Úvod Bývanie Štartuje projekt Housing First. Chce vrátiť ľudí bez domova do spoločnosti

Štartuje projekt Housing First. Chce vrátiť ľudí bez domova do spoločnosti

projekt Housing First

Predstavte si, že sa ocitnete bez domova. Na ulici. Bez bývania, peňazí a ľudí, ktorí by vám naozaj pomohli. Takýto scenár zažili mnohí a nie vlastným pričinením. Ľudia bez domova nie sú len opilci, lenivci či mentálne postihnutí. Neraz sú to inteligentní a šikovní ľudia, ktorých zrazil na kolená osud, spoločnosť, najbližšie okolie.
Práve takýmto ľuďom má pomôcť nový projekt Housing First. Chce vrátiť ľudí bez domova do spoločnosti a pomôcť im naozaj konkrétne a prakticky.

Občianske združenie Vagus štartuje spolu so svojimi partnermi inovatívny program Housing First Cverna, ktorý môže výrazne potlačiť bezdomovectvo.
Získanie bývania sa totiž považuje za najefektívnejší krok k tomu, aby ľudia bez domova mali možnosť opäť žiť bežný život. Keď je človek vyspatý, v bezpečí a má záruku trvalého bývania, môže si začať hľadať prácu, zbaviť sa dlhov a postupne ukončiť bezdomovectvo.

- inzercia -

„Bezdomovectvo neznamená len stratu domova, ale aj sociálnych a emocionálnych vzťahov človeka k človeku, vrátane rodinných alebo priateľských,“ tvrdí etnologička Nina Beňová zo Slovenskej akadémie vied.
občianske združenie vagusV zahraničí takýto projekt funguje už dlhé roky a mimoriadne úspešne. Znižuje totiž ekonomické zaťaženie spoločnosti v súvislosti s ľuďmi bez domova. „Jednorazová investícia do bývania je menej nákladná ako náklady na človeka, ktorý prepadne systémom na dlhé obdobie a potom sa doslova z ulice musí dostávať späť,” tvrdí Sergej Kára, projektový riaditeľ, OZ Vagus.

 

ikona klúčProjekt Housing First Cverna

Združenie Vagus nadviazalo spoluprácu s hlavným partnerom programu – Nadáciou Cvernovka, ktorá pre program poskytla priestory.
V prvej fáze pôjde o tri obytné jednotky, neskôr však plánujú pridať ďalšie. “Budova internátu v objekte Novej Cvernovky na Račianskej ulici je skvelým miestom nielen pre komunitné bývanie, ktoré sa tam už dnes deje, ale aj pre otestovanie pilotného programu postaveného na prístupe Housing First – bývanie ako prvé,” hovorí Branislav Čavoj z Nadácie Cvernovka.

K zaujímavému projektu sa pridali aj ďalší veľkí partneri. Rekonštrukčné práce podporil Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis. IKEA Bratislava zasa zariadila interiér a o návrh premeny pôvodne nehostinných priestorov na útulné a príjemné sa postaral architektonický ateliér Plural.
“Domov nie je iba miesto, je to pocit, ktorý v nás vyvoláva istotu, bezpečie a pohodu zároveň. A práve s touto myšlienkou sme pristupovali k zariadeniu bývania v Novej Cvernovke. V IKEA nás baví vytvárať riešenia, vďaka ktorým bude každodenný život o niečo lepší,” vysvetľuje Zuzana Blažečková Janove, PR manažérka IKEA Bratislava.

projekt Housing First

 

ikona klúčAko funguje Housing First Cverna?

Program Housing First Cverna nie je o “rozdávaní bytov”.
Každý z nájomníkov alebo nájomníčok podpisuje nájomnú zmluvu, ktorá je zaväzujúca v oblasti mesačných platieb a plnenia bežných pravidiel užívania priestoru.
V prvej fáze vybrali nájomníkov – ponuku dostali stovky ľudí bez domova, ktorí sa ocitajú v jednotlivých zariadeniach sociálnych služieb.
Prví nájomníci sa nasťahujú do konca júna. Získajú nájomnú zmluvu k bytovým jednotkám po dobu dvoch rokov s cieľom ďalšieho predĺženia.

Počas celého obdobia budú v pravidelnom kontakte so sociálnymi poradcami OZ Vagus. Navyše budú medzi ostatnými nájomníkmi internátu, takže bývanie dostáva silný komunitný rozmer. Budú sa stretávať s inými ľuďmi, nadväzovať kontakty, známosti a možno im niektoré priateľstvá pomôžu v ďalšom živote.

Prví nájomníci
Do malej internátnej bunky sa nasťahujú čoskoro prví nájomníci. Mladý pár, ktorý v súčasnosti prespáva po rôznych ubytovniach. Po dlhom čase tak získa normálny domov a šancu viesť dôstojnejší život.
V izbe je posteľ, zóna s kreslami a stolíkom, polica. Nájom je zadarmo len prvé 2 mesiace, potom postupne rastie, až sa vyšplhá na maximálnych 200€.

projekt Housing First

projekt Housing First

 

ikona klúčSkúsenosti zo sveta

Projekt Housing First vychádza s predpokladu, že ak získa človek domov, ostatné príde samo. Získa nielen bývanie, ale aj viac sebavedomia, sebaúcty a s tým ruka v ruke prichádza lepšia prezentácia napríklad aj pred potenciálnym budúcim zamestnávateľom.
Výskumy dokazujú, že 8 z 10 ľudí si takéto bývanie udrží, nájde si prácu a spôsob, ako uhrádzať nájomné.

  • Belgicko ponúka program Housing First v piatich najväčších mestách, ako sú Antverpy, Gent, Brusel, či Liege. Zaviedlo kombináciu sociálneho bývania a súkromného nájomného bývania.
  • Dánsko má jeden z najväčších programov Bývanie na prvom mieste/Housing First v Európe. Zamerali sa na vyše 1000 ľudí bez domova s vysokou potrebou podpory.
  • Fínsko zaradilo Housing First ako ústredný model národnej stratégie riešenia bezdomovectva a podarilo sa im značne zredukovať počet ľudí bez domova. Podporná služba mala 11 ľudí – sociálni pracovníci, zdravotnícky personál, koordinátori dobrovoľníkov a pracovný kouč.

bezdomovci ako sprievodcovia pragulicPrečítajte si tiež
Bezdomovci ako sprievodcovia po Prahe. Netradičný zážitok.

  • Francúzsko rozbehli program Un Chez-Soi d´abord v roku 2011 v štyroch mestách: Lille, Paríž, Toulouse a Marseille. Už v prvej fáze pomohli stovkám ľudí bez domova. Bývanie poskytovali súkromní prenajímatelia a po 13 mesiacoch programu si bývanie udržalo až 80% ľudí. Zaznamenali tiež pokles nemocničnej služby, väznenia ap.
  • Taliansko sa od začiatku snaží, aby bolo Housing First kľúčovou súčasťou talianskej stratégie riešenia bezdomovectva. Napríklad v Bologni podporili v roku 2015 až 42 rodín, pričom službu financovali z charitatívnych a súkromných darov.

Bývanie na prvom mieste/Housing First zaviedli a úspešne realizovali aj ďalšie krajiny, ako Spojené kráľovstvo, Holandsko, Rakúsko, Španielsko, Portugalsko, či Írsko.

Foto: Dana Bunová a Viktor Szemzö

projekt Housing First

projekt Housing First

Housing First