus štartuje spolu so svojimi partnermi inovatívny program Housing First Cverna, ktorý môže výrazne potlačiť bezdomovectvo.
Získanie bývania sa totiž považuje za najefektívnejší krok k tomu, aby ľudia bez domova mali možnosť opäť žiť bežný život. Keď je človek vyspatý, v bezpečí a má záruku trvalého bývania, môže si začať hľadať prácu, zbaviť sa dlhov a postupne ukončiť bezdomovectvo.

„Bezdomovectvo neznamená len stratu domova, ale aj sociálnych a emocionálnych vzťahov človeka k človeku, vrátane rodinných alebo priateľských,“ tvrdí etnologička Nina Beňová zo Slovenskej akadémie vied.
občianske združenie vagusV zahraničí takýto projekt funguje už dlhé roky a mimoriadne úspešne. Znižuje totiž ekonomické zaťaženie spoločnosti v súvislosti s ľuďmi bez domova. „Jednorazová investícia do bývania je menej nákladná ako náklady na človeka, ktorý prepadne systémom na dlhé obdobie a potom sa doslova z ulice musí dostávať späť,” tvrdí Sergej Kára, projektový riaditeľ, OZ Vagus.

 

ikona klúčProjekt Housing First Cverna

Združenie Vagus nadviazalo spoluprácu s hlavným partnerom programu – Nadáciou Cvernovka, ktorá pre program poskytla priestory.
V prvej fáze pôjde o tri obytné jednotky, neskôr však plánujú pridať ďalšie. “Budova internátu v objekte Novej Cvernovky na Račianskej ulici je skvelým miestom nielen pre komunitné bývanie, ktoré sa tam už dnes deje, ale aj pre otestovanie pilotného programu postaveného na prístupe Housing First – bývanie ako prvé,” hovorí Branislav Čavoj z Nadácie Cvernovka.

K zaujímavému projektu sa pridali aj ďalší veľkí partneri. Rekonštrukčné práce podporil Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis. IKEA Bratislava zasa zariadila interiér a o návrh premeny pôvodne nehostinných priestorov na útulné a príjemné sa postaral architektonický ateliér Plural.
“Domov nie je iba miesto, je to pocit, ktorý v nás vyvoláva istotu, bezpečie a pohodu zároveň. A práve s touto myšlienkou sme pristupovali k zariadeniu bývania v Novej Cvernovke. V IKEA nás baví vytvárať riešenia, vďaka ktorým bude každodenný život o niečo lepší,” vysvetľuje Zuzana Blažečková Janove, PR manažérka IKEA Bratislava.

projekt Housing First

 

ikona klúčAko funguje Housing First Cverna?

Program Housing First Cverna nie je o “rozdávaní bytov”.
Každý z nájomníkov alebo nájomníčok podpisuje nájomnú zmluvu, ktorá je zaväzujúca v oblasti mesačných platieb a plnenia bežných pravidiel užívania priestoru.
V prvej fáze vybrali nájomníkov – ponuku dostali stovky ľudí bez domova, ktorí sa ocitajú v jednotlivých zariadeniach sociálnych služieb.
Prví nájomníci sa nasťahujú do konca júna. Získajú nájomnú zmluvu k bytovým jednotkám po dobu dvoch rokov s cieľom ďalšieho predĺženia.

Počas celého obdobia budú v pravidelnom kontakte so sociálnymi poradcami OZ Vagus. Navyše budú medzi ostatnými nájomníkmi internátu, takže bývanie dostáva silný komunitný rozmer. Budú sa stretávať s inými ľuďmi, nadväzovať kontakty, známosti a možno im niektoré priateľstvá pomôžu v ďalšom živote.

Prví nájomníci
Do malej internátnej bunky sa nasťahujú čoskoro prví nájomníci. Mladý pár, ktorý v súčasnosti prespáva po rôznych ubytovniach. Po dlhom čase tak získa normálny domov a šancu viesť dôstojnejší život.
V izbe je posteľ, zóna s kreslami a stolíkom, polica. Nájom je zadarmo len prvé 2 mesiace, potom postupne rastie, až sa vyšplhá na maximálnych 200€.

projekt Housing First

projekt Housing First

 

ikona klúčSkúsenosti zo sveta

Projekt Housing First vychádza s predpokladu, že ak získa človek domov, ostatné príde samo. Získa nielen bývanie, ale aj viac sebavedomia, sebaúcty a s tým ruka v ruke prichádza lepšia prezentácia napríklad aj pred potenciálnym budúcim zamestnávateľom.
Výskumy dokazujú, že 8 z 10 ľudí si takéto bývanie udrží, nájde si prácu a spôsob, ako uhrádzať nájomné.

  • Belgicko ponúka program Housing First v piatich najväčších mestách, ako sú Antverpy, Gent, Brusel, či Liege. Zaviedlo kombináciu sociálneho bývania a súkromného nájomného bývania.
  • Dánsko má jeden z najväčších programov Bývanie na prvom mieste/Housing First v Európe. Zamerali sa na vyše 1000 ľudí bez domova s vysokou potrebou podpory.
  • Fínsko zaradilo Housing First ako ústredný model národnej stratégie riešenia bezdomovectva a podarilo sa im značne zredukovať počet ľudí bez domova. Podporná služba mala 11 ľudí – sociálni pracovníci, zdravotnícky personál, koordinátori dobrovoľníkov a pracovný kouč.

bezdomovci ako sprievodcovia pragulicPrečítajte si tiež
Bezdomovci ako sprievodcovia po Prahe. Netradičný zážitok.

  • Francúzsko rozbehli program Un Chez-Soi d´abord v roku 2011 v štyroch mestách: Lille, Paríž, Toulouse a Marseille. Už v prvej fáze pomohli stovkám ľudí bez domova. Bývanie poskytovali súkromní prenajímatelia a po 13 mesiacoch programu si bývanie udržalo až 80% ľudí. Zaznamenali tiež pokles nemocničnej služby, väznenia ap.
  • Taliansko sa od začiatku snaží, aby bolo Housing First kľúčovou súčasťou talianskej stratégie riešenia bezdomovectva. Napríklad v Bologni podporili v roku 2015 až 42 rodín, pričom službu financovali z charitatívnych a súkromných darov.

Bývanie na prvom mieste/Housing First zaviedli a úspešne realizovali aj ďalšie krajiny, ako Spojené kráľovstvo, Holandsko, Rakúsko, Španielsko, Portugalsko, či Írsko.

Foto: Dana Bunová a Viktor Szemzö

projekt Housing First

projekt Housing First

Housing First


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.